У селі Пустиньки Мньовського старостинського округу Чернігівського району нещодавно поховали 82-річну Парасковію Музику. Попрощалися вчасно і як годиться, хоча була перепона — велика вода.
Доньки небіжчиці, Валентина та Лідія, щиро вдячні сусідам, рятувальникам, а найперше — Наталії Музиці, старості Мньовського старостинського округу, за організацію всього необхідного для прощання (староста однофамілиця бабусі).
— Не я ж одна допомагала, — ніяковіє Наталія Миколаївна. — У Пустиньках живе 41 людина. Дніпро недалечко. Дорогу від Мньова до Пустиньок перетопило на відстані трьох з половиною кілометрів. У деяких місцях глибина сягала півтора метра, а то й більше. Бабині родичі — хто з Чернігова, хто із Славутича. Аби їх доправити, довелося залучити рятувальників з їхнім всюдиходом «Богун». Ми труну, хрест і решту необхідного теж привозили «Богуном». Хоча в болотохода високі колеса, іноді йому доводилися не їхати, а плисти. Це ж не човен, що гребнув веслом — і вперед. А шлях під водою — де глибше, де мілкіше. Долали ті 3,5 кілометра більше години. Щоб дістатися двору, потрібно було ще в селі проїхати у трьох перетоплених місцях.
— На кладовище домовину теж везли всюдиходом?
— З тілом не вмістилася. Поставили на підводу. Везли конем. Людей підвозили рятувальники або хтось сам брів у високих чоботях. Добре, що цвинтар не затопило. Адже водопілля цьогоріч аномальне.
Ще в грудні у Мньові та Пустиньках позатоплювало погреби. Не встигла зимова вода відійти, весняна прийшла. Люди потерпали. Дякувати рятувальникам, вони постійно приходили нам на допомогу — і харчі, і ліки підвезти.
"Час Чернігівський" тоді побував у Мньові і знімав сюжет: Наче у Венеції плавають на човнах і не пригадують такого взимку: як жителі Мньова переживають аномальну повінь
Майже місяць через розлив Дніпра частина хат у Мньові були відрізані водою. Жителі пересувались на човнах чи на машинах рятувальників. З деяких криниць воду брати було не можна, привозили її в пляшках. Нині паводок потихеньку зменшується. Два болотоходи вже поїхали від нас. Наразі рятувальники працюють на машині «ЗІЛ».
* * *
За даними Департаменту з питань цивільного захисту облдержадміністрації, на час підготовки номера гідрологічна ситуація така:
- спостерігається поступове зниження рівнів води на Десні (у межах Новгород-Сіверського та Корюківського районів), на річках Дніпро, Сейм та Снов;
- залишаються підтопленими 133 будинки, в яких живуть 265 чоловік, з яких 18 дітей, у семи населених пунктах Чернігівського та Корюківського районів;
- порушено транспортне сполучення з 26 населеними пунктами області: у Новгород-Сіверському та Чергівському районах по три таких, у Ніжинському — 12, у Корюківському — вісім.
"Час Чернігівський" писав про повінь:
- Чому повінь може загрожувати екології: у Держекоінспекції назвали ризики
- Човен, трактор, екскаватор - як переправляються через Десну під час великої води
- Нічого катастрофічного, городи посадимо влітку: як реагують на повінь у селах поблизу Дніпра
Джерело: "Вісник Ч" від 11 травня 2023 року, авторка Валентина Остерська