У Чернігові набирає обертів скандал з укриттями: чернігівці масово скаржаться на бездіяльність мерії

20 КВІТНЯ 2023, 17:33

7211

У Чернігові набирає обертів скандал з укриттями: чернігівці масово скаржаться на бездіяльність мерії

Одне із укриттів у Чернігові

Місто-герой, яке пережило 37 днів кривавої і жорстокої облоги, жахливі бомбардування та авіанальоти. Досі тут часті тривоги через іранські дрони, ракети та ту загрозу, яку вони несуть. Але до Чернігова почали повертатися його жителі, місто по кількості населення - майже таке саме, як і до 24.02.22. Тож питання - куди в разі чого бігти, аби вберегти своє життя і життя близьких - лишається надзвичайно актуальним.

Скандал із укриттями

Сказати, що ситуація плачевна - нічого не сказати. На другому році повномасштабного вторгнення та на 9-му році російсько-української війни у найпівнічнішому обласному центрі України, який до того ж сусідить з одразу двома ворожими країнами, міська влада фактично самоусунулася від вирішення питання з бомбосховищами. Це показали кілька перевірок очільника міської військової адміністрації Дмитра Брижинського, який особисто пройшовся по вже відомих адресах сховищ.

Він повідомив про висновки - навіть за тими об‘єктами, де були дані доручення, щоб привести приміщення у порядок - нічого не було зроблено.

«…проїхав за тими ж адресами, щоб перевірити виконання доручень. Результат – незадовільний. Від сховища на Шерстянці знайшовся ключ, були очищені від сміття вентиляційні канали, підметено всередині. Є лави для сидіння, але на ту кількість осіб, які можуть скористатися сховищем, їх явно недостатньо. Відсутня питна вода. У другому сховищі незавершені роботи з ремонту електромережі та протікання каналізації. Але навіть через рік після закінчення бойових дій у Чернігові воно не прибране, захаращене сміттям», - пише Брижинський у соцмережах.

І додає: жителі тутешніх будинків підтверджують, що в період активних бойових дій у цих укриттях ховалися сотні людей. А через рік у них максимум що зробили – це підмели та поставили лавки. Декому пощастило і їм виділили генератор. Однак пальне люди змушені були купувати самі.

Загалом, місто не має єдиної технічної схеми та правил облаштування сховищ, хоча б штатних. Їх у місті 98. І 38 із них – державної та комунальної власності, зауважує Брижинський.

Нагадуємо: війна йде 9-й рік, у місті вже другу каденцію працює обраний голова Владислав Атрошенко. Однак, ситуація з укриттями настільки погана, що чернігівці з відчаю скаржаться на це у соцмережах. Більшість скарг, що прикметно, публікують під дописами голови МВА.

Віталій Пацук:

- ))))) і нічого не змінилось.

Марина Рейко:

- Віталій Пацук, мерія зайнята роздачею простроченої гуманітарки в хіміках. Кажуть, навіть Кличко і Палатний в черзі стояли)

Віталій Пацук:

- Марина Рейко, а цікаво пан Волок зводив ремонт в бомбосховищі на території, як і обіцяв. Чи знов ....

Віталій Пацук:

- якщо розібратися, то мерії до лампочки, що з бомбосховищами. Там, де в оренді приміщення, то взагалі не зайдеш.

Марина Рейко:

- КП Атп-2528 Chernihiv, як у вас там з бомбосховищем?

Віталій Пацук:

- А ніяк у АТП з бомбосховищем. Нічого там не роблено. Розповім історію (вкотре) про одне бомбосховище. Людей туди просто не пускають, бо воно віддане в оренду. Орендар цього приміщення поламав всі ліжка, які люди собі робили. Та поставили там тенісний стіл. Зверніть увагу.... Тенісний стіл!!!!!!!    А орендодавець сказав" домовляйтеся з орендарем, щоб вас туди пускали!".

Галина Борисівна:

- КП Новозаводський роками нічого не робило за адресою Івана Мазепи 68 А. На жаль.

Яна Рудницька:

- Навпроти будинку на Попова 13, бункер вкрай занедбаному становищі, прошу звернути на це увагу.

Наташа Ткаченко:

- По Незалежності,18 (район Масани) зовсім немає укриття.

Людмила Людмила:

- Шановний Дмитро Володимирович! Якби Ви бачили "укриття"  за адресою Доценко 12! Це жах! Тільки й зробив ЖЕК-10, що написав біля входу в підвал - укриття! Особливо підвал між 3 та 4 під'їздами. Каналізаційна труба тече, двері старі, брудно, земляна підлога залита каналізаційною водою! А ми сиділи в такому підвалі місяць. Буду Вам вдячна, якщо Ви посприяєте  у наведенні ладу у нашому укритті.

