Із ВІЛом, гепатитом і туберкульозом беруть у військо

09 ЖОВТНЯ 2023, 09:46

5296

Із ВІЛом, гепатитом і туберкульозом беруть у військо

Перед проходженням комісії. Фото ілюстративне

Єдиний лікар, який знає, що ти повністю здоровий, сидить у комісії військкомату. Є такий вислів, жартівливість якого все зменшується. Адже збільшується список придатних до військової служби. Міністерство оборони України наказом від 18 серпня 2023 року №490 внесло зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (zakon.rada.gov.ua). Тепер придатними можуть визнати навіть ВІЛ-позитивних, з гепатитом та туберкульозом.

Наказом №490 Міноборони зняло виключення зі статей 2-в — клінічно вилікуваний туберкульоз, 4-в — вірусні гепатити з незначним порушенням функцій, 5-в — безсимптомний ВІЛ.

— Те, що й було, просто прописали, узаконили,  — відмічає Анжела МОЙСЕЄНКО, голова правління громадської благодійної організації «Чернігівська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».  — Беруть до ЗСУ з ВІЛ-стасусом з першого дня війни. Бо всі ВІЛ-позитивні, залежно від стадії, є придатними у військовий час.  Добровольцями їх теж беруть.

— У ворожому війську теж призивають з такими станами. При цьому надягають браслети. Червоний, якщо гепатит, білий, якщо ВІЛ.

— У нас такого немає.

— Чи доцільне маркування? Хай не браслети, то щось інше?

— Вважаю, що ні. Немає сенсу. Ми знову починаємо боятися обстежених, а не необстежених. У нас більше одного відсотка населення інфіковані, якщо брати статистику  виявлення у СНІД-центрі. При кожному позитивному результаті робиться діагностика, стара це хвороба чи нова —  людина інфікувалася більше року тому чи до року. Наприклад, за місяць виявили 170 випадків, з них тільки чотири — до року,  решта — більше року. Тобто більше 95 відсотків — це люди, які інфікувалися більше року тому, і вони не знали про свій статус. Питання не в тому, що 100 чи 200 обстежених піде на війну. А в тому, що в ЗСУ, припускаю, тисячі необстежених людей, які просто не знають про свій статус.

— Чи існує проблема, що інфікованому бійцю не захочуть надавати допомогу, бо через кров можна заразитися.

— І терапію (ліки) від імунодефіциту ми відправляємо, і гепатити вони там лікують. І виявляють гепатити у військових шпиталях. Щоб не допомогли пораненому, жоден не жалівся, принаймні, я такого не знаю.

З розладами психіки також мобілізують

Згаданий наказ №490 знімає також виключення зі статей, дотичних до психіатрії та неврології.

  • Стаття 14-в — легкі коротко­тривалі хворобливі прояви розладів психіки;
  • 17-в — невротичні, пов’язані зі стресом, і соматоформні розлади (коли психічні порушення ніби ховаються за хворобами тіла), страхи, тривога, неврастенія, реакції на тяжкий стрес при помірно виражених, короткотривалих проявах, з астенічним станом (слабкістю);
  • 21-в — повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи;
  • 22-в — епізодичні та пароксизмальні (коли людина на мить втрачає свідомість) розлади.

Може, як у випадку зі СНІДом, гепатитом, туберкульозом теж прописано те, що вже було?

— Багато мобілізованих з психічними відхиленнями приходило раніше на військово-лікарську комісію? — звертаюся до Олександра ШАУЛОВА, нарколога, дублера психіатра (заміняє його в разі відсутності) військово-лікарської комісії в Борзні.

— Якщо в призовника були неврози, тяжкі стреси, ми консультували, приймали рішення, придатний чи ні, чи обмежено придатний. Якщо була необхідність, направляли на психіатричну комісію в Чернігів, — пояснює Олександр Валентинович. — Так само й з наркологією. Хворі в стані ремісії, коли вони не п’ють роками,  у військовий час усі обмежено придатні. Мають обмеження за частинами військ.

* * *

Починають брати в ЗСУ також з анемією, порушенням згортання крові та хворобами ендокринної системи (наприклад, хворою щитовидкою) з незначним порушенням функцій. Повний перелік болячок,  з якими беруть у військо,  можна прочитати в інтернеті в Додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України (пункт 1.2 глави 1 розділу II) «РОЗКЛАД хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві». 

Разом з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК має ухвалювати постанову про придатність  до служби за конкретною військовою спеціальністю.

«Посилить це військо? Навпаки»

На війну братимуть з ВІЛ, туберкульозом, інфекційними гепатитами, психоневрологічними розладами. Посилить це військо? — запитала воїна.

— Навпаки, — міркує Олексій ЧЕРНЕТА з села Ніжинське на Ніжинщині. Нині Олексій — водій зенітно-ракетного дивізіону на південному напрямку. — Хворих багато й зараз. Таких призивають, що точно брати не можна. Але брали. Це й раніше було. Може таке бути, що ці норми просто узаконили. Ми всі розчарувалися в цьому всьому — у призові, мобілізації... І чим далі, тим гірше.     

— Як вважаєте, потрібні знаки типу браслетів, якщо ВІЛ, гепатити?

— Не треба. Це особисто моя думка. Хто там дивитиметься на ті браслети.

Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про мобілізацію на Чернігівщині: 

Схожі новини

Вiдео

Підірвали банк у Чернігові і втекли: поліція показала відео затримання грабіжників

30 ТРАВНЯ 2024, 19:33

Весняна посівна на фініші: аграрії Чернігівщини - у трійці лідерів

29 ТРАВНЯ 2024, 17:22

Фото

Перша віцепремʼєрка-чернігівка на виставці пожтехніки мимоволі прорекламувала продукцію з Прилук

29 ТРАВНЯ 2024, 16:41

Фото

Публічний простір з'явиться у громаді на Чернігівщині. Над концептом працює дизайнер

29 ТРАВНЯ 2024, 15:23

Фото

Учениця викраденого рашистами Анатолія Сірого зі Сновщини мріє про волейбольний турнір на його честь

29 ТРАВНЯ 2024, 14:15

Мріє зберегти школу та запрошує сім’ї з дітьми. Читайте у "Віснику"

29 ТРАВНЯ 2024, 13:23

Корейська "швидка" рятує життя у прикордонній громаді

29 ТРАВНЯ 2024, 12:37

ТОП-переглядів