У Сосниці знову відкрили прокат велосипедів. Правила тепер жорсткіші

19 ЛИПНЯ 2023, 19:29

1550

З 10 липня відновили безкоштовний прокат велосипедів у селищі Сосниця. Більше трьох тижнів соціальні велосипеди селищем не їздили. Їх закрили, бо за останній місяць сталося багато пошкоджень двоколісних. У селищній раді запідозрили, що  велосипеди шкодять навмисно. Тепер з чотирьох працює тільки одна стоянка. І без документа соціальний транспорт не видають.

Зовсім безкоштовне — не зовсім добре

— Запустили 10 велосипедів. Стільки місць на одній стоянці. А всього справних 14. Для інших треба закупляти зап­частини, — пояснює ситуацію Тетяна СІРА, керівник центру соціальних послуг  Сосницької громади. Тетяна Миколаївна вдвох із Світланою Пастушенко, яка на той час працювала секретарем Сосницької міської ради, написали грантовий проєкт.

Проєкт «Соціальний велосипед» в Сосниці запустили навесні 2021 року.

— Це суспільний проєкт сумісно з польським Фондом міжнародної солідарності. Зразу працювали 25 велосипедів, було відкрито чотири стоянки: на ринку, біля лікарні, у центрі та коло стадіону. У  кожному пункті була веломайстерня, де самостійно можна було підкрутити гайки та накачати колесо, — пишається Тетяна Миколаївна.

Витратили на це 450 тисяч гривень. З них 400 тисяч — це гроші польського Фонду міжнародної солідарності, а 50 тисяч — з бюджету Сосницької громади.

— Виявилося, для наших людей безкоштовний проєкт — це не дуже добре, — розводить руками Тетяна Сіра. — Три роки  все гарно виходило, людям подобалося. Правда, користуватися почали більше сосничани, хоча проєкт задумувався для тих, хто приїжджає в центр громади, мешканців навколишніх сіл. Щоб швидше вирішити всі свої справи, якщо взяти велосипед і поїздити, ніж пішки. Думаю, мешканці Сосниці мають свої велосипеди. Сосниця — взагалі велосипедне містечко, міського транспорту в нас немає. Або особиста машина, або мопед. Або ці велосипеди. Ми ж і сосничанам не забороняли. Наприклад, дівичник перед весіллям наші дівчата провели на цих велосипедах. Дуже гарно вийшло. Кульки надувні прикріпили, проїхали Сосницею, фотосесію влаштували: наречена, подружки нареченої.

Невеличкі веломайстерні при стоянках теж користувалися популярністю. Там є велонасос, набір велосипедних ключів. Воно все на тросику. Інструмент, до речі, ніколи вкрасти не намагалися. Але часто бачу, як люди користуються, — вікно кабінету виходить на одну із стоянок.

Коли ми писали цей грантовий проєкт, здавалося, що все продумано. Але не врахували фактор вандалізму.

— Контролювалось тільки камерами?

— Камери — на стоянках. На кожному велосипеді — пристрої GPS для відстеження їх місцезнаходження. Є спеціальний працівник, який це відслідковував.  З 7.30 до 17.30 велосипеди були постійно в русі.

Люди поставилися некоректно. Ми не побачили на камерах, хто б це міг зробити, тому звинувачувати нікого. Проєкт довелося призупинити.

Поговорили з головою громади і вирішили,  як організувати роботу прокату, щоб покращити контроль і при цьому всім було зручно.

Зараз велосипеди будуть видавати за пред’явленням посвідчення. Стоянка працює одна, біля лікарні. Якщо людина хоче покористуватися, іде до міської ради, надає працівнику соціальних послуг свій документ, що посвідчує особу, залишає номер телефону і  бере велосипед. Коли віддає, перевіряємо  на пошкодження і віддаємо посвідчення. Якщо пошкодження є, нехай людина або ремонтує сама, або закуповує запчастини. Не знаю, як буде. Сьогодні перший день. Так як у нас робочий день з 8.00 до 17.00, то і графік прокату змінили (раніше прокат працював з 7.00 до 17.30).

Побачимо до кінця року, а там буде видно.

— Іти до міської ради, потім за велосипедом, потім ще раз у раду, і велосипед на стоянку відвести... Незручно дуже.

