Чимало військових сил зосереджено і у Гомельській області. Такі дані наводить аналітик найстарішого та найдосвідченішого фактчекінгового проєкту України «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець. Експерт публікує свіжу статистику станом на початок січня 2023 року.
Тож, на території білорусі противник вздовж державного кордону України продовжує утримувати розгорнуті підрозділи:
- 38-ї окремої десантно-штурмової бригади (до двох дшб, райони Ужово та Пінськ, Брестська обл.),
- 5-ї окремої бригади спеціального призначення (зведений тактичний загін, район Іванове, Брестська обл.),
- 103-ї окремої повітряно-десантної бригади (до двох повітряно-десантних бригад, райони Лельчиці та Брагін, Гомельська обл.).
Керівництво збройних сил білорусі завершило у повному обсязі перевірку рівня бойової готовності визначених підрозділів, яка тривала 13-19-го грудня. Длаі ці сили повернулись у пункти постійної дислокації. Зокрема, з полігону "Гожський" повернувся танковий батальйон 11-ї окремої мотострілецької бригади (до 24-х танків типу Т-72) у пункт постійної дислокації (місто Слонім, Західне оперативне командування).
Білоруське командування, однак, і далі посилює сили на південному та південно-західному операційних напрямках. Зокрема, у західній частині Гомельської області (конкретний район ще уточнюємо - ІС) продовжується розгортання ТГр 336-ї реактивно-артилерійської бригади (реабр).
«Для тих хто забув, нагадаю, що до складу цієї бригади входять не тільки реактивний артилерійський полк на 300-мм РСЗВ 9К58 "Смерч", а й 77-й окремий реабр, який має на озброєнні новітню білоруську 301-мм РСЗВ В-200"Полонез" із заявленою дальністю дії в 300 км. Можливо допустити, що ця ТГр має замінити собою відповідну ТГр 465-ї ракетної бригади (рбр) зс рб (до 2-х ПУ ТРК 9К79 "Точка-У"). Однак, у нас (групи ІС - ред.) відомостей про те, що білоруські ракетники таки "поїхали святкувати НГ додому" - немає. Тому, цілком ймовірно обидві ТГр (336-ї реабр та 465-ї рбр), поки залишаються у районах свого розгортання у боєготовому стані...», - пише Костянтин Машовець.
Тепер про сили та засоби російської 1-ї гвардійської танкової армії Західного військового округу, які розгорнуті на території рб, нібито у рамках "регіонального сумісного російсько-білоруського угрупування військ (УВ)". Всього тут росіян за різними оцінками 11 тис. військовослужбовців. В основному, це частини та підрозділи 2-ї мотострілецької дивізії, які зосереджені на полігонах та навчально-тренувальних центрах збройних сил білорусі.
Разом це становить:
- танків – 156,
- бойових броньованих машин (включаючи БМП, БТР та бронеавтомобілі) – 88, артилерійських систем – 85,
- РСЗВ – 26,
- Протитанкова зброя – 27,
- ППО – 27.
Як видно, основними "ініціаторами" військової активності на території білорусі, в тому числі у прикордонних з Україною районах, є власне білоруське військо.
У свою чергу, російські війська, ПОКИ ЩО, переважно обкатують на білоруський матеріально-технічній базі своїх "чмобіків" й ще дуже далекі від формування та розгортання якогось наступального оперативно-тактичного УВ, або навіть ударних тактичних груп військ (як по кількості та якості о\с, так й по наявності основних типів ОВТ).
«Звісно, що якби ситуація впритул наблизилась до статусу "вторгнення з території білорусі", то вона виглядала би зовсім по-іншому...», - переконаний Машовець.
Що стосується російських військ, розгорнутих у Курський та Брянський областях рф і які офіційно прикривають росію від міфічного українського вторгнення, а насправді забезпечують відтягування ЗСУ від інших важливих операційних напрямків та ділянок лінії бойового зіткнення.
«... в Курській та Брянській областях рф (достатньо чутливих для нас операційних напрямках) противником розгорнуті, в основному, так звані Територіальні війська (які, до того ж, продовжують процес свого формування та розгортання на конкретних ділянках). Так, "місцями" вони посилені кадровими мотострілецькими та десантними підрозділами (у обсягу до 1-2 "зведених" БТГр), але зрозуміло, що ПОКИ ЩО, це не для наступу, й навіть не для якихось більш-менш вагомих «провокацій», - наводить дані аналітик.
Російські війська періодично стріляють через кордон, ведуть активну розвідку українського і чернігівського прикордоння, в тому числі з повітря. Інколи навіть подекуди силами ДРГ (десь у 8-10 бійців) намагаються потрапити до України. Втім ясно, що головною метою цих "заходів" є утримання українським командуванням відповідних сил та засобів на цих напрямках.
І варто сказати, що поки росіянам це вдається, адже полишити ці напрямки й не зважати на наявність тут кількість противника у 8-10 БТГр (в тому числі із десантними та кадровими танковими і мотострілецькими батальйонами у своєму складі) ЗСУ не можуть. Тим більше, що російське командування продовжує нарощувати рівень боєздатності своїх Територіальних військ, розгорнутих у вказаних районах.
"Час Чернігівський" писав про активність росіян та білорусів у прикордонні:
- Росія почала перекидання на південь Білорусі техніки, яку раніше привезли на полігони з мобілізованими зс рф
- Жирохов: про наступ з Білорусі, нові іранські ракети, заяви терористів про "звільнення" Чернігова і м`ясорубку для росіян під Бахмутом
- Валерій Залужний: "Вони ще раз підуть на Північ. Можливо, з білорусі"