Анна Глазова:

- Шановний пане Дмитро! Після Вашого візиту на Небаби, 102 теж нічого не зроблено. Якась ,,комісія,, приходила, ненадовго зайшла до підвалу і все.

Олександр Ларченко:

- Анна Глазова, спочатку мають виділити кошти, потім визначити виконавця, потім укласти договір на виконання робіт та інш., а потім прийняти роботу. Указки пальцем не спрацюють.

Анна Глазова:

- Олександре, зі всією повагою, добре обізнана з порядком проведення робіт бюджетними організаціями. Справа в тому, що за цей місяць навіть ніхто не прибрав, хоча мешканці будинку пропонували посильну допомогу. ,,Какахи,, як були, так і залишились на своїх місцях. Для їх прибирання вищеописаний алгоритм дій зовсім не потрібен.

Юлій Терехов:

- Oleksandr Larchenko, слід зауважити наступне. В умовах воєнного стану та "постійної безперебійної ефективної роботи міськради, її департаментів та відділів" - питання оцінки загроз, прорахунки, кошториси, виділення коштів, і навіть проведення тендерів  - це питання одного-двох тижнів. Саме цікаве, що на момент першої перевірки сховищ та укриттів - міськрадою ці всі (описані вище) пункти вже були виділені. А на виконання доручення було виділено місяць. Якщо скласти "місяць" і суму виділених раніше міськрадою коштів - у підсумку отримуємо бездіяльність чи навіть повний саботаж в умовах повномасштабної війни. Громадяни мають відчувати себе в безпеці! Комфорт, щастя та злагоди прийдуть тільки за безпекою.

Олександр Ларченко:

- Yulii Terekhov, тобто саботаж?

Віталій Федотов:

- Oleksandr Larchenko виділялось 4 млн грн, відповідальним був Андрій Дериземля.

Ніна Пономаренко:

- Довелось мені спілкуватися з громадянином Ізраїля в день, коли там було бомбардування. Звісно, мова була про стан укриттів у них. Так от, головними показниками там вважають обов'язкову наявність вентиляції та туалетів. Згадайте, як в Чернігові страждали з-за відсутності туалетів та притоку повітря. Пане Дмитро, у Вас нелегке завдання: переконати керівництво та служби МР, що біле завжди біле, а чорне є чорним. І змусити їх працювати так, щоб в їх звітах була відповідність реаліям. Ви зможете! Успіхів Вам, пане Дмитро.

Юлій Терехов:

- Nina Ponomarenko, це один із найкращих туалетів в укриттях та сховищах, що довелось перевірити. Інші ж - прості "дірки" в бетонних плитах. В деяких укриттях та бомбосховищах які ремонтують та піарить міськрада - звичайно там показовий порядок та євроремонт. Але факт того, що це туалет в укритті для наших дітей-школярів - максимально пригнічує, враховуючи що кошти виділені величезні. І так, кришку-сідалище до унітаза не поклали ні протягом місяця, і навряд чи щось зроблять, поки пару укриттів де ремонти зроблені піарять повним ходом.

Туалет в укритті. Фото Юлія Терехова

Ніна Пономаренко:

- Отож і є, що чорне називають білим і займається МР лицемірством. Стан облаштування сховищ - це також прояв КОРУПЦІЇ.

Наталія Сила:

- По Елеваторна 8а в укритті по коліна води, причому так десь з грудня.

Оксана Левченко-Гриб:

- Ключ на Шерстянці знайшовся, але все одно жіночка, відповідальна за нього, не буде його відчиняти (під час тривоги). Вона вважає, що вхід туди тільки для мешканців їх будинку. І взагалі її сім'я не боїться, чого вона повинна його відчиняти.

Юлій Терехов:

- Оксана Левченко-Гриб, мешканці будинку, звичайно, в пріоритеті, але укриття не найпростіше бомбосховище, тож з сусідніх будинків мають змогу там сховатись. А те, що вона там щось вважає - її проблеми. головне щоб вона відчиняла, або надавала ключі від сховища. У випадках відмови - звертайтесь в правоохоронні органи.

Оксана Левченко-Гриб:

- Yulii Terekhov, Зверталися, але результату нуль, приїхали потицяли. Визивали дільничного, вона не відкрила квартиру. А коли першого разу приїхав голова військової адміністрації, внук сказав що вона в Рівненській обл .Ключі тоді так і не знайшлися. Їй похер.

Історія з садочком

Але і це ще не вся історія. У Чернігові почали говорити про можливе закриття деяких дитячих садочків, які не обладнані об‘єктами укриття або поруч них немає таких безпечних приміщень. Хоча, наприклад, у 16-му садочку є непоганий підвал. Про це повідомив волонтер Єдиного волонтерського центру Павло Войтех. Він звернувся до громадськості та благодійників щодо пошуку коштів для ремонту приміщення.

