"Ми думали на початку війни, що жінки не захочуть народжувати в цей час": лікарка-гінеколог Олена Гармаш

11 ВЕРЕСНЯ 2023, 13:17

1014

Олена Гармаш

Говоримо про те, як підтримувати жіноче здоров’я із професійним гінекологом. Лікар-гінеколог Олена Гармаш у передачі "Наші люди". Дивіться відео або читайте редакторську текстову версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Продовжуємо спілкуватися із лікарями. Сьогодні говоримо про жіноче здоров 'я із лікаром -гінекологом Оленою Гармаш у передачі «Наші люди». З чим зараз найчастіше звертаються пацієнти?

– Зараз, напевно, найчастіша скарга, з якою звертаються, це порушення менструального циклу. Тобто стресова ситуація вносить свої корективи в наше життя, в жіночі життя. І жінки приходять зі своїми проблемами: порушення менструального циклу будь-якого характера або в бік підвищення менструальної функції, тобто кровотеч, або, навпаки, зникнення менструації.

– Як війна впливає на жіноче здоров’я?

– Я бачу дуже багато жінок в депресивному стані. Дуже багато жінок на антидепресантах. Від цього порушення менструальної циклу бувають. Тому ми тут вирішуємо комплексні проблеми, скажеімо так, тобто не тільки гінекологічні, а комплексно з іншими спеціалістам займаємося однією жінкою, щоб це було більш досвідчено і більш фахово.

– Що потрібно робити жінці у випадку порушення циклу?

– По-перше, обстежитися, зробити УЗД, подивитися, чи є якась органічна проблема. Це можуть бути поліпи або якісь гіперплазії в порожнині матки, міоматозні вузли, кісти яєчників. Причин може бути багато, їх треба виявляти. Якщо ми щось виявляємо, то ми тоді вже знаємо, як це лікувати.

Але дуже часто це функціональні порушення, наприклад, через стресову ситуацію підвищення пролактину. Тут більше легке рішення.

– Як часто необхідно проходити обстеження?

–  Якщо жінка не була протягом року у спеціаліста, то звичайно їй потрібно прийти. Дуже багато жінок зараз знаходяться за кордоном і вони там не мають змоги відвідувати спеціаліста. Бо там дуже це довго, може для когось і дорого, якщо нема страховки. Багато жінок приїжджають зараз з-за кордону і вони намагаються відвідати гінеколога, стаматолога, косметолога, тобто всіх своїх життєво важливих спеціалістів. Таких жінок у нас дуже багато.

– Як жінці підтримувати своє здоров’я?

– Підтримувати жіноче здоров 'я жінка повинна весь час. Вона повинна звертатися до гінеколога, проходити УЗД, щоб ми вчасно могли виявити проблему і вчасно її вирішити. А також ще раз наголошую, що психічне здоров'я на сьогоднішній день - це майже головне. І це може бути основна причина багатьох захворювань в наш час, і не тільки гінекологічних.

– Чи потрібно приймати певні вітаміни?

–Звичайно, я взагалі люблю вітаміни і мікроелементи, і сама їх приймаю. Родина моя приймає, тому я жінкам дуже раджу приймати, наприклад, Вітамін Д, Омега, Магній. Сьогодні це такі мікроелементи, які повинні приймати всі, тому що це трошки так заспокоює нашу нервову систему.

– Як протікає вагітність у час війни?

– Про вагітність я взагалі хочу сказати, що наші жінки – це героїні. Ми думали на початку війни, що в нас не будуть жінки народжувати, що вони не захочуть народжувати в цей час. Але ми були дуже здивовані, коли до нас, особливо десь восени, пішли жінки. Їх пішло дуже багато з вагітностями, з намаганням завагітніти, з бажанням народжувати дитину. Це нас дуже порадувало всіх.

Протікання вагітності під час війни - я би не сказала, що воно має якісь особливості. Майже напевно так, як і було в довоєнний час. Але вже те, що жінки приходять, вони хочуть в цей час народити дитину, продовжити свій рід і порадувати своїх близьких. Це дуже важливо, це дуже надихає на позитивні моменти в нашому житті.

– Чи почастішали передчасні пологи?

– Я можу сказати тільки за тих жінок, які в мене спостерігаються. Я би не сказала, що в нас почастішали передчасні пологи. Що стосується вагітних, то напевно все так, як і було в довоєнний час, як на мій погляд особистий.

– Як уникнути передчасних пологів?

– Уникнути передчасних пологів неможливо, бо то природа. То природа, і ми нічого не можемо з цим зробити. Є певні моменти, які можемо коригувати, але якщо природа так задумала, щоб дитина народилася передчасно, то для того є завжди причина. Можливо, тій дитині буде краще вже з'явитися на світ. І тут ми їй надамо допомогу таку, що вона виживе, а там внутрішньоутробно вона не виживе. Тому це питання більш філософське, і передчасні пологи, якщо вони вже почалися, їх зупинити неможливо.

– Які хвороби почастішали зараз?

– Рак, онкології, приміром, онкологія яєчників, захворювання шийки матки. Я б не сказала, що чогось стало більше, щось вийшло на перший план. Але жінка зараз в таких умовах, що коли вона може, тоді вона і звертається. Я кажу зараз про тих жінок, які за кордоном, а їх там дуже багато. Тому якщо жінка має час, вона приїхала сюди і тут вже обстежується.

– У чому відрізняється наша і західна медицина?

– Як показує практика і як розказують нам наші пацієнти, які приїжджають з-за кордону, то в нас медицина на дуже високому рівні. Особливо доступність. За кордоном дуже гарно працює екстрена медицина, оперативні тактики, можливо обладнання краще. Але на сьогоднішній день, мені здається, що вже і нас оснастили обладнанням настільки, наскільки можливо. А от доступності там немає. Тому за кордоном жінки чекають тижнями, деякі чекають місяцями, щоб потрапити до спеціаліста. Тому всі, буквально всі, хто приїжджають звідти, всі відмічають, що в нас це дуже легко і дуже дешево в порівнянні з тим, скільки коштують послуги за кордоном.

* * *

Дивіться попередні випуски пердачі "НАШІ ЛЮДИ":

Схожі новини

Фото

У Катерининській церкві в Чернігові відспівали двох загиблих бійців ЗСУ

15 ЛИПНЯ 2024, 21:58

Гуси та норки Олександри з Нових Яриловичів

15 ЛИПНЯ 2024, 20:10

Від 7 до 86 років: у громаді на Чернігівщині провели фестиваль

15 ЛИПНЯ 2024, 18:52

Почім на Чернігівщині чорниця ручного збору, суниця лугова й лісова та свіжі лисички

15 ЛИПНЯ 2024, 17:15

У громаді на Чернігівщині запрацювала соціальна пральня. Скільки коштує прання і прасування

15 ЛИПНЯ 2024, 16:03

Волонтер з Чернігівщини показав РЕБ проти скидів

15 ЛИПНЯ 2024, 15:07

Фото

У парк «Міжрічинський» повернулася пара чорних лелек. Птахи відремонтували гніздо

15 ЛИПНЯ 2024, 14:01

ТОП-переглядів