Короста, сифіліс, воші, лишаї: нове життя старих хвороб на Чернігівщині

19 ЛИСТОПАДА 2023, 21:12

6082

Короста, сифіліс, воші, лишаї: нове життя старих хвороб на Чернігівщині

Олена Закревська

Короста, сифіліс, воші, лишаї.  Здавалось би, цих болячок уже не має бути. Але вони є. Ще й як є. Це добре знає Олена  Закревська, дерматовенерологиня Козелецької лікарні інтенсивного лікування.

Короста. На руках майже немає. Є на статевих органах

У чистої людини шансів заразитися більше.

— Які перші симптоми корости?

— Свербіж, який розпочинається ввечері, уночі або зранку, — пояснює Олена Закревська. —  Кліщі, які спричиняють коросту,  — живі істоти. Якщо ми спимо вночі, то вони, навпаки, — вдень.

— В якому місці починає чухатися?

— Усі кажуть — руки. Зараз на руках майже немає. Не те що не свербить, навіть висипань немає. Часто миємо їх. Безліч видів мила. Багато дезрозчинів, якими руки протираємо. Кліщі пропадають.

В інших місцях короста може бути де завгодно. Нижче шиї може проявлятися скрізь. На грудях, під пахвами, на спині, животі. На статевих органах буває. І в хлопців, і в дівчат. Не проявляється на обличчі. Але навіть там я бачила в маленьких дітей.

Заражаються по-різному. Живе четверо в хаті. В одного чи двох — є, у решти — немає.

Олена Закревська, дерматовенерологиня Козелецької лікарні інтенсивного лікування

Олена Закревська

— Кажуть, кліщі, як і воші, кого люблять, а кого й ні.

— Є спостереження, що впливає запах людини, група крові, потовиділення, робота сальних залоз, ендокринної системи.

Загальна порада: чухається — звертайтеся до лікаря. Самі не розпізнаєте коросту.

— Хіба не можна роздивитися вхід-вихід кліща, дві дірочки?

— Треба дивитися під мікроскопом. Короста активна переважно в  кінці весни-на початку літа. Цього року було: березень, квітень — пік, у травні траплялася і навіть червень захопила. Але пам’ятаю рік, коли багато було восени.

Пік, мені здається, залежить не від пори року, а від того, як і  куди переміщається заражена популяція людей. Хтось був у вогнищі інфекції, переїжджає і привозить іншим.

— Гігієна захищає?

— Ні. Гігієна потрібна, це безумовно. Але щодо корости, у людини, яка слідкує за чистотою,  шансів заразитися навіть більше. До мене звертаються пацієнти, я їх знаю, — чисті, охайні, — і в них чесотка. А в неохайних її дуже мало. Кліщу через бруд важко пробитися.

Імунітету від корости немає. Людина може пролікуватися і більше ніколи не захворіти. А може одужати і через місяць знову підчепити.

— Як лікувати?

— П’ять днів ви мажетеся мазями. Їх дві. Сірчана й емульсія бензилбензоат. Специфічний запах. Недорогі, але дієві. Коли речі просочені цим запахом, і шкіра просочена ним, й емульсія покриває людину плівочкою, то  кліщ не може пролізти назовні.

Є така особливість. Коли перший раз намазуєтеся, він всередині активізується, бо йому перекривають повітря. Намагається прорити нову й нову дірочку, щоб виповзти з-під шкіри, і вам все більше й більше щемить, більше чухається. Коли вдруге намазуєтеся, цього вже немає.

Не перевдягаєтеся, не миєтеся. Кліщ живе під шкірою, не на шкірі. Тому й не можна перевдягатися, щоб речі пропахли тією маззю. Не можна митися, щоб не змивати бар’єрний шар. Щоб кліщ задихався, щоб до нього не надходило повітря, і він не міг рити нові ходи і народжувати нових діток.

Матрац випрасувати. Постільну білизну. Натільну. Інший одяг. Чесотку знищує висока температура. Автоклави або праска. Якщо людина пролікувалася, але речі не випрала, не випрасувала і вдягає їх — якщо кліщ живий, — він знову на неї сяде.

— У лікарню кладуть?

— Ні. Приходить до мене людина. Я знаходжу в неї коросту. Опитую, з ким вона мешкає, де працює, з ким. І ця людина приводить усю свою контактну групу (не позаздриш їй. — Авт.).

Дані про захворювання передають до козелецької санстанції. А звідти — до чернігівської.

Якщо людина працездатна, я видаю лікарняний.

— Війна збільшила зараження коростою?

— Лише у військових.  Того року в мене військових було дуже багато. Цього року вони теж були, але менше.

Я це пов’язую лише з тим, що бійці постійно між собою контактують.  Хлопці, які в полях, в окопах сиділи, перезаразилися, приїхали, й інфікували тих, хто в штабах, хто щодня  миється. Гігієна гігієною, та якщо я поздороваюся з людиною, в якої короста, і себе почухаю, я собі цей кліщ занесу, він почне розмножуватися.

— 2023 і 2013 рік, до війни. Коли було більше?

— Тоді. У багато разів більше. За 10 років збільшилося безконтрольне вживання антибіотиків. Це дуже впливає на наш організм. Гонореї (венерична інфекційна хвороба) було раніше неміряно. Вона і зараз є, але її не можна виявити. Тому що люди п’ють антибіотики широкого спектру. А вони діють на шкіру. Люди мажуться косметичними засобами. Роблять пілінги (глибока чистка шкіри). Користуються різноманіттям мил, гелей, шампуней. Теж, думаю, впливає. Всотується через пори в шкірі.

Не можу сказати, що це добре. Якщо антибіотик впливає до такого ступеня, що вбиває гонорею та коростяні кліщі на руках, то невідомо, що він ще вбиває, які клітини продукує. Він може виробляти канцерогени.

Сифіліс. Він є. А от перших симптомів може й не бути

— Сифіліс зараз є, і він активний, — нагадує Олена Леонідівна. — Бо, скажу чесно, хлопців військових багато, вони по всій країні, і дівчат, які хочуть заробити грошей на коханні, теж по всій країні. І ті, і ті постійно переміщуються.

— Презерватив захищає?

— Так. Якщо якісний і не порвався, то сифілісом людина може й не заразитися. Але є моменти. При оральному сексі (рот — статевий орган) лише зрідка презерватив застосовується. Якщо заїда в дівчини, якщо стоматит (запалення слизової оболонки), — от і зараження. При анальному сексі (попа — статевий орган) без презерватива, при мікротріщинах — теж зараження.    

У 2012-13 роках, до війни, сифілісу було багато. Потім, упродовж шести-семи років, почав іти на спад. Як і у випадку з коростою та гонореєю, я пов’язую це з антибіотиками широкого спектру дії. Люди не стали менше спати. Як шпокались, вибачте, так і шпокаються. Ті, хто ходив наліво або направо з поворотом наліво, так і  ходять. Є товар і є купець. Тож коли почалася широка війна, місяців через вісім-десять сифіліс почав набирати оберти.

Є ще побутовий сифіліс, його до п’яти відсотків. Щоб ним заразитися, треба дуже-дуже постаратися. Щоб у сифілітика була відкрита рана і в здорового відкрита рана. І був контакт. Або щоб голка ін’єкційна від сифілісного попала в судину здорового.

— Приходити на прийом за направленням сімейного лікаря?

— Людина дзвонить до сімейного і каже: «Мені треба до дерматолога». Їй виписують направлення в телефоні, при цьому сімейний може навіть не бачити пацієнта.

Вона приходить до мене. Каже: «Був незахищений статевий акт». Або: «Не можу зрозуміти, якась ранка й ерозія». Здає аналізи.

— Перші симптоми змінилися?

— Так. Зараз у сифілісу перших симптомів майже ніяких немає. Інколи буває ерозія, шанкр називається. Ніби прищ. Інколи мокне, інколи сухий, ніби кільце. З’являється на  статевих органах. Людина думає, що сходила в туалет і десь щось зачепила, от і ранка. Або згадує, що був незахищений статевий акт — інтенсивний, з подразненням.

За шанкром не діагностуєш сифіліс. Але це привід для припущення. Шанкр може минути сам по собі за три-п’ять-сім днів. Поки людина збиралася до лікаря, там уже нічого немає. Але ж було. Значить, треба здати  аналіз крові з вени на реакцію Васcермана (RW).

Та навіть за нею ми не можемо абсолютно точно встановити цей діагноз. Направляємо в Чернігів, там беруть додаткові аналізи.

— Сифіліс має грізні наслідки, руйнує весь організм, обличчя, ніс. Зараз таке є?

— Щоб зруйнувався ніс, треба від 10 до 20 років. Треба дуже постаратися жодного разу не побувати в лікаря. Ураження слизових оболонок рота та носа відбувається швидше — може минути три місяці, пів року.

— Скільки на прийомі було із сифілісом за рік, що минає?

— Поставила на облік чотирьох. А було сім чи вісім. Людина може сказати: «Я у вас лікуватися не буду, поїду в Чернігів».  Або: «Я тут тимчасово, я з Одеси, і туди повертаюся». З хворобами, що передаються статевим шляхом, буває, ідуть у приватні лабораторії і кабінети, щоб не світитися в лікарнях.

