19 серпня очима чернігівських лікарів

22 СЕРПНЯ 2023, 07:50

2360

19 серпня очима чернігівських лікарів

Операційна дитячої лікарні

За повідомленнями медиків з різних установ - у день теракту по допомогу звернулась найбільша кількість  цивільних поранених з моменту деокупації області, окрім дорослих серед постраждалих були й діти. Чимало лікарів екстрено прибули на роботу без додаткових викликів.

Станом на 21 серпня кількість постраждалих - 181 людина, ще семеро загинули, повідомило «Суспільне Чернігів» з посиланням на очільника Чернігівської МВА Дмитра Брижинського. 

«Війна вже закінчилася?»

Олег Лузан, заслужений лікар України, хірург торакального відділення Чернігівської обласної лікарні пише у соцмережах: у суботу, щойно почув звук вибуху, зібрався на роботу. Всі його колеги-хірурги і сестри зателефонували і приїхали в лікарню. Без спонукань і викликів.

Поки Лузан дійшов до лікарні, це метрів п'ятсот, перший поранений вже був біля операційної у відділенні. 

Олег Лузан

Швидкий огляд - проникаюче поранення у груди і в гомілку. Рана на грудях заліплена оклюзійною пов'язкою, що аж надувається при диханні. Поранений, середнього віку дядько, скаржиться на задишку і некрасиво хрипить. 

«Знімаю оклюзійку, з плевральної порожнини під тиском виходить повітря через рваний отвір під ключицею. Поранений почав дихати трохи легше.

Ще раз нагадую всім, хто надає першу допомогу пораненим у груди. Оклюзійна пов'язка ефективна тоді і тільки тоді, коли дренована або декомпресована плевральна порожнина. Чому? Тому що, при пораненні грудної клітки у більшості випадків ушкоджується легеня і повітря з неї потрапляє в плевральну порожнину. Заклеюючи рану оклюзійкою, без декомпресії або дренування, ви переводите відкритий пневмоторакс у закритий, чим погіршуєте стан пораненого, бо повітря з ушкодженої легені починає накопичуватись в плевральній порожнині, в якій зростає тиск. Внаслідок чого наростає дихальна недостатність. Відкритий пневмоторакс - це краще, ніж закритий та напружений! Про це варто знати і пам'ятати!», - дає пораду фахівець. 

Олег Лузан задренував пораненого, подали в операційну. Прооперували, видалили уламки з легені і гомілки. На думку медика, це був якийсь композитний матеріал, дуже легкий, раніше такий не зустрічався, хоча уламків свого часу медики видалили з людей доволі багато, зашили дірки. 

«Зідрав рукавички і мокрий халат, вийшов до приймального, подивись, як там. А там! Там всі ті, хто і був під час бойових дій. Ну, правда, ті самі люди, що витягли на собі найтяжчі часи початку війни. Знову зустрічають швидкі, сортують поранених, приймають постраждалих. Спокійно, виважено, професійно. Тепло стало на серці. І не від сонця. Дякую вам, друзі, колеги, сестри!», - описує враження Лузан. 

Лікар дивується людській безпечності і запитує, чому чернігівці настільки легковажать власною безпекою. 

Він ставить запитання доречності масових заходів у прикордонному місті. Чому "народні гуляння" перевищили довоєнний рівень? 

Згадується весна 2022-го…

Дитячий хірург Олександр Риженко теж суботу провів на роботі. Він зауважує: відчув ті самі емоції від пережитих подій, що були в лютому і березні 22 року в Чернігові. 

Олександр Риженко

Відомий хірург вдячний кожному і кожній, хто надавав допомогу 19 серпня і приїхав навіть з передмістя, всі працювали швидко і організовано. 

«Але про нашу реальність ми забули! Йде війна. Війна, єдиною метою якої є знищення всіх нас. Зараз не повинно бути нічого іншого, ніж передова. Єдиний фронт - це військовий фронт! Не варто вигадувати інших фронтів - "культурних", "педагогічних", "медичних", "комунальних", "економічних"... Це вигадані "фронти"! Просто кожен робить свою роботу! 