— Це все в центрі, усе поряд. Лікарня, велостоянка, центр соціальних послуг. І зупинка біля круга, куди приїжджають автобуси з усіх сіл.  Відстань метрів 300-400, не більше. Їздити можна по всій Сосниці.

Взагалі-то ми наголошували на тому, що за межі населеного пункту виїжджати не можна. Але навіть до паромної переправи люди їздили. GPS-покриття трішки більше за межі селища, і ми ці велосипеди бачили. Потім наші комунальники, працівники центру їздили забирати. Були всякі ситуації, але ми їх вирішували.

Запускаємо прокат щороку, як тільки сходить сніг. Після бойових дій відновили тільки в травні. Тоді були виставлені 20 велосипедів. П’ять були не задіяні через те, що GPSи зіпсувалися, і ми б не могли відслідковувати, де вони знаходяться. А банки працювали погано, не було можливості нові пристрої проплатити.

«Наче ногами по ньому били»

— Велосипеди всі однакові? Може з ладу вийшли дешевші?

— Однакові, марки ARDIS, виготовлені на Київському велосипедному заводі. З дитячим кріслом, — втомився повторювати Віталій БАРИШНІКОВ, працівник центру соціальних послуг Сосницької міської ради.

— Як пошкодили велосипеди?

— Ламали задній перемикач швидкостей. «Зірочки» перемикача якось потрапляли в заднє колесо, у спиці. Є такі, в яких важіль регулювання висоти сидіння зламаний (ричажок). Ще є велосипеди з пробитими колесами. То, я вважаю, ненавмисно.

— А «зірочки» викрутили навмисно?

— Не знаю. Але чотири однаково пошкоджені велосипеди за тиждень... У всіх одна й та сама несправність: вивернуті перемикачі. Викликає підозру. За три роки раніше такого не було. Я навіть не знаю, що треба з велосипедом робити, щоб так загнулося. Може ногами били. Ми вдвох з колегою це все розгинали. У мене такий самий велосипед, катаюся років 10, жодного разу такого не було.

GPS-навігація чотирьох велосипедів дала збій. Датчик не показував справжнє місцезнаходження. По карті дивимось: він десь у річці Либідь. А по факту стоїть на В’юнищі (околиця Сосниці). З поліцією знайшли. Ці поки що теж не випускаємо. Спробуємо полагодили. Або купити нові датчики, це тисячі дві-дві з половиною гривень за кожний. Та якщо працюватиме новий порядок видачі: людина залишатиме документ, номер телефону, ми знатимемо, хто взяв велосипед і як його знайти, то відслідковувати по навігації не обов’язково.

— Конфлікти при поверненні несправних велосипедів  були?

— Ні. Ті, хто нашкодив, тихенько приводили велосипед, ставили на стоянку (у кращому випадку). Ми приходимо закривати, підключати прилади навігації на зарядку, а велосипед зламаний. Навіщо ж їм на конфлікт іти? Люди знають, що ведеться відеоспостереження, на всіх стоянках є наклейки з попередженням, камери видно. І ті, хто пошкодив велосипед, не світилися. Хто кепку насуне, хто поряд зі стоянкою велосипед залишить, не в полі зору камери.

"Час Чернігівський" писав про Сосницю:

Джерело: "Вісник Ч", авторка Олена ГОБАНОВА 

 

Схожі новини

Фото

Вбиральня з присмаком політики: коли у Коропі з’явиться громадський туалет?

02 ТРАВНЯ 2024, 18:03

Фото

У Чорнобильському заповіднику місцевим ведмедям бракує… наречених

02 ТРАВНЯ 2024, 17:33

У громаді на Чернігівщині немає сімейного лікаря. Чому так?

02 ТРАВНЯ 2024, 16:47

Спортсмен з Чернігівщини встановив рекорд і поїде на Багами

02 ТРАВНЯ 2024, 16:10

Фото

У кондитерській в Чернігові друкують картинки на пряниках і печуть паски: скільки коштує таке задоволення

02 ТРАВНЯ 2024, 15:44

У Ніжині підлатали пірс закоханих

02 ТРАВНЯ 2024, 15:06

Фото

Біатлоніст-чернігівець: від курорту у Швеції до змагань з військового біатлону в Україні

02 ТРАВНЯ 2024, 14:04

ТОП-переглядів