Майже 300 сортів томатів вирощує жінка з Чернігівщини

25 СЕРПНЯ 2023, 15:30

3942

Якщо десь й існує помідорний рай, то він на городі у Надії Мольченко. На невеликій ділянці піщаних ґрунтів у працьовитої пані прижилося майже три сотні сортів томатів, є й вельми рідкісні - від мармурових до синьочорних. Свій врожай жінка плекає на Чернігівщині, як каже - у 60 км від самого Чернігова на березі Десни.

Як така кількість золотих яблук (хто не знає, це переіначена з італійської фраза pomo d'oro) розмістилася на одному городі - не секрет, адже кожного сорту Надія Мольченко висаджує лише по три кущі. Проте навіть з такою ощадливістю її каталог рослин настільки великий, що його неможливо розмістити у соцмережах у вигляді посту, зауважує авторка.

Усі сорти самозапильні. Соковиті і дуже смачні. За 30 років, що приділила своїй пристрасті пані Надія, не було жодного перезапилення.

Ось ці, наприклад, мають казкову назву - Гном з мʼясними смужками. Або «Dwarf Peppermint Stripes». Плоди зовні мають зелено-м'ятні смуги. Висота кущів 70-90см. Плоскоокруглі, зелено-малинові. Дуже смачні із фруктовим ароматом. Вага плодів. 200-300гр.

А це - гном, що боксує. Саме так: в оригіналі- Dwarf Shadow Boxing (Гном Бій з тінню). Супер-диво. Незвичайна краса розмальовки плодів, подовжені плоди близько 8 см. Золотисто-помаранчеві з малиновими лініями та плямами, частина біля плодоніжки вкрита синім (чорним). Кущі штамбового типу, дуже врожайні, плоди з відмінною консистенцією, м'ясисті з малою кількістю соку, стійкі до грибних хвороб і вірусів.

Є і помідори, так би мовити, утеплені, тобто, з ворсом. Наприклад, Woolly Kate Red - або Мохнатий Кейт. Напрочуд гарний, ошатний сорт з блакитним опушеним листям і густо-фіолетовими плодами. Підвищений вміст антоціанів надає плодам темного забарвлення. Вони не тільки дуже гарні, але й корисні завдяки присутності потужного антиоксиданту! Плоди вкриті легким опушенням. Ці волохаті кущики є чарівним видовищем. Рідкісний сорт!

Як виростити таку красу і смакоту? Надія Мольченко ділиться секретом збору та підготовки якісного насіння.

Насамперед відбирає якісні, стиглі томати. Розкладає на стіл, де вони ще відлежуються декілька днів. Великі томати розрізає поперек, а сливки вздовж. Усе, звісно, тільки чистими руками і після кожного сорту ретельно миється посуд.

«Пальцем (мені так зручно) вибираю насіння в баночку, якщо соку в томатах мало трохи додаю води. Лишаю для бродіння на 2-3 дні (не на сонці), процес бродіння не тільки допомагає очистити насіння, але й збільшує його життєздатність. Потім промиваю під проточною водою в металевому ситечку, повертаю в баночку, заливаю водою, перемішую, чекаю. Все що буде плавати зверху зливаю, якісне насіння знизу, ще раз промивається і сушиться на папері або тканині, мені зручніше на папері, підписую», - пише пані Мольченко у соцмережах.

І додає: у неї 270 сортів, тож ця робота займає багато часу. Кожного року вона робить каталог з фото і повним описом, усім бажаючим надсилає.

Має поради городниця і щодо висаджування томатів у відкритий ґрунт. Цього року, аби спека не «зʼїла» ніжні кущики у відкритому ґрунті - довелося вдатися до певних хитрощів.

Пані Надія висаджувала розсаду тільки після 18 години. Копала рано вранці з теплиці і на день ставила в гараж.

«Він під будинком і там прохолодно. Після висадки вкриваю одразу затіняючою сіткою», - і додає фото.

сорт «Гном бій з тінню»

сорт "Гном з мʼятними смужками"

сорт "Мохнатий Кейт"

сорт "Паскаль з Пікардії"

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Як вибрати дитячу коляску: все, що потрібно знати батькам

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:42

У військо пішли 46 в'язнів Менської виправної колонії

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:13

У ТЦК в Чернігівській області змінились контактні телефони

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:25

Фото

У громаді на Чернігівщині жителів прикордоння заселяють у модульні будиночки

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:17

Фото

У Чернігові інноватори виготовляють накладки на протези і переробляють пластик

25 ЧЕРВНЯ 2024, 15:18

Цивілізована вбиральня запрацювала у прикордонній громаді. Містяни відгукуються по-різному

25 ЧЕРВНЯ 2024, 14:12

Ексчиновниця Чернігівської ОДА планує стати професійним кармологом

25 ЧЕРВНЯ 2024, 12:38

ТОП-переглядів