Військові, що нас боронять - це єдиний фронт! Якщо ми не підтримаємо їх і не будемо допомагати військовим - зникнемо і ми і всі вигадані "фронти"!», - емоційно нагадав медик. 

І закликав чернігівців менше ділитися фото і враженнями у соцмережах, зважаючи на активність ворожої розвідки. 

Перших постраждалих прийняли на вулиці

У Чернігівській обласній дитячій лікарні перших пацієнтів зустріли чергові лікарі - хірург дитячий Хорошок О.С. та ортопед-травматолог  Руденко А.В. ще на вулиці проводили сортування пацієнтів та надавали їм медичну допомогу. 

У відділення анестезіології та реанімації хірург дитячий  Вороченко А.М. разом з дитячим анестезіологом Ященко О.І. розпочали реанімацію дівчинки, якій уламок ракети пробив грудну клітку, асистували їм медичні сестри Галаган Т.В., Джола К.П., Мелащенко М.М., Савенко О.М. 

Медичні сестри Половецька Н.В. та Кот С.М. розгортали операційні, готуючись до операцій, тоді ще невідомо яких та якої кількості.

«Дітей везли… на автомобілях швидкої допомоги, але найбільше – на власному транспорті. Війна вже навчила – чужого горя немає, дитина в біді, поранені підлітки гуляли на площі без батьків, і на допомогу прийшли чужі дорослі, які зовсім і не чужі. 13 поранених дітей та 5 дорослих приїхали за допомогою в обласну дитячу лікарню. Сльози, крики, кров, біль, відчай і медичні працівники, які приймали, заспокоювали, обробляли, вели до перев’язувальних,  везли до операційних», - інформує установа. 

Працівники відділення екстреної медичної допомоги та травматологічного пункту лікар - педіатр Якуб Т.В., медичні сестри  Габелко І.Г., Стаценко О.Г., Шупік Т.М. та молодші медичні сестри Бегоян І.В., Андрійко Л.А. не зупинялися ні на хвилину та робили свою працю.

Через 40 хвилин після вибуху в лікарні вже були майже всі лікарі хірургічного профілю – дитячі хірурги Ярмак С.Я., Сахно М.В., Дендак О.В., Риженко О.В., Вовченко О.В., Харченко В.О., дитячі анестезіологи Клим М.Т., Дендак Д.В., Сердюк Н.В., Кобижча Т.В., Пустовіт М.П., дитячі ортопед-травматологи Люткевич М.І., дитячі отоларингологи Шевчук В.В., Тарасенко А.П., дитячий офтальмолог  Рижевський О.М., на допомогу приїхали і лікарі-педіатри Коновальчук С.В., Мондельчук Л.М., Павленко Є.М., Черненко І.М., лікар УЗД Кезля Ж.М. 

Як інформує лікарня, операції 19 серпня тривали до 16 години. Ввечері лікарня затихла, розійшлися родичі постраждалих, працівники лікарні прибрали оглядові, перев’язочні, відмили від крові каталки та ноші. Працівники поїхали додому. 

«Залишився на роботі черговий персонал. І тільки сумні та втомлені очі, на які часто нагорталися сльози, невблаганно нагадували про трагедію, яку принесла в  місто російська ракета», - коментують у закладі.

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Російська ракета вбила єдину дитину Оксани Миколаєць

08 ТРАВНЯ 2024, 20:16

Вiдео

День пам'яті та перемоги над нацизмом й історичні паралелі із сучасністю: розповідає історик

08 ТРАВНЯ 2024, 19:48

На Чернігівщині приземлили ворожий FPV-дрон

08 ТРАВНЯ 2024, 18:19

Вдова загиблого у Бречі програміста вимагає відводу новопризначеної судді

08 ТРАВНЯ 2024, 17:06

Фото

Чернігівка колекціонує і носить національні вбрання. Каже: щоб популяризувати культуру

08 ТРАВНЯ 2024, 16:19

Енергетики з Чернігівщини врятували маму-лелеку та її лелеченят

08 ТРАВНЯ 2024, 15:14

На Чернігівщині помер депутат міської ради

08 ТРАВНЯ 2024, 14:15

ТОП-переглядів