Це залишки заводу однієї з найпотужніших компаній країни з виробництва волоконно-оптичного кабелю Ютекс Україна, який розташовувався неподалік Чернігова. 27 лютого рашисти зрівняли підприємство із землею внаслідок потужних обстрілів.
Дивом ніхто з працівників не загинув. Але все, що будувалося у попередні роки знищено. 120 робітників залишилися без роботи.
"Нічого не вціліло, ні обладнаня, ні матеріали. Все було там матерілаьне. Слава богу, люди вціліли, знання збереглися, і залишилося бажання компанію відродити. Через 6 місяців запустили нове підприємтсво. Не такі потужності, але з в рахуванням, що в країні війна, вийшло це", - розповів Костянтин Демченко, комерційний директор підприємства.
Продукція чернігівського заводу "Ютекс Україна" йшла, як на український ринок, так і на експорт до 10 країн світу. Потужності складали майже 6 тисяч кілометрів кабелю на рік.
Однак російське вторгнення не зламало український характер. Виробники вирішили відновити все з нуля. Кілька місяців витратили на пошуки нового приміщення та закупівлю обладнання, яке забирали буквально з під обстрілів на Харківщині. Із пошуком приміщення допомогла Чернігівська ОВА. І от виробництво знову запущено.
"Було складно все. Люди залишилися. А ось з приміщенням - ми його шукали щоб відповідало нашим вимогам по висоті і розмірам. І обладнаная пощастило знайти, забирали під обстрілами в кінці червня". - каже Микола Стельмах, головний інженер.
У Чернігові завод з виробництва оптичного кабелю працює на 30% своїх попередніх потужностей. Виробник втратив ринки збуту, але не здається і планує збільшити асортимент продукції.
Якість відповідає усім міжнародним стандартам, адже використовується матеріали світових лідерів. Становленню підприємства допомогла б спеціальна економічна зона на Чернігівщині, яку можуть запровадити з наступного року.
"Це одне з тих підприємств, якому прийняття закону про економічну зону дозволило б стати на ноги і відновитися. Дуже важливо підтримати таке підприємств. І органи місцевого самврядуванні, і держава. Треба прийняти закон про спеціальну економічну зону. Він схвалений комітетом і рекомендований до винесення в сесійний зал. Будемо сподіватися, що обранці підтримують і допоможуть Чернігівщині відновитися навіть в таких критичний умовах", - сказав В’ячеслав Чаус, начальник Чернігівської ОВА.
Проблеми з електропостачанням не лякають виробників кабелю. Вони навчилися не просто економити, а й виживати у надскладних умовах. Готові прийняти нові виклики і відроджувати українську промисловість.
"Час Чернігівський" писав про інший бізнес, який відроджується у Чернігові: Чернігівські швачки шили форму військовим тоді, коли у 2 км від виробництва йшов танковий бій.