«Смішно тільки тим, хто не воює» — офіцер та колишній в’язень про танки та війну

08 ЛИПНЯ 2024, 13:21

22912

Зліва Дмитро Балабуха

Зліва Дмитро Балабуха

34-річний танкіст Дмитро Балабуха зустрів повномасштабне вторгнення за ґратами Менської виправної колонії №91 на Чернігівщині.


У 2018 році суд дав Дмитру, учаснику АТО, офіцеру, який пішов 2014 року добровольцем на фронт, дев’ять років за вбивство людини. Трагедія, про яку писали всі ЗМІ, сталася на зупинці громадського транспорту в Києві під час конфлікту в черзі.

Черговий розворот у житті Балабухи відбувся в лютому 2022 року, коли з-під стіни колонії, де він перебував майже чотири роки, почали стріляти ворожі гаубиці.

Дмитро, який до ув’язнення та початку АТО працював у банківській сфері, повернувся на фронт з-за ґрат, став командиром танкової роти 32-ї бригади ЗСУ. Зараз він переходить на нову офіцерську посаду в штурмовій роті, що формують з людей, які відбувають покарання.

Після прийняття спеціального закону, який по-різному сприйняли в суспільстві, станом на кінець травня про бажання приєднатися до лав Сил оборони України заявили понад 4000 в’язнів. За даними Мін’юсту, військову форму надягли вже більше 600 арештантів.

Дмитро Балабуха оцінив спроможності ув’язнених, які хочуть воювати. Розказав про роль і тактику танків у сучасній війні, порівняв нашу техніку із західною. Та відповів, за яких умов F-16 можуть кардинально змінити ситуацію на фронті.

«У деяких випадках наші танки кращі за західні»

— Дмитре, у 2022 році ви казали: «Щоб освоїти Abrams, мені треба три дні». Була можливість це зробити?

— На жаль, ні. Наш підрозділ забезпечили Т-64БВ. Його я знав з 2014 року. Моєю задачею було навчити людей максимально ефективно користуватися ним.

— Наскільки наші танки конкуренті, якщо порівнювати із західними?

— На деяких рубежах ми виїжджали першими, і після нашої бойової роботи нам допомагали Leopard 2А5 та 2А6. Можу сказати, наша техніка не гірше себе показала, у деяких випадках, може, навіть і краще.

Вагомий плюс Leopard — він швидший. З певними завданнями він справлявся банально краще, тому що на швидкості вривався на позиції і так само швидко залишав їх.

Я б не сказав, що в західних танках якась суперброня. Ми оснащені динамічним захистом 4С20 («Контакт»). Він, у принципі, рятує нас від усіх видів кумулятивних снарядів.

У мене є екіпажі, які витримували по три влучання ПТУРа (протитанкова керована ракета), і танк повертався своїм ходом. Тому я б не сказав, що у нас захист гірший.

Я бачив, як Abrams з одного влучання «Ланцета» втрачав боєздатність і, в принципі, вигорав.

— А якщо порівняти озброєння?

— У наших танках гармати більшого калібру, потужніші (120 мм; а у Leopard-1 — 105 мм). Є ще такий момент: на західному танку чотири людини, а не три. Там є окремий заряджаючий (член екіпажу), тому з’являється додатковий людський фактор.

У нас скрізь є заряджаючі механізми, процес автоматизовано, не треба втрачати час. Я кожні вісім секунд можу стріляти.

«Деякі наші танки витримували влучання «Ланцетів», FPV-дронів і виходили самотужки з поля бою»

— Наскільки фахові ворожі танкісти, якщо порівнювати з 2022 роком або першими роками АТО?

— Як тоді, так і зараз, рівень підготовки в них реально високий. Якщо аналізувати останній рік боїв, у яких я брав участь на куп’янському напрямку, у напрямку Борової, ворог показує дуже високий клас. Але багато з того, як ми застосовуємо танки, для них теж стало новинкою. І треба очікувати, що вони це будуть повторювати.

— Йдеться про тактику?

— У першу чергу, мова про те, як ми застосовуємо танки в штурмових діях: вриваємося безпосередньо на позицію, з мінімальної дистанції зачищаємо окопи, щоб наші вже могли зайти в порожні. Це давно вже не секрет.

— Як у тому відомому відео підрозділу К-2 Кирила Вереса?

— Так, вони почали так діяти, потім інші. Це дуже небезпечно, але іншого настільки ефективного застосування танка на даному етапі я не бачу. Він просто знищує позицію ворога, дозволяючи нашим бійцям зайняти її переважно без втрат.

— Тут, у тилу, було багато жартів з того, що росіяни почали гнати на фронт дуже-дуже старі моделі танків, ледь не 50-х років. Наскільки я розумію, нашим бійцям від того не смішно?

— Правильно ви кажете. В принципі, особисто я ту стару техніку на полі бою не бачив. Тільки в інтернеті, як вони її тягнуть. На тих напрямках, де я був, чомусь навпаки — вони йшли на Т-90, на модернізованих Т-72М3, Т-80.

Справа в тому, що коли на піхоту виїжджає навіть танк 50-60-х років, з гіршим озброєнням, калібром, страхи та вогневе ураження не менші. Задачі вони виконують навіть цими танками.

Смішно тільки тим, хто не воює.

«Одразу знімаю рожеві окуляри»

— Ваше життя склалося б зовсім інакше, якби в 2014-му ви не пішли на фронт добровольцем. Зараз не шкодуєте?

— Точно б по-іншому склалося. Мабуть, і далі працював би в банківській сфері. Я — спеціаліст з обліку та аудиту. Але офіс не для мене, хоча і були перспективи.

Робота в офісі мене максимально виснажувала. Мені іноді здається, що в той час я навіть і не жив: приходиш зранку, вмикаєш комп’ютер, і так до пізнього вечора. Наступного дня те саме. Тут я відчуваю себе максимально на своєму місці.

«Прильот, не прильот, а всередині танка є купа роботи. Ти на неї перемикаєшся і просто не встигаєш боятися. Уже потім, коли повертаєшся, починаєш розуміти, яка була небезпека»

— У вас є якісь особисті страхи?

— Раніше не було такого, а останнім часом я боюсь підірватись на міні. Крайній раз таке сталося під час штурмових дій осінню в Куп’янському районі. Там дуже тяжко було. В одну з операцій їхав уже знайо­мою дорогою, буквально не доїхав півтора кілометра до рубежу. І тепер чомусь постійно хвилююсь, щоб мої танки не підірвались. Навіть коли мене там немає.

Сьогодні також є такий страх, що ця війна затягнеться дуже надовго. Я з 25 років не бачив цивільного життя: війна, тюрма, знову війна. Чи зможу я банально завести сім’ю і пожити як нормальна людина, не у війні? Усе більше думаю зараз про це.

«У нас, на жаль, не так багато техніки, щоб зробити з танка «таксі для піхоти»

— Наскільки дрони нівелюють значення танків у сучасній війні? Немає такого відчуття, що танкісти дуже незахищені?

— Навпаки, у танку почуваєшся дуже захищеним, коли їдеш, а по тобі починають бити 120-мм калібром. Закриваєш люк, дивишся в тріплекси (багатошарове, броньоване скло), бачиш ці божевільні прильоти зліва, справа, і тобі пофіг. Якщо б ти був в окопі або на іншому транспорті, то тобі було б не все одно.

Щодо FPV, то, на жаль, на сьогодні це одна з дуже серйозних загроз для наших танків. Але ми вже зробили висновки, у нас уже з’являються реально круті РЕБи. Вони перекривають усі канали, на яких літають дрони, і навіть ті, по яких передається відеокартинка.

— Чому б не робити ще «мангали» або «танки-черепахи», як росіяни? Це ефективно?

— Я максимальний противник цих «мангалів», і це підтвердила практика. Щодо «танка-черепахи» — він, в принципі, ефективний, але як засіб, який підвозить піхоту. При цьому башта не працює, стріляти, по суті, теж не може, тому що там купа людей сидить. І танк як бойова одиниця, яка може нанести максимальне вогневе ураження, втрачає свої головні функції.

Ворог може собі дозволити зробити з танка щось таке спеціально для штурмів і не боятися його втратити. Але у нас, на жаль, не так багато техніки, щоб зробити з коштовного танка «таксі для піхоти».

Хоча навіть такий «танк-черепаха» з купою «мангалів» не врятується, якщо йому завдати конкретне вогневе ураження. Навіть FPV-дрон з кумулятивним зарядом його прошиє. Тому я не бачу сенсу копіювати ці навички ворога та застосовувати в нас.

— Чи існує для вас ідеальний танк, на якому хотілось би повоювати?

— Знаєте, на якому танку я хотів би бачити наших танкістів? Т-80 та його модернізовані зразки. Дуже крута машина, з вогневою міццю, як у T-64, але з більшою швидкістю та можливостями в штурмових діях.

Чому не кажу про якісь закордонні зразки? Так, є круті ізраїльські Merkava або той самий Leopard 2А6. Хотілось би спробувати, але я чогось не думаю, що саме воювати на них буде ліпше, чим на Т-80 або Т-84 «Оплот».

«Я та всі, хто воює, зробить усе можливе, щоб звільнити всі наші землі. Але для цього тих обсягів зброї та боєприпасів, що нам дають, поки замало»

— Чи важко після всіх виснажливих років війни вірити в перемогу?

— Я вірю. Що буде перемогою для мене? Це закінчення війни. Коли мій народ перестане воювати. Коли перестануть гинути люди.

Ми зупиняємо ворога величезною ціною. Для того, щоб вести активні наступальні дії, нам мають дати західні союзники багато-багато зброї та боєприпасів.

F-16 можуть змінити ситуацію на фронті, але, знову таки, усе залежить від того, як швидко вони з’являться тут, в якій кількості і, головне, скільки до них буде боєприпасів.

Якщо будуть літаки, але буде мало бомб і ракет, то який з них, вибачте, понт?

Джерело: Євген РУДЕНКО. "Українська правда"

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Олександр Ломако подав у відставку з посади секретаря Чернігівської міськради

11 ГРУДНЯ 2024, 07:12

Відключення електроенергії для населення та бізнесу: графіки по Чернігівщині на 11 грудня

11 ГРУДНЯ 2024, 01:33

Аварія на пішохідному переході: 5-річний хлопчик досі в реанімації

10 ГРУДНЯ 2024, 19:39

Інтерв’ю

Куди скаржитись на роботу пасажирського транспорту і чи буде з цього діло

10 ГРУДНЯ 2024, 18:50

Як відреагували громадські активісти та депутати на заяву про звільнення секретаря міськради

10 ГРУДНЯ 2024, 17:07

"Золотий хрест" від Сирського отримав військовий із Чернігівщини

10 ГРУДНЯ 2024, 16:05

Чернігів за рік приріс готовими квартирами чи не найшвидше в Україні

10 ГРУДНЯ 2024, 15:07

ТОП-переглядів