«Крик душі. Прошу максимального поширення.

Вже більше півроку я, як представник ЄВЦ, співпрацюємо з колективом ДНЗ 16 м. Чернігова. Працівники закладу активно допомогають ЗСУ в'язанням маскувальних сіток, теплих панчіх, постійно збирають предмети гігієни, всілякі смаколики для наших бійців на передовій. Працюють щодня, якісно і швидко. Та, на превеликий жаль, ми можемо втратити цю команду помічників (Павучків), так як колектив знаходиться під загрозою скорочення через відсутність укриття. Хоча будівля має своє підвальне приміщення понад ТИСЯЧУ кв метрів, де половина може бути облаштована під належне бомбосховище, де при необхідності можна прихистити людей з сусідніх будинків, так як до початку повномасштабного вторгнення росії в закладі перебувало 120 дітей і 30 працівників. Та ні міська рада, ані управління освіти не займається питанням благоустрою підвального приміщення, не дивлячись на те, що поблизу немає ані садочків, ані інших будівель, які б мали такі свої підвальні приміщення. Притому відкривають інші заклади, де діти вимушені шукати притулку, бігаючи до сусідніх сховищ і неблизько. То де справедливість і здоровий глузд? Батьки з нетерпінням чекають повернення до рідного для них та їх дітей закладу. Давайте допоможемо!!! Шукаємо спонсорів. Можливо, хтось відгукнеться і допоможе вирішити це непросте, але таке важливе питання!!!»

Пост швидко отримав реакцію та поширення, зокрема, депутатка міської ради Марина Рейко повідомила, що вже написала з цього приводу депутатське звернення.

Марина Рейко:

- Начальник управління освіти Василь Білогура, окрім як погрязти в корупційних правопорушеннях, вирішив наостанок перед своїм скандальним вильотом із посади, закрити дитячий садок #16. Через відсутність укриття. На питання, що ти зробив, щоб укриття там було, - людина не відповідає. За цим всім споглядає в.о. без голови @ламака і робить вигляд, що його це не цікавить. А може і реально не цікавить.

ПС. 15.03 написала звернення по цьому питанню до Білогури. Відповідь прикріплю в перший комент.

У документі, зокрема, за підписом начальника міського управління освіти Василя Білогури йдеться про таке: у Чернігові замало дітей, щоб тримати стільки садочків. До 36 дошкільних закладів зараховано 5,5 тисяч дітей. Є вільні місця для ще 1208 дітей.

А 16-й садочок відвідують лише 36 дошкільнят. Однак рішення про його закриття не приймалося. Поки що.

Також акт оцінки приміщення стверджує: «щодо можливості його використання для укриття населення як найпростішого укриття від 27.07.22 наявне у закладі приміщення не рекомендоване до використання…»

Окрім того, у відповіді Василя Білогури на звернення депутатки Рейко значиться, що у 2023 не передбачено виділення бюджетних коштів на реалізацію проєктних рішень у садочку #16. Причина - відсутність розробленого проєкту. Як наслідок, неможливо визначити обсяг фінансування, необхідного для виконання робіт.

Чернігівці це теж активно коментують.

Степан Хвостенко:

-Будемо об'єктивними - значна частина садочків пустує, бо немає такої кількості діточок. Це і є причина. Звісно, добре, що сітки плетуть. Але якби було повно дітей, то ніхто б їх не плів би. ПС. Симпатій до Васі білогури не маю

Майстер Дримба:

- Дак батьки ж гроші здавали на укриття

Марина Рейко:

- Master Drymba це у них розповсюджена тема. Кажуть, і в 4 школі збирали з батьків, а укриття нема.

Очільник МВА Дмитро Брижинський підбиває підсумки теми з укриттями - за невиконання доручення буде звертатися до правоохоронних органів щодо надання оцінки бездіяльності служб міської ради.

У міській раді, за традицією, самоусунулись від проблеми з укриттями. Кажуть, цим має займатись саме військова адміністрація:

...Якщо військова, то як військова адміністрація нехай розкажуть, чим вони забезпечили за вже понад два місяці роботи бомбосховища та підвали міста. Бомбосховища це ж безпека? Безпека. Тож хочеться дізнатися, не скільки роликів зняли та фото зробили, а скільки реально виконали робіт в підвалах та чим допомогли людям і місту, - цитує секретаря міської ради Олександра Ломако прес-служба.

Як саме військова адміністрація має це робити, коли бюджетом та всіма комунальними підприємствами та структурними підрозділами тимчасово керує сам Ломако, чиновник не каже.

"Час Чернігівський" писав про місцеве самоврядування у Чернігові:

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів