НАШІ ЛЮДИ: відкриваємо секрети древнього вчення із практикуючим йогом

18 ВЕРЕСНЯ 2023, 21:30

1328

Арсен Чепурний та Денис Гавриленко

У цьому випуску передачі "НАШІ ЛЮДИ" дізнаємось про те, як вдосконалити своє тіло давніми східними практиками і спілкуємось із практикуючим йогом Денисом Гавриленком.


Журналіст Арсен Чепурний: – Привіт, друзі! Сьогодні говоримо із практикуючим йогом Денисом Гавриленком у передачі «Наші люди». Що таке йога?

– Йога - це система самовдосконалення свого тіла, для фізичного і духовного росту. Коли люди кажуть про йогу, що це якась секта, вони можуть бути правими. Коли люди кажуть про те, що йога – це якісь пози, вони також праві.

Взагалі йога дуже ємне поняття. Воно в себе включає і філософію, і практичну складову, і дуже багато суккупних тем, які навколо йоги крутяться. Із санскриту термін «йога» перекладається як «зв'язок», «упряжка», «єдність».

– Як ви зайнялись йогою?

 – Через свою допитливість я багато читав і читаю. Ще в школі мій улюблений предмет — це література. Мені дуже подобалась концепція світобачення східних народів. Тобто це Індія, Китай, Японія. І мені завжди подобалась ця тема -  із ніндзя і самураями. Вражали їх фантастичні вміння, які робили їх демонічними для своїх суперників. І саме тоді я зрозумів, що вони практикують медитації. Мені стало цікаво, і я прочитав кілька книг про медитації, почав практикувати їх, ще будучи у віці 16-17 років.

Уявлення про медитації наштовхнуло мене саме на йогічний підхід. Тому що контроль свого дихання під час медитації – це основний момент концентрації, який дозволяє твоєму розуму бути в тому, що ти робиш. Затримки дихання, різні темпи дихання (дуже повільне, глибоке дихання) – це впливає на розум, робить його більш сфокусованим. Ці відчуття дають дуже приємний стан.

Потім я дізнався, що моя мама займається йогою. Якось я пішов на заняття і був вражений тим, що я так мало вмію. У мене була хороша фізична підготовка, а на тренуванні були люди набагато старші за мене. І вони вміли набагато більше ніж я. Це мене якось зачепило. Я був про себе кращої думки: про свою гнучкість і силові показники. Тому що люди - у віці моєї матері - вони роблять те, від чого я просто страждаю, падаю, не можу втримати баланс.

Така мотивація мене змусила загорітися тим, що я теж хочу так.

Займаючись із тренером, ми можемо більш якісніше, послідовніше вивчати йогу, вправи, техніки. Ми можемо отримувати відповіді на питання, які цікавлять. Можемо практикувати безпечно.

Інтервʼю з практикуючим йогом, Чернігів

– Займатись можна самостійно чи тільки з тренером?

– Займаючись самостійно, ми також прогресуємо. Проте, якщо є можливість звернутися до досвідчених практиків, до вчителів, я це раджу. Якщо вчитель бачить, що у людини є інтерес до йоги, то справжній вчитель поділиться всім, чим знає.

Процес пошуку наставника має йти зсередини, щоб тобі резонувала людина, її цінності, як вона себе проявляє в суспільному житті, в групі серед своїх учнів. Якщо це все підходить, і таку людину ти відчуваєш як людину, яка може бути для тебе вчителям, то можна звернутися до цієї людини, щоб вона тобі допомогла в твоєму шляху.

І вона може якісно спроєктувати твій шлях, враховуючи усі твої особливості, враховуючи можливості твого тіла. Основна відмінність самостійних занять і занять з тренером, це те, що твій рух в йозі, він буде більш логічим.

Денис Гавриленко про заняття йогою

Коли я почав займатися йогою і почав самостійно шукати інформацію, я робив це так, як думав, що це правильно. Томуобидва підходи хороші. Але якщо є вчитель, то це дуже добре. Як у будь-якій дисципліні в школі: якщо ти починаєш вивчати якусь науку, ти можеш щось читати, щось дивитися, але це не буде структурно. Якщо ж перед тобою є вчитель, у якого є методологія і система, то це зекономить твій час і, можливо, вбереже від трав.

Все ж таки, йога – це дуже безпечний вид фізичної активності. До речі, травмувати себе можна навіть, якщо ти неправильно поставив ногу, коли встав з ліжка. Таке трапляється, і це нормально. В йозі також буває. Проте йога дуже безпечна. І якщо робити все з власним внутрішнім відчуттям свого тіла, то все буде безпечно. І можна і без тренера займатися.

– Чи потрібен певен рівень фізичної підготовки для початку занять йогою?

– На заняття може прийти будь -хто, з будь-яким рівнем підготовки, будь якого віку, будь-яких параметрів. І це доведено моїми спостереженнями за людьми, які приходять на практику. У мене бували як і зовсім маленькі діти, які просто бавляться на занятті, так і люди, які ледве пересуваються, через кондиції свого тіла і через вік.

На заняттях йогою ми практикуємо певні форми тіла, положення тіла, які називаються асанами. Є асани доступні для усіх людей, незалежно від їх віку і інших параметрів. І я рекомендую усім спробувати хоч раз, хоча б для того, щоб зрозуміти, чи допомагає це самопочуттю і чи варто цим займатися.

Йог із Чернігова показав кілька вправ

– Чому положення тіла в йозі так дивно називаються?

– Офіційна мова в Індії це Хінді, а прамовою є Санскрит. Йогічні тексти всі написані на Санскриті. Асани, тобто положення тіла в просторі, вони всі на Санскриті. І вони дуже дивно звучать для нашого вуха.

Декілька прикладів. Собака мордою вниз – це «Адхо Мукха Шванасана». Інше: «Собака мордою вгору – це «Урдхва Мукха Шванасана».

Багато -багато різних асан, і вони так дивно звучать, тому що вони на Санскриті.

– Яка категорія людей найчастіше займаються йогою?

–Це все ж таки жінки зрілого віку. Кожен з нас для себе шукає певну активність фізичну, яка буде задовольняти потребу в русі, потребу в самопочутті фізичному.

Чоловіки більше схильні до якихось видів спорту. Комусь подобається футбол, комусь біг або плавання, їзда на велосипеді, командні ігри.

Жінки: їм підходить йога, тому що вона плавна, текуча, спокійна. У ній немає мотивацій типу змагань, або цілейпремогти будь-якою ціною. Твій головний суперник – це твоє непокірне тіло, яке ти тренуєш.

Дітям і підліткам йога дається важко, саме тому що фокус уваги потрібно постійно потрібно тримати. Це дуже складно дя них, тому що хочеться молоді чогось активного, якихось переміщень, якогось руху.

Під час практики йоги ти залишаєшся півтори -дві-три години на своєму килимку. Робиш практики, які більше фокусують твоєю увагу і направляють всередині, а не назовні. Більш старші люди – у них є свої власні упередження щодо того, що вони вже щось не можуть, що йога буде занадто складною для них. Тому що є таке уявлення, що треба скрутитися в якийсь бублик, зробити щось зі своїм тілом, якийсь вузол. І коли це зі сторони люди бачать, це їх може також відштовхувати, бо їм здається, що їм потрібно буде робити те саме.

Проте в йозі кожна форма, кожна асана, вона має і упрощення, і ускладнення у залежності від рівня практикуючого. Це дуже головна перевага. Йога може бути для кого завгодно, для будь -якого рівня. Думаю, треба мати або мотивацію сильно особисту, або просто інтерес. Не кожній людині підійде гра в бамінтон. Так і йога: може комусь просто це не його, і це абсолютно нормально.

* * *

Дивіться попередні випуски програми: 

Схожі новини

Ніна Макаренко картоплю копає двічі на рік

03 ГРУДНЯ 2024, 18:31

52-річний воїн з Чернігівщини загинув на Курщині

03 ГРУДНЯ 2024, 17:17

Майстер-різьбяр з Чернігівщини буде отримувати президентську стипендію

03 ГРУДНЯ 2024, 16:24

На Чернігівщині продали понад 33 тисячі гектарів

03 ГРУДНЯ 2024, 15:35

Вкрав генератор з магазину: чернігівська поліція затримала злодія

03 ГРУДНЯ 2024, 15:04

Породисті нетелі для багатодітних родин: скільки передали у 2024 році?

03 ГРУДНЯ 2024, 14:42

Фото

Грибники Чернігівщини показали "зимовий улов"

03 ГРУДНЯ 2024, 13:34

ТОП-переглядів