Кучма розповів де та як зустрів початок повномасштабної війни

Сер 05, 12:45

1049

Кучма розповів де та як зустрів початок повномасштабної війни

Леонід Кучма

Багато хто вважає, що підвалини нинішнього протистояння України та росії заклалися під час президентства Леоніда Кучми.

Це і базування російського флоту в Криму, засилля російських силовиків та політиків у вищих ешелонах влади, тощо.

Нині політик говорить: ілюзій стосовно росіян ніколи не мав. Він переконаний усі ті відносно мирні роки до повномасштабного вторгнення потрібно було використати на зміцнення обороноздатності країни. Уникнути ж війни у лютому вже було неможливо. Щоправда, бліцкриг росії провалився, говорить політик. І путін тепер волів би усе «відмотати назад».

Сам Кучма зустрів початок війни вдома в Києві і весь цей час нікуди не виїжджав. Бо не хотів, розповів політик у інтерв‘ю BBC.

Екс-президент довго очолював українську делегацію на переговорах у Мінську та добре обізнаний про настрої та амбіції російської влади у війні.

При цьому, уродженець Чернігівщини впевнений, що український народ у цій війні виграє. Без компромісів з путіним.

«Мені одразу пропонували евакуюватися за кордон. Я відмовився. Більше до цього питання не поверталися. Я лишався в Україні з першого дня вторгнення», - розповів Леонід Кучма. «Чи чекав я цього? Це непросте питання. Психологічно, як людина свого покоління, я був готовий до війни - адже ще дитиною пережив першу фашистську окупацію моєї батьківщини».

Стосовно агресивної природи путінської росії в ілюзій теж не було ще з 2003, зауважує Кучма, коли під час першої спроби московського зазіхання на український Крим він віддав наказ стріляти на ураження, якщо росіяни таки спробують вдертися на острів Тузла.

«І я розумів реальний рівень російської загрози, адже був непогано поінформований з різних джерел. Але, попри все це, російська навала стала для мене потрясінням. Напевне, я до останнього підсвідомо сподівався, що в того, хто віддав цей нелюдський наказ, таки лишалося щось людське», - коментує політик.

Він вірить у перемогу України і в те, що наша держава стане частиною Північноатлантичного Альянсу. І насамперед тому, що це вигідно… НАТО.

«Сподіваюся, для українців за цей час стало очевидним, що майже весь обсяг зброї, яку ми отримуємо, надають саме країни-члени Альянсу. А відмова НАТО втручатися на інституційному рівні - це свідчення не боягузтва перед Москвою, а відповідальності перед кожною із країн-членів.

Альянс гарантує безпеку всім своїм членам, тому уникатиме ризиків прямого конфлікту з росією. Парадокс, але така позиція має ще більше заохочувати нас прагнути до повноцінного членства, щоб стати в НАТО "своїми», - дає коментар Кучма.

Особисто він не бачить для України альтернативи членству в НАТО. Тепер, на його думку, НАТО стратегічно зацікавлене у приєднанні України - як найбільшої європейської держави з найбоєздатнішою на європейському континенті армією. Бо нині Альянсу визнав найсерйознішою загрозою для нього офіційно є росія.

Як війна може скінчитися? У конфліктах сучасного, цивілізованого світу зазвичай намагаються шукати рішення win-win, прийнятного результату, коли в тій чи іншій мірі перемагають усі, і немає переможених "вчисту".

«Це не наш випадок. Надто багато приніс горя, руйнування і жахіть на нашу землю путін. Вбито сотні українських дітей - не знаю, як після цього шукати компромісу. Градус вже піднято так, що у цій війні переможець може бути лише один - і я вірю, що саме ми будемо цим переможцем.

Втім, зараз "прийнятний результат" для різних сторін настільки різний, що навіть за наявності доброї волі - якщо припустити таку фантастику стосовно Кремля - поля перетину майже немає.

Для України неприйнятно залишати свої землі, а головне - своїх людей - під окупацією. Для російської влади неприйнятно виглядати в очах свого населення та Заходу невдахами та "лузерами", а саме це, на думку Кремля, означало б відхід з окупованих земель», - говорить 2-й президент.

Кидати справжній виклик НАТО, тим більше вже втративши найбільш боєздатну частину своєї армії - Леонід Кучма вважає, що це не про росію. У конвенційній війні НАТО зітре російську армію в порошок, в ядерній війні росію просто знищать. Чи почне путін війну, в якій матиме два варіанти - програти чи загинути?

«Нормальна людина дала б лише одну відповідь. Але ж то нормальна...».

Читати також: На Чернігівщині можуть створити спеціальну економічну зону - це розгляне Верховна Рада

Схожі новини

Замість підстанцій та котельні хотіли багатоповерхівку і ТРЦ: Чернігівська міська рада порушила Регламент, бо зайшла мова про землю

Жов 04, 23:58

Пряма мова

Православні свята: день пам’яті св. князя Михайла та боярина його Федора

Жов 03, 20:39

Крокодил у придеснянських озерах: продовження історії

Жов 03, 18:17

Владислав Ситник із Менської громади возить військових на броньованому «Хаммері»

Жов 03, 15:33

У Коропській громаді – новий сімейний лікар-ендокринолог із Запоріжжя

Жов 03, 13:54

Продав трактор, щоб купити сину... баян! За 5 тисяч доларів

Жов 03, 12:35

У Менській громаді працює нова система оповіщення

Жов 03, 11:50

ТОП-переглядів