Від грошей на карту до інженерних конструкцій: що Франція вже надала Чернігівщині

21 ТРАВНЯ 2023, 18:32

1639

Шість конструкцій мостів, генератори, модульні котельні, будівельні матеріали, засоби захисту рук та оргтехніка – і це тільки те, користь від чого можна побачити відразу. Усе це уже передала Франція для Чернігівщини після звільнення області.

Окрім того зароджуються партнерські стосунки між муніципалітетами та навіть регіонами. А це вже не про одноразову чи тимчасову допомогу. Це - про перспективи. І хоч росія чи не щодня обстрілює прикордоння Чернігівщини, область активно налагоджує ділові контакти з країнами цивілізованого світу.

Наводимо мости

Восени минулого року Франція направила до України «корабель допомоги» -  близько тисячі тонн різноманітної продукції. Ця допомога призначалася для декількох українських областей. Зокрема, 259 тонн - для Чернігівщини. Серед усього – перші три конструкції  мостів. Згодом надійшло ще три. Наразі встановлено п’ять конструкцій, шоста чекає спаду високої води.

Чаус та Сміяненко інспектують будівництво мосту

До слова, за час повномасштабного вторгнення в області зруйновано або пошкоджено 36 мостів. Капітально відновили вісім. Майже біля всіх інших налагоджено тимчасовий об’їзд, або налаштовані спеціальні конструкції, як -от французькі чи понтонні переправи.

«Усі конструкції виготовленні з урахуванням нашої геології. Мости вже з дорожним покриттям. Французькі партнери супроводжують чернігівських фахівців на всіх етапах: від проектування до встановлення. На безпосередній монтаж необхідно до тижня. На підготовчі роботи пішло трохи більше часу», - пояснює керівник Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області Роман Сміяненко.

Конструкції надійні, однак це рішення тимчасове. Все одно треба будувати капітальні метало-бетонні.

Мости встановлені у різних районах області. Там, де це було найбільше потрібно.

«Коли ворог відходив, то підривав за собою мости. Так частину сіл було відрізано від центру громади - Сновська. А це медичне обслуговування, адмінпослуги та інше. Навіть хліб доводилося довозити людям кіньми. Сподіватися на капітальну відбудову мосту (а на це треба близько 46 млн гривень) поки триває війна не доводиться, тож допомога французьких партнерів  - дуже на часі», - акцентує начальник Корюківської РВА Іван Ващенко.

Іван Ващенко

Цінними є й інші «мости», які з’єднують не береги річки, а цілі регіони двох країн.

1 липня 2022 року підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо укладення угоди про співробітництво між Чернігівською областю та французьким регіоном Іль-де-Франс, розташованим довкола Парижа. Семеро представників від Чернігівщини були членами української делегації на 104-му Конгресі мерів та президентів агломерацій Франції, який щороку збирає понад 10 000 міських голів та президентів міжмуніципального співробітництва, а також численних іноземних колег. 

«Важливо, що налагоджуються горизонтальні зв’язки. Це дозволяє швидше та ефективніше реагувати на точкові потреби. Адже підтримка та побратимство потрібні не лише великим містам, як Чернігів, що має  французького друга Реймс, а й невеликим містечкам чи громадам. Наразі співпрацю з французьким містом Сен Жермен-ан-Ле розпочинає Ніжин; Ічнянська громада підписала Меморандуми про побратимство та співпрацю із двома містами - Авра́нш і Пломе́р», - розповідає начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

І всі ці домовленості є практичними, а не просто задекларованими на папері.

До прикладу Ічнянська громада вже отримала дуже потрібний потужний генератор. А Ніжину та Чернігову французькі архітектори вже презентували проєкти повоєнної відбудови соціальної інфраструктури  - наразі триває пошук спонсорів.

Делегація із Франції в Ічні

«Я побачив прогрес у відбудові Чернігівщини від першого свого візиту сюди (ред. - липень 2022 року). Ми і надалі будемо надавати фінансову та логістичну підтримку області. І це підтвердження наших серйозних намірів щодо подальшої співпраці», - зазначив під час свого візиту до області у квітені цього року) посол регіону Іль-де-Франс Жофруа Дідьє.

Жофруа Дідьє

Неурядова підтримка

Найбільш активною серед неурядових міжнародних організацій є  ACTED. Зокрема, саме вона періодично допомагає рятувальникам області, надаючи їм бойовий одяг: від каски до захисних рукавиць та взуття.

Долучається організація і до відновлення житла та цивільної інфраструктури. Зокрема завдяки ACTED замінено вікна та відливи в школі і садочку у Новобілоуській громаді.

Ніжинський водоканал як об’єкт критичної інфраструктури отримав від ACTED необхідні матеріали і обладнання, що дозволило підприємству втриматися під час складної зими.

Окрім того, ACTED фінансово допомагає українським ВПО з територій Донецької, Луганської, Харківської, Сумської, Чернігівської, Миколаївської, Запорізької та Херсонської областей. На допомогу можуть претендувати першочергово вразливі категорії: родини з особами з інвалідністю, пенсіонери, мами-одиначки.

Також організація мала ще одну програму надання багатоцільової грошової допомоги жителям Чернігівської області, житло яких було частково пошкоджено або повністю зруйновано в результаті активних бойових дій. Реалізувалася вона у Сновській та  Новгород-Сіверській громадах.

Багато, хто приходить. Та не всі готові працювати зараз

Наразі, за інформацією ОВА, область відвідали понад два десятки дипломатичних делегацій, в області працює більше сотні різних міжнародних організацій. Звісно, без їх підтримки Чернігівщині було б дуже скрутно. Однак, значна частина іноземних партнерів все ж відтерміновують свою підтримку, зокрема з відбудови, на «після закінчення війни».

"Час Чернігівський" писав про допомогу країн ЄС:

Схожі новини

Як вибрати дитячу коляску: все, що потрібно знати батькам

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:42

У військо пішли 46 в'язнів Менської виправної колонії

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:13

У ТЦК в Чернігівській області змінились контактні телефони

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:25

Фото

У громаді на Чернігівщині жителів прикордоння заселяють у модульні будиночки

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:17

Фото

У Чернігові інноватори виготовляють накладки на протези і переробляють пластик

25 ЧЕРВНЯ 2024, 15:18

Цивілізована вбиральня запрацювала у прикордонній громаді. Містяни відгукуються по-різному

25 ЧЕРВНЯ 2024, 14:12

Ексчиновниця Чернігівської ОДА планує стати професійним кармологом

25 ЧЕРВНЯ 2024, 12:38

ТОП-переглядів