Чому інвестори не спішать вкладати гроші в паї на Чернігівщині

09 ЛИПНЯ 2024, 12:48

1473

Чому інвестори не спішать вкладати гроші в паї на Чернігівщині

Фото ілюстративне

— Продаєте пай? — дзвоню за оголошенням. Зацікавила земля на Ріпкинщині, у селі імені Тараса Шевченка. Пай сільськогосподарського призначення. Чотири гектари. Неподалік озеро. Ціна 80 тисяч гривень.

— Продаємо, — підтверджує Олександр ВОЄДИЛО, підприємець. Має в оренді паї, вирощує зернові. — На продаж виставив пів року тому. Дзвонять-дзвонять, а купувати — не купують. Бояться гроші вкладати, —  пояснює причину. — Невідомо, що воно буде. 

У цей же час повно оголошень: «Куплю паї». Навіть ті, що в оренді. Набрала кілька номерів. Покупці полтавські. Кажуть, на Чернігівщині тимчасово не беруть. Місяць тому брали, зараз ні. Або: через тиждень, через місяць, може, купуватимуть, зараз — ні. 

Відмовляють через ситуацію в нашому прикордонні та в Сумській області. Не хочуть інвестори гроші вкладати. Бояться. І це при тому, що на Чернігівщині (порівняно з Полтавщиною) ціна землі нижча.  

Пояснюють, що формується вона на основі НГО (нормативної грошової оцінки) та орендної плати, якщо пай в оренді. Переважно впливає на формування ціни орендна плата. 

Якщо вона дві-три тисячі гривень на рік,  то й ділянку захочуть купити майже за безцінь. А якщо вісім, 10 тисяч чи 11, дорожче дадуть. 

Якщо ж земля не орендована, господарі самі визначають її вартість.   

Так, у Володьковій Дівиці Носівської громади продають три паї, що межують один з одним. Ніколи не були в оренді. Усього 22 гектари. Грунт добрий. Цибуля росте, як кулак. Перці, помідори родять чудово. 

Між ділянками є неприватизований шматочок, бо там низина. Гектарів три. Якщо хтось придбає, то можна ставок  викопати, водичка буде.  Ціна 22 гектарів — 1 979 928 гривень. Майже два мільйони. Або ж 90 тисяч гривень за гектар. 

У селі Городище Батуринської громади п’ять гектарів чорнозему пропонують за 250 тисяч гривень. Це 50 тисяч за гектар.

У Козелецькій громаді, у бік Броварів, чекають нових господарів два паї загальною площею 4,3 гектара. Ціна 177 000 гривень. Або ж трохи більше 41 тисячі гривень за гектар. 

У селі Свидовець Бобровицької громади пай 6,6 гектара, що перебуває в оренді, виставили на продаж за 97 399 гривень. Нема й 15 тисяч за гектар.  

Ціна, яку хочуть взяти продавці, залежить від розташування ділянки. Цінується київський напрямок. Залежить від якості грунту. За чорнозем і за пісок або суглинок однакові гроші не можуть бути. А взагалі співрозмовники відмічають, що ринок паїв, м’яко кажучи, дивний. Дуже впливає війна.  А хочеться ж продати не за копійку,  а за гарні гроші.

Чи багато паїв «у роботі»? 

Фахівці Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області з початку 2024 року через Центри надання адміністративних послуг видали 2269 витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Найбільше витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видано в Чернігівському (1051) та в  Прилуцькому (401) районах Чернігівської області.

Не факт, що це для продажу. Нормативну грошову оцінку земельних ділянок здійснюють для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: Де на Чернігівщині найдорожча земля, а де найдешевша

Схожі новини

Поховали чотирьох: у Чернігові та Бобровицькій громаді прощались із бійцями

22 ЛИПНЯ 2024, 22:29

Після аварії лікарі не давали їй шансу, що буде ходити: супертато і дві бабусі врятували Аню

22 ЛИПНЯ 2024, 19:39

Вiдео

«Подякувала всім. Ця відзнака всього колективу», - лікарці з Чернігова Президент вручив відзнаку «Заслуженого лікаря України»

22 ЛИПНЯ 2024, 18:11

Фото

Ремонтують покрівлю, міняють вікна: як оговтуються ніжинці після обстрілу росіян

22 ЛИПНЯ 2024, 17:21

Акторку-чернігівку звинуватили у плагіаті та інфоциганстві. Що відомо

22 ЛИПНЯ 2024, 16:22

Фото

Майстри показали, як реставрують деревʼяні будиночки Чернігова

22 ЛИПНЯ 2024, 15:16

Чернігівський ресторатор готував фірмові сендвічі у компанії зірок українського телебачення

22 ЛИПНЯ 2024, 14:11

ТОП-переглядів