Чому повінь може загрожувати екології: у Держекоінспекції назвали ризики

05 ТРАВНЯ 2023, 08:41

965

В Держекоінспекції області попереджають: наслідки цьогорічної повені негативно позначаються як на стані ґрунтових вод, так і на якості води в річках. Тому, чернігівцям доведеться вельми обережно споживати воду з колодязів та неглибоких свердловин.

І ось чому. Під час повені підтоплюються великі  території, під водою опиняються потенційні джерела забруднення — сміттєзвалища, вигрібні ями, склади з агрохімікатами, сховища небезпечних відходів, каналізаційні споруди. У потоках води усе це перемішується, потрапляє до колодязів, заливає вулиці, подвір’я, городи.

«Потім разом з овочами або фруктами, які там вирощують, та з питною водою шкідливі речовини потрапляють у людський організм», - зауважують екологи.

Значної шкоди повені завдають екосистемам водних об’єктів. Потрапляння в басейни річок великої кількості зважених частинок підвищує каламутність води, призводить до утруднення дихання риб та інших водних організмів. Змивання з поверхні ґрунту агрохімікатів, біологічних відходів, нафтопродуктів, та потрапляння їх у річку спричинюють забруднення поверхневих вод, нагадують екологи.

Оскільки поверхневий і підземний стоки є взаємопов’язаними, токсичні речовини зрештою потрапляють у ґрунтові води і загрожують отруєнням місцевим мешканцям. Крім цього, загиблі тварини можуть певний час перебувати в річках після стихійного лиха і створювати джерело забруднення надзвичайно токсичними речовинами.

Великих збитків повені завдають лісовому, водному та сільському господарству, оскільки інтенсифікуються ерозійні процеси, розмивається поверхня ґрунту, замулюються заплавні землі.

В Держекоінспекції також звертають увагу, що забруднюючи прибережні зони, легко завдати шкоди не лише довкіллю, але й конкретному жителю громади, який споживає очищену воду з річок Чернігівщини.

«Варто зауважити, що своїм байдужим ставленням до довкілля, ми ставимо під загрозу і здоров’я киян, які споживають очищену воду з річки Десна. З метою попередження забруднення та засмічення водних об’єктів Державна екологічна інспекція у Чернігівській області закликає громадян, підприємства, установи, органи місцевого самоврядування та всіх, хто прагне жити у чистому довкіллі, проводити роботи по очищенню берегів від сміття», - підкреслюють в установі.

Пік цьогорічної повені на Чернігівщині припав на другу половину квітня, вона стала однією з найбільших за останнє десятиліття. Нині залишаються підтопленими 204 домоволодіння (де живе 335 чоловік, з яких 21 дитина) у 8 населених пунктах Чернігівського району та Корюківської громади, а саме:

  • Чернігівський район: с. Мньов - 117 домоволодінь (221 житель, з яких  21 дитина), с. Загатка - 7 домоволодінь (9 жителів), с. Прохорів - 42 домоволодіння (37 жителів), с. Кукарі - 6 домоволодінь (17 жителів);
  • Корюківська громада: с. Максаки - 1 домоволодіння (1 житель), с. Якличі - 4 домоволодіння (4 жителя), с. Мале Устя - 16 домоволодінь (23 жителя), смт Сосниця - 11 домоволодінь (23 жителя).

Зареєстровані підтоплення 2 житлових будинків у с. Мньов (Михайло-Коцюбинська ТГ) Чернігівського району (відселено 5 чоловік, з яких 3 дитини).

Порушене транспортне сполучення з 26 населеними пунктами області (Новгород-Сіверський район - 3, Корюківська громада - 8, Чернігівський район - 3, Ніжинський район - 12).

На р. Дніпро,  р. Сейм та р. Снов продовжується  спад рівнів  води весняної повені з добовою інтенсивністю 4-8 см.              

На р. Десна біля м. Чернігова формується пік весняної повені.

Ситуація на річках станом на 4 травня

"Час Чернігівський" писав про повінь:

Схожі новини

На Чернігівщині розслідують загадкову смерть дитини

21 ЛЮТОГО 2024, 20:43

Модульні будинки, гарячі обіди, робота людям: як БФ «До України з любов’ю» допомагає Чернігівщині

21 ЛЮТОГО 2024, 18:44

Фото

Майже 60 років разом: подружжя, яке втратило дім, але не любов

21 ЛЮТОГО 2024, 17:05

Фото

Розбирають завали "під нуль": чернігівці долучаються до відновлення країни

21 ЛЮТОГО 2024, 16:11

Помер боєць з Чернігівщини, який отримав тяжкі опіки в бою

21 ЛЮТОГО 2024, 15:48

Фото

Чернігівка розповіла про зустріч з російським генералом та його сином

21 ЛЮТОГО 2024, 14:56

Фото

Енергетики відновлюють обладнання, пошкоджене через бойові дії

21 ЛЮТОГО 2024, 13:22

ТОП-переглядів