Воші

— Їх мало, але вони є, — відмічає Олена Леонідівна. — У мене за рік, якщо людини три було, то це й добре. Не може бути, щоб вошей поменшало аж так кріпко. Або сімейні лікарі, педіатри  допомагають лікувати, або люди самі купують препарати в аптеці. Асортимент великий. Шампуні, емульсії, спеціальні гребінці.

Вошами, як і коростою, не кожен заражається. Може двоє дітей спати в одному ліжку: в однієї дитини є, в іншої немає.

Лишаї

— Лишаїв (різно­видів) неміряно — більше трьох тисяч, — нагадує лікарка. — Це грибкове ураження шкіри. Лишаї  схожі з дерматитами (запаленням, подразненням), але заразні, на противагу їм.

Відрізнити лишай від дерматиту зможе тільки дерматолог. Щоб поставити правильний діагноз, потрібно здати аналіз — зіскоб. Результат покаже,  який лишай, до чого він чутливий, чим саме його пролікувати.

— Свербить?

— Не завжди. Де чухається, а де й ні. Різні висипання. Різні окраси. Різна форма. Найчастіше — кругленька, чіткий край. У середині може бути лущення.

У нас люблять лікуватися самі. Переважно гормональними мазями. Чим вони хороші? Знімають свербіж, почервоніння. Люди кажуть: вавочка стала лучча або й пропала. А вона через деякий час в десять разів більшою вилазить. І вже тоді гормональні не допомагають. Але шкіра вже всотала ці мазі. Візьмеш зіскоб, а діагностувати важко. Якщо людина нічим не мазалась, її можна вилікувати за 7-14 днів.

Мажуть від лишаїв і сірчаною маззю, не гормональною. Допоможе, коли правильно поставлений діагноз або коли просто його вгадали.

— Найпоширеніший?

— Висівкоподібний (отрубевидний). Коричневі плями на шиї, на спині, на грудях.  Їх багато, вони ніби розсипчасті. Передається через рушники, мочалки, постіль, одяг, тертям людини об людину.

Стригучий. Теж поширений. Передається від тварин і від людей. Проявляється на голові, бороді, де є волосся. Гігієна важлива, але якщо погладити котика чи собачку і помити руки з милом, вимити під нігтями, між пальцями, — це одне. А якщо погладити і торкнутися голови, а помити  тільки руки — сенс такої гігієни? Голову ж не  помили.

— Імунітет захищає від лишаю?

— Скажу, як розумію. Може, і неправильна моя точка зору. Імунітет у кожного свій. У когось він падає при стресовому напруженні. У когось, навпаки, зміцнюється. Імунна система — дуже тонка матерія, не дуже досліджена. На силу організму впливають генетика, спосіб життя, фізична підготовка, харчування, шкідливі звички, настрій, обстановка.

Не завжди імунітет варто піднімати штучно. Наприклад, хтось бухає все життя і кидає пити. То як же організм справиться без цієї водки? Він буде постійно її чекати і вимагати. Так само і з  імуномодуляторами, штучними вітамінами. Якщо вживати їх, організм навіть не напружується. Він знає, що завтра підкинуть йому дозу. Він чекає її.

Слабка ланка при зараженні лишаями, як й іншими шкірними хворобами, — проблеми з печінкою і шлунково-кишковим трактом. Втім, це не завжди вирішальний фактор. Ці хвороби безсмертні. Живуть тисячоліття і ніхто не знає, як їх убити. Ніби вже й не вороги, а друзі чи домашні тваринки.

Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО, "Вісник Ч"

"Час Чернігівський" писав про хвороби: Із ВІЛом, гепатитом і туберкульозом беруть у військо

Схожі новини

Вiдео

Підірвали банк у Чернігові і втекли: поліція показала відео затримання грабіжників

30 ТРАВНЯ 2024, 19:33

Весняна посівна на фініші: аграрії Чернігівщини - у трійці лідерів

29 ТРАВНЯ 2024, 17:22

Фото

Перша віцепремʼєрка-чернігівка на виставці пожтехніки мимоволі прорекламувала продукцію з Прилук

29 ТРАВНЯ 2024, 16:41

Фото

Публічний простір з'явиться у громаді на Чернігівщині. Над концептом працює дизайнер

29 ТРАВНЯ 2024, 15:23

Фото

Учениця викраденого рашистами Анатолія Сірого зі Сновщини мріє про волейбольний турнір на його честь

29 ТРАВНЯ 2024, 14:15

Мріє зберегти школу та запрошує сім’ї з дітьми. Читайте у "Віснику"

29 ТРАВНЯ 2024, 13:23

Корейська "швидка" рятує життя у прикордонній громаді

29 ТРАВНЯ 2024, 12:37

ТОП-переглядів