У Чернігівській області російські окупанти потрощили понад півсотні шкіл і ще стільки ж садочків

25 КВІТНЯ 2023, 17:05

793

У Чернігівській області російські окупанти потрощили понад півсотні шкіл і ще стільки ж садочків

Михайло-Коцюбинський ліцей на Чернігівщині, AP Photo/Emilio Morenatti

Видання Forbes Ukraine та проєкт «росія заплатить» команди KSE Institute, Центру економічної стратегії та «Prozorro.Продажі» порахували: $144 млрд збитків отримала Україна через удари рф по інфраструктурі України в ході повномасштабної війни. Це дані станом на кінець березня 2023-го.

Станом на лютий 2023-го садочки, школи та інші навчальні заклади зазнали збитків на $8,9 млрд. Це 6,2% від загальної суми збитків інфраструктурі.

У Чернігівській області цей показник як мінімум удвічі вищий.

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на лютий 2023 росіяни зруйнували або пошкодили 1702 школи та 1069 дитсадків. Усього від російських обстрілів постраждали 10% освітньої інфраструктури України.

По нашому регіону це - 53 постраждалі школи та 45 садочків. У відсотковому виміри росіяни знищили або пошкодили 12,5% освітньої інфраструктури регіону. Це - шалені цифри, відновлювати які доведеться роками.

Оціночна вартість будівництва однієї школи з новим обладнанням за цією методологією – близько 100 млн грн.

За даними проєкту «росія заплатить», за перший рік великої війни росіяни зруйнували і пошкодили дитсадків та шкіл на $4,4 млрд. Всього збитки освітній інфраструктурі склали $8,6 млрд. У KSE Institute відзначають, що восени сталися різкі зміни в цифрах.

На кінець 2022-го збитки склали майже $4,2 млрд, із них шкіл зруйнували на $3,2 млрд, садків – на $1 млрд. Однак російські обстріли не припинялися, і за два місяці сума збитків зросла ще на $200 млн і склала $4,4 млрд.

В KSE відзначають, що їхні розрахунки насамперед потрібні для репарацій, які згодом має компенсувати рф через рішення міжнародних судів.

Співзасновниця фонду savED, екс-міністерка освіти і науки Анна Новосад каже, що в новітній історії ще не було випадків руйнування стількох навчальних закладів через військові дії, у цьому сумному рейтинзі ми перші. Крім того, ситуація ускладнюється тим, що в Україні досі немає національної стратегії відновлення закладів освіти.

«Поки бачимо лише окремі рухи в регіонах щодо відновлення шкіл та садків. Це сильно впливає на те, як ми залучаємо допомогу іноземних партнерів. Кошти витрачають бