Білорус В‘ячеслав Грановський розповів, як разом з побратимами брали участь у визволенні Чернігівщини

16 ТРАВНЯ 2023, 06:21

1130

З лютого 2021-го 24-річний білорус із позивним Мірик служив в українському батальйоні «Донбас». Колишній правоохоронець з Мінська свідомо кинув роботу міліціонера і перейшов на бік українців. Матеріал з ним опублікувало білоруське видання «Зеркало».

Білорус минулорічної весни якраз проходив вишкіл, коли почалося вторгнення.

Тоді хлопці знаходились у навчальному центрі Десна в Чернігівській області. Грановський був у наряді в парку бойових транспортних засобів.

«Перша думка була: «Ого, він напав. Серйозно? " Ви дивитесь у новинах: люди вмирають, палає техніка, в Чернігові бої. Чомусь росіяни вирішили прорватися до Києва, повз нас. Як результат, мій наряд просто перетворився на пост. Нам дали зброю, патрони - і на чергування ми заступали вже в екіпіруванні. Тут я був до 7-8 березня. А потім вже повернувся до розташування.

Приїжджаю, сержант запитує: Хто поїде міняти хлопців на позиції? Серед тих, хто зголосився, був і я. На десять днів ми вступили на позицію. Тримали оборону у лісопосадці. Через три години після того, як туди прибули, за нами почала працювати артилерія — міномети, гаубиці. У нацгвардійців, які заступили з нами, з'явилися загиблі та тяжко поранені. Наших не зачепило».

В‘ячеслав був очевидцем того, як по Десні росіяни вдарили ракетами «Іскандер».

Одна впала за кілометр, друга за п'ятсот метрів. Тут уже були міни. Перші вибухнули метрів за чотири-п'ять від нього. У його бік полетіли уламки, поряд посікло гілки, трохи засипало землею. Було страшно.

«Ти чуєш свист, звук вибуху, потім розумієш, що живий, не поранений, значить добре, чекаєш наступну. Так тривало протягом десяти днів. Є японська мудрість: якщо можеш вплинути на ситуацію, то нічого непокоїтися, а якщо не можеш, то більше нічого хвилюватися. Ти маєш просто перебувати на позиції, не панікувати та виконувати свою роботу», - каже хлопець, який згодом змінив полк приписки на білоруський - Кастуся Калиновського. Нині він там командир мінометного розрахунку.

Мірик говорить: перші 10 днів війни для нього вилилися в емоційну гойдалку. Мовляв, радієш, що тебе не зачепило, не поранило, але не радий, що знову поїдеш у такі умови. При цьому треба розуміти: ці умови не зміняться, бо на ділянці фронту просто нема звідки взяти додаткові сили. А діло робити треба, філософствує 24-річний мінчанин.

На Чернігівщині було тоді украй гаряче. Білорусу та іншим треба було змінити хлопців. Вранці дізналися від командира, що старший на посту - «двохсотий». Рефлексії із цього приводу не було. Люди, з якими перетинався, тоді часто гинули, і мозок став вибудовувати бар'єри, щоби захиститися від негативних емоцій.

«Ми вирушили на позицію, де мали перебувати 4 або 5 днів. Вона розташовувалась між позиціями противника та української армії. Наш пост був свіжий, тож погано обладнаний. Від ворога нас відокремлювало русло річки. Ландшафт дозволяв дуже близько до нас підійти. Ми заступили і пішов мінометний обстріл. У відповідь запрацювали гаубиці. Починався штурм. Піхота противника почала підбиратися до наших правих позицій. На позиції нас було шестеро. Частина з хлопців стежила, щоб ворожа піхота не вийшла до наших суміжників на лівому фланзі», - згадує військовий.

За ситуацією він спостерігав у біноклі. Якоїсь миті Мірик прибирає його, сідає до хлопців спиною, щоб щось запитати, і чує, як у нього починають стріляти. Стрілець знаходиться метрів за п'ять-шість.

Білорус рефлекторно зісковзує вниз окопом. Не дивлячись, відстрілює в той бік весь магазин, підривається і біжить до хлопців. Стало ясно, супротивник підійшов до них у посадку, але куди конкретно - не розібрати. Почався суперближній бій. Утримувати позицію було недоцільно. Тоді захисники взяли гранатомети, рюкзаки та почали відходити. Дорогою помітили, що є ще одна посадка, з якої можна прикривати фланг лівої позиції. Зайняли оборону. Трьох точно зрізали.

Все це відбувалося на тлі артобстрілу та роботи авіації.

«Ми вже були підконтужені — дзвін у вухах, порушено координацію. Я вистрілив у супротивника з гранатомета. Вони помітили нашу позицію. Почали стріляти. Стріляли дуже влучно. Нас врятувало те, що переважно вони використовували патрони калібру 5,45 мм. Кулі були не дуже важкі і іноді рикошетили від потужних гілок. Ми продовжували відходити. Одному з хлопців стало важко дихати. Можливо, його зачепило рикошетом.

Штурм у росіян тоді пройшов успішно, говорить Мірик.

На позиції українців підійшла наша третя штурмова рота. Хлопців забрав бронетранспортер і вони поїхали в тил. Побачивши солдат, сержант запитав, чи хочуть вони до шпиталю. Захисники відмовилися, але він сказав: «Їдьте, якщо що, вас привезуть назад». Там білорус з побратимами вже лікувалися. У В'ячеслава  була контузія, але не дуже важка.

Згодом, підлікувавшись, хлопець знову повернувся в армію. Каже, служити у полку Калиновського набагато легше, аніж у регулярній армії.

«Специфіка нашої роботи набагато сприятливіша, ніж, наприклад, у регулярній армії України. Ті самі сухопутні сили. Вони не знають, коли можуть розслабитися і чи можуть вони взагалі. З змінами в одиницях це дуже важко. Чому? Уявіть, що фронт знаходиться на якомусь лінії. Для того, щоб бійці змінили один одного, вам потрібно принести нові (вони починають освоїти), і взяти старих», - говорить співрозмовник.

У цей час інформація про заміну досягає росіян, і вони охоплюють всю фронт артилерією. І заміна поранена та вбита. Калиновці не затримуються надовго в одному місці.

"Час Чернігівський" писав про бійців, які захищали Чернігів:

Схожі новини

75-річний чоловік був повністю паралізований, але сказав: ходитиму! І пішов

30 КВІТНЯ 2024, 21:03

Загинув боєць із Чернігівщини, який воював на Луганщині

30 КВІТНЯ 2024, 18:12

«Підбадьорювали людей під завалами і вони витримали», - рятувальник про важке чергування 17 квітня

30 КВІТНЯ 2024, 17:53

Як громада допомагає з евакуацією мешканцям обстрілюваного прикордоння

30 КВІТНЯ 2024, 17:26

Фото

Чернігівець, який облаштувався у французькому Марселі і заснував ресторани, повернувся додому служити

30 КВІТНЯ 2024, 16:35

Родина втекла з обстрілюваного прикордоння разом з коровою, свинею, собакою і котами

30 КВІТНЯ 2024, 15:39

Кризова психологиня з Чернігівщини про те, чому не можна звикати до війни і як залишатися в ресурсі

30 КВІТНЯ 2024, 14:06

ТОП-переглядів