Афера року: у Чернігові мерія купила непотрібний для ТЕЦ трансформатор, ще й переплатила посереднику 15 мільйонів

23 ГРУДНЯ 2022, 10:36

6722

У Чернігові - новий гучний корупційний скандал: у ньому фігурує міська рада, ТЕЦ та величезні бюджетні кошти. Мало того, маховик закрутився настільки туго, що подробиці скандалу від листопада - у суді.

У липні 2022 Чернігівська міськрада виділила кошти на придбання трансформатора вартістю 54 млн грн.

Для чого саме знадобився трансформатор? Мова йде про закупівлю приладу типу ТДТН-40000/ 110 У1 для КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «Технова», на цю покупку дав добро виконком Чернігівської міської ради. 

Однак, вже в листопаді фаховий аналіз показав - закупівля відбулася із порушеннями, зокрема, фінансового характеру. Шокуючим фактом стало те, що за словами самих працівників ТЕЦ, цей трансформатор був НЕ ПОТРІБЕН! 

Все це стало приводом для відкриття кримінального провадження. А сама закупівля стала предметом перевірки аудиторської служби (раніше називалась КРУ). 

Купили за 54 млн, хоча ціна була ... 39 млн

Днями в реєстрі судових рішень з’явилася ухвала Шевченківського районного суду м. Києва, що за наслідками закупівлі трансформатора  фігурантами кримінальної справи за ст. 111 ККУ (державна зрада) та ст. 113 ККУ (диверсія) визначили співробітників міськради.

Скрін матеріалів справи, який оприлюднив юрист Олександр Гашпар, свідчить, що «згідно висновку експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення судової товарознавчої експертизи від 4.11.2022 #26969/22-56 встановлено, що ринкова вартість станом на 18.07.2022 наступного товару - трансформатора типу ТДТН-40000/110-У1 складала 39 млн грн з урахуванням ПДВ». 

Нагадаємо, що міська рада заплатила 54 млн.

Відповідно до довідки (висновку) Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 8.11.2022 встановлено, що проведена виконавчим комітетом Чернігівської міської ради закупівля трансформатора не відповідає принципам, визначеним в Постанові #169 під час здійснення закупівель, а саме: максимальна економія, ефективність.

Ми знайшли ухвалу Шевченківського райсуду м.Києва із шокуючими подробицями. З нею можна ознайомитися відкритих джерелах, зокрема, на сайті Youcontrol. Звісно, без імен, адрес та інших ідентифікаторів особи.

У кого нема доступу в  - викладаємо ухвалу суду повністю: https://t.me/cntime_cn/4009.

У документі йдеться, що рішенням сесії Чернігівської міської ради від 30.06.2022 №18/VIII-8 виконком Чернігівської міськради та/або фонд комунального майна Чернігівської міської ради уповноважили на проведення комплексу заходів з відновлення роботи єдиного майнового комплексу комунального енергогенеруючого підприємства «Чернігівська ТЕЦ».

Із метою виконання заходів вказаної Програми, 18.07.2022 виконком уклав договір №59 з ТОВ «Інвестиційна рада» на закупівлю/поставку трансформатора ТДТН-40000/110-У1. 10.08.2022 вказаний силовий трансформатор переданий на відповідальне зберігання КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ Фірми «ТехНова».

Відповідно до висновку аналітичного дослідження від 11.10.2022 № 40/25-01-08-07/34614572 наданого ГУ ДПС у Чернігівській області встановлено, що ТОВ «Інвестиційна рада» придбало вказаний трансформатор у ПРАТ «Запоріжтрансформатор» за ціною 53 456 346 грн з урахуванням ПДВ.

І начебто все гаразд, якби не одне «але».

У матеріалах провадження зазначається, що у вересні 2022 ТОВ «Інвестиційна рада» з використанням посередника ТОВ «Українська трансформаторна компанія» придбало аналогічний трансформатор у ПРАТ «Запоріжтрансформатор» за 19 млн з урахуванням ПДВ.

Співробітники ТЕЦ кажуть - трансформатор був непотрібний

Також, відповідно до пояснень, отриманих від громадян України - колишніх співробітників КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ Фірма «Технова», слідство встановило, що закупівля виконкомом Чернігівської міськради трансформатору типу ТДТН-40000/110-У1 вартістю 54 млн грн є недоцільною, «оскільки виробництво теплової пари можливо здійснювати на непошкодженому обладнанні КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «ТЕХНОВИ».  Зокрема, трансформатори Т-2 та Т-3 можуть забезпечити мінімальну потужність теплових мереж для постачання теплової пари споживачам м. Чернігова. При цьому, пошкодження одного з турбогенераторів робить недоцільним закупівлю трансформатору до введення в експлуатацію генератора», - говорять матеріали справи.

Згідно з висновком експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення судової товарознавчої експертизи від 04.11.2022 №26969/22-56 встановлено, що ринкова вартість станом на 18.07.2022 наступного товару: трансформатору типу ТДТН-40000/110-У1 складала 39 млн грн з урахуванням ПДВ.

А висновок експерта Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності Міністерства юстиції України за результатами проведення судово-економічної експертизи № 167/22 від 10.11.2022 документально підтверджує розмір втрати активів (збитків) бюджету Чернігівської міської ради під час закупівлі трансформатора типу ТДТН-40000/110-У1 за договором № 59 від 18.07.2022 в сумі 15 млн грн.

«На переконання органу досудового розслідування, отримана інформація свідчить, що вказана схема була організована з метою проведення підривної діяльності на шкоду економічній безпеці України шляхом закупівлі трансформатора ТДТН-40000/110-У1 вартістю 54 млн грн з ПДВ за ціною вищою ринкової за рахунок міського бюджету», - резюмується в ухвалі суду від 28 листопада 2022.

В судовому документі також значиться, що суддя постановила надати слідчим дозвіл на проведення обшуку у приміщенні, де право власності належить одному фігуранту справи і де фактично проживає інший фігурант - голова фонду комунального майна Чернігівської міської ради. Обшук буде здійснений у період протягом місяця з дня постановлення ухвали. Його мета - виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення первинних документів.

Реакція посадовців Чернігівської міської ради

Корупційний скандал прокоментував секретар міської ради Чернігова Олександр Ломако. На його думку дане провадження є нічим іншим як ...переслідуванням.

«…коли за відновлення критичної інфраструктури отримуєш звинувачення в держзраді та диверсії, це виходить за межі мого розуміння… представники місцевої влади отримали підозри у державній зраді та диверсії за те, що купили дефіцитний трансформатор», - повідомив свою версію подій Олександр Ломако.

У коментарях під дописом чиновника у соцмережах деякі користувачі зауважили - все ж таки претензії у правоохоронців були і саме до суми покупки, вона здалася зависокою. Тож були призначені перевірки та залучили багатьох експертів, зокрема, з Держаудитслужби, ДПС, інституту судових експертиз тощо.

Аудитори кажуть - справа серйозна, займаєтьcя СБУ

Також «Час Чернігівський» звернувся по коментар щодо справи і до начальниці Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Ірини Білазерської.  

За словами фахівчині, експертизу згаданої закупівлі проводили десь три тижні тому на стику листопада-грудня. Точної дати пані Білазерська не пам‘ятає.

- Були залучені наші фахівці у якості спеціалістів, робився експертний висновок і всі матеріали були передані до СБУ і долучені до кримінального провадження. Крім висновку нашого фахівця був висновок товарознавчої експертизи, висновок податкового органу, там багато було висновків. Робота тривала мінімум 10 днів, - коментує пані Ірина.

Усі матеріали і висновки цивільні фахівці передали до СБУ, де вони стали частиною кримінального провадження, а отже, становлять і таємницю слідства. Тому озвучувати і коментувати їх у Держаудитслужбі не можуть.

"Час Чернігівський" писав про масштабну корупцію у Чернігові:

Схожі новини

Вiдео

Підірвали банк у Чернігові і втекли: поліція показала відео затримання грабіжників

30 ТРАВНЯ 2024, 19:33

Весняна посівна на фініші: аграрії Чернігівщини - у трійці лідерів

29 ТРАВНЯ 2024, 17:22

Фото

Перша віцепремʼєрка-чернігівка на виставці пожтехніки мимоволі прорекламувала продукцію з Прилук

29 ТРАВНЯ 2024, 16:41

Фото

Публічний простір з'явиться у громаді на Чернігівщині. Над концептом працює дизайнер

29 ТРАВНЯ 2024, 15:23

Фото

Учениця викраденого рашистами Анатолія Сірого зі Сновщини мріє про волейбольний турнір на його честь

29 ТРАВНЯ 2024, 14:15

Мріє зберегти школу та запрошує сім’ї з дітьми. Читайте у "Віснику"

29 ТРАВНЯ 2024, 13:23

Корейська "швидка" рятує життя у прикордонній громаді

29 ТРАВНЯ 2024, 12:37

ТОП-переглядів