Чи можна пити пиво у піст? Пояснює священик

24 ГРУДНЯ 2023, 16:24

2508

Чи можна пити пиво у піст? Пояснює священик

Чи можна пити пиво у піст? Пояснює священик

Різдвяний піст цього року по-новому почався 15 листопада. На 13 днів раніше. Чи всі, хто дотримується, вчасно зорієнтувалися?

— Так, різдвяний піст за новим календарем почався на 13 днів раніше. Але на новий Юліанський календар перейшли не всі церкви ПЦУ, — здивував отець Володимир (ШЕМЕНДЮК),  благочинний Менського округу, настоятель Свято-Георгіївського храму ПЦУ Мени, а за сумісництвом — і Свято-Вознесенського храму в Корюківці. — З благословіння митрополита Єпіфанія, голови православної церкви України, на соборі було прийнято рішення про те, що ще рік триватиме перехідний період (а церковний рік починається з вересня. — Авт.). І кожна парафія самостійно приймає рішення: чи вони переходять на новий календар уже зараз, чи поки що впродовж року залишаються на старому.

Ми перейшли зразу. На Спаса, коли більшість парафіян були в храмі, перед освяченням запитали їх думку. І за результатами цих зборів перейшли на новий стиль.

Різдвяний піст суворий. Не дозволяється вживати  м’ясні продукти, яйця, молоко і молокопродукти.

— Ананаси, банани? Цукерки?

— Якщо ми ще й у фруктах себе обмежуватимемо, то звідки ж у нас сили візьмуться? Цукерки можна, якщо вони без білкових компонентів. Сумніваюсь, що зараз додають масло. Молочний шоколад можна замінити чорним. Риба благословляється в неділю, на свята.

Але, згідно з благо­словінням митрополита Єпіфанія, головне в пості — це обмеження. Кожен сам відчуває свій організм. В якій мірі він може, так і має себе обмежувати. Піст не повинен наше тіло калічити, а навпаки — вдосконалювати.

Головне під час посту — посилена молитва, відвідування богослужінь.

— Не у всіх є час ходити до церкви. Чи можна вдома читати молитву, яку знаєш. «Отче наш», скажімо?

— Посилена молитва — це я мав на увазі дотримуватися церковного правила. Прокинувся зранку — прочитав вранішню молитву. Їх цілий комплекс. Є молитви, які читають упродовж дня. Є вечірні. Спочатку хоча б одну, з часом збільшити.

— Як на піст впливає війна?

— Ніяк. Навпаки, раніше в православ’ї була поширена традиція: коли за календарем немає посту, але він накладається перед битвою. Щоб Господь, побачивши наш благий намір, дарував перемогу. І особливо зараз, під час війни, ми маємо молитися за наше військо, за нашу перемогу.

— Матюкатися в піст не можна?

— Само собою. Лихослів’я взагалі неприпустиме в православ’ї. А під час посту особливо. Людина має бути стриманою. Почекати з розвагами.

— Чи є обмеження  в сексі?

— Церква радить утримуватися. Але якщо є фізична потреба в людини, і вона живе в шлюбі... То хоча б обмежувати. 

Різдвяний піст закінчується 24 грудня. А 25 грудня — Різдво

— А розговлятися коли? У передріздвяну ніч, після першої зірки на небі вже можна голубці?

— 24-го ще піст. І якраз у переддень Різдва піст суворий.

Це має бути так: люди йдуть до церкви, а після вечірнього богослужіння вже і зорі на небі видно. На вечерю готують 12 пісних страв: вінегрет, картопля, капуста... Рибу можна, Святвечір же.  А 25-го, на свято, уже й голубці, і ковбасу.

У Святвечір варять Багату пісну кутю. Багата — бо додають мак, горіхи, родзинки, мед. Але вона на олії (на пісному маслі). Перед Хрещенням (по-новому — 6 січня) буде Голодна кутя, бо в цей один день (5 січня) також строгий піст. А на Щедрівку (Новий рік)  — Щедра кутя. Можна додавати масло, молоко.

— Щедрувати тепер дітям 31 грудня?

— Так. Цього року щедруватимуть у неділю, 31 грудня. А в понеділок, 1 січня, підуть засівати. А чи перейдуть дітки на новий церковний календар, побачимо. Може, двічі ходитимуть.

Важливо. Коли людина має якісь хвороби, з якоїсь іншої причини не може дотримуватися посту повністю, то підходить до священника і бере благословіння на полегшення посту. Дітям і вагітним можна не дотримуватися автоматично.

— Що робити з алкогольними напоями? Пити чи не пити?

— Поставити в сервант, — жартує отець Володимир. — І брати тільки на свята. У міру. Наприклад, зараз триває Різдвяний піст. Але вчора святкували Миколая. На свято благословляється вино.

— А пиво?

— Пиво створили монахи, якраз для підтримання фізичних сил. Воно благословляється в піст. Якщо його не пити з баварськими ковбасками. А горілку — зась.

Авторка: Олена ГОБАНОВА, "Вісник Ч"

"Час Чернігівський" писав про таке:

Схожі новини

У громаді на Чернігівщині повідомили про смерть бійця ЗСУ

25 ТРАВНЯ 2024, 05:25

Підозра секретарю Ніжинської міськради: що відомо?

24 ТРАВНЯ 2024, 21:27

«Жити в селі стає нестерпно»: жителі прикордоння Чернігівщини

24 ТРАВНЯ 2024, 19:17

Вiдео

«Хто достойний жити, так ці хлопці, але їх вже нема», - у чернігівській школі вшанували пам'ять випускників-героїв

24 ТРАВНЯ 2024, 18:15

Маленька свічка - велика біда: на Ічнянщині зайнялися житлові будинки

24 ТРАВНЯ 2024, 17:11

Фото

У соціальній пральні на Чернігівщині - нові машинки і сушарки. Хто купив

24 ТРАВНЯ 2024, 15:57

Листоноша з Чернігівщини стала військовою. Її син також служить

24 ТРАВНЯ 2024, 14:45

ТОП-переглядів