Чому і які міста комфортні для ІТшників і як сьогодні увійти в ІТ. Інтервʼю

05 ВЕРЕСНЯ 2023, 18:41

964

Ольга Рись

Координаторка чернігівського IT-кластеру Ольга Рись. Говоримо про IT-галузь у Чернігові, привабливість нашого міста для творців сучасних інформаційних технологій і кризу.

Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Про сферу IT в Чернігові, про кризу в галузі і її перспективи. Про це спілкуємося із координаторкою Чернігівського IT-кластеру Ольгою Рись у передачі «Наші люди».

– Що таке IT-кластер?

– Чернігівський IT-кластер був створений у 2017 році. Це спільнота місцевих компаній, які створили такий проєкт для розвитку освіти. У нас більш просвітницька функція. Також ми популяризуємо наше місто як івент-локацію, взагалі, як локацію, комфортну для життя і роботи. Це, звісно, було більш акцентовано до covid часів, тому що потім всі перейшли на дистанційну роботу. Але все одно ми зберігаємо цю ідею, тому що у нас насправді місто з великим потенціалом. Тут мають проходити класні івенти, у тому числі бізнесові. А один із наших напрямків – ми робимо івенти.

Також ми робимо проєкти для спільноти. Тому що без середовища, де людям цікаво, де вони могли б ділитися досвідом, знаннями, створювати щось цікаве і нове просто неможливо. Тому такі у нас основні три напрямки роботи

– Чому Чернігів привабливий для працівників IT?

– Перш за все, Чернігів комфортний для життя. Якщо порівняти з містами-мільйонниками, враховуючи, що зараз є можливості для роботи дистанційно, то як локація Чернігів безцінний. Наприклад, працюєш у великому проєкті, особливо якщо це якісь топові позиції, а живеш в Чернігові. Це взагалі класно.

Наприклад, одна із наших ініціатив - ми облаштували коворінг, де люди могли би працювати, коли не буде електроенергії. Фактично, є інфраструктура, є офіси тих компаній, які залишилися в місті, вони, власне, всі залишилися. Вони теж облаштовані, це такі альтернативні офіси. Тому людям є де працювати.

Дуже класно ресторанний бізнес розвинутий, сфера послуг, освітніх в тому числі.

– Про кризу в IT-сфері

– На жаль, в ІТ також є криза. Якщо раніше компанії боролися за співробітників, і всім потрібні були розробники, менеджмент, то зараз це трошки не так. Бо є ситуації, коли контракти не пролонгуються. Є ситуації, коли бізнес перелаштувався на інші ринки. Це процеси, які пов 'язані з тим, що менше продажів, менше роботи у людей. І це додаткові виклики для і компаній, які підтримують ІТ-кластер, і які не підтримують.

Це загальна тенденція, і міжнародна також. Тому що є скорочення і у великих проєктах. Це з ковідним часом пов 'язана. Тобто зараз галузь переживає кризу.

Всім здається, що зайти в ІТ дуже легко. Умовно, ти знаєш трошки англійську, десь пішов на якісь курси, додав собі нових знань і навиків. І працюєш в офісі, п'єш каву, і все окей. Але насправді це інформаційна бульбашка. Робота в ІТ це складна робота, яка вимагає, в тому числі, і ресурсу особистого. Якщо людина в стресі, якщо є якісь ментальні питання до себе, то це впливає на ефективність і на результат роботи команди. А власне, що таке ІТ? Треба здійснити очікування клієнта. І це фактично результат, і він має бути, не зважаючи ні на що.

У попередньому році IT експортувала більше послуг на національному рівні, ніж в 2021 році. Але це далося мегазусиллями галузі, людей, і, напевне, патріотичного запалу, коли ми маємо працювати на якість, маємо підтримувати економіку.

Незважаючи на це, люди намагаються зайти в ІТ. Але їм складніше, ніж до війни, набагато складніше. Тоді були високі вимоги, а зараз ще складніші, тому що конкуренція. Люди, які залишаються без роботи і вже мають досвід, то вони для новачків дуже сильні конкуренти.

Але є дуже багато класних випадків, коли люди, незважаючи ні на що, все одно досягають своєї мети. Приміром, проходять 50 співбесід і таки отримують роботу.

Мені здається, що зараз ми переживаємо період відкладеного попиту на ІТ-послуги, і, можливо, після перемоги станеться бум, і всі ці фахівці нам знадобляться.

– Чи співпрацює IT-кластер із закладами освіти?

– Чернігівська політехніка – це наш стратегічний партнер. Власне, кластер створювався навколо ідеї підтримати технічні спеціальності в університеті. Потім це трансформувалося в різні активності. Для маркетологів почали робити контент, із ними співпрацювати. Політех – це взагалі “one love” для нас.

– Наскільки добре розвинена IT у Чернігові, порівнюючи з іншими містами?

– Мені здається, що дуже подібне – це місто Івано-Франківськ. Воно інфраструктурне, концептуальне. У них навіть більше перспектив, тому що їх можна розглядати як локацію для back-офісів, якщо тут знову це все (вторгнення на Чернігівщину – ред.) повториться.

Насправді IT -кластер це дуже популярний формат, є Івано-Франківськийй IT-кластер, є Тернопільській, навіть в Конотопі є IT-спільнота. У нас є спільні дзвінки з кластерами. Конкуренція це дуже добре, бо породжує якість у багатьох випадках, але і ми синхронізуємося по багатьом питанням. Тобто є ж болючі точки, які задівають всю індустрію. І нам важливо розуміти, хто що робить, як вони з цими питаннями працюють. Тому отакі “change” досвіду у нас теж є.

Я взагалі якось інші кластери не розглядаю з точки зору порівняння. Мені здається, що всі цікаві по-своєму і роблять важливу справу. А в Чернігові у нас класний ринок, він колоритний. У нас небагато продуктових компаній, але вони відомі у всьому світі. А те, що у нас аутсорсінгові працюють компанії, це теж круто. Колись великий проєкт розглядав наше місто з точки зору людського капіталу та інфраструктури як перспективну локацію, це теж класно.

Найголовніше в сучасному світі — це те, що зараз люди можуть працювати дистанційно. Навіть не треба фізично в компанії знаходитися, як раніше. І якщо люди будуть дізнаватися про можливості місцеві, будуть розуміти, що є коворкінги, є середовище, куди можна прийти за знаннями, за досвідом, за якоюсь інформацією, то вони будуть залишатися. Тому що для дітей, для родини взагалі комфортні умови в нашому місті.

– Як зараз увійти в IT?

– Треба мати мотивацію і бажання. І це реально. І не треба знавірюватися, тому що я реально знаю людей, які десятки інтерв'ю проходять. Зараз це складніше, але вони досягають мети.

Треба цікавитися ринком, визначитися із тим, ким ти себе бачиш в ІТ. Тому що посад дуже багато.

Звичайно, якщо ти більше про технічний бекграунд говориш, але все одно працюють і маркетологи, і продажники. Звісно, щоб стати розробником - це досить складна історія. Треба мати 100% академічну освіту. Якщо ти думаєш, що за 3 місяці можеш курси якісь пройти і почати писати якийсь код, то це так не працює. Тут треба вища математика. Тому політехніка для нас це важливий партнер.

І треба сильно бажати, розвиватися, незважаючи ні на що. Проходити освітні курси і визначитися із своєю роллю. Вести linkedin, бути там активним, мати гарне резюме і вміти презентувати себе.

* * *

Дивіться попередні випуски програми: 

Схожі новини

Фото

100-літній бахмаччанин розповів про власні секрети довголіття

16 КВІТНЯ 2024, 17:18

Фото

Жінка із Сновщини збирає зморшки пригорщами

16 КВІТНЯ 2024, 15:50

У сусідній Сумщині - велика втрата: на фронті загинув міський голова Лебедина Олександр Бакликов

16 КВІТНЯ 2024, 14:44

Тренерка розказала, чому діти з Чернігова їздять плавати у Славутич

16 КВІТНЯ 2024, 13:31

Воїн з Чернігівщини отримав "Золотий Хрест". Про нагороду розказав майже через рік

16 КВІТНЯ 2024, 12:24

На прикордонні Чернігівщини людина живе у болоті

16 КВІТНЯ 2024, 11:21

Як відбувається придбання квартири: головні етапи

16 КВІТНЯ 2024, 10:47

ТОП-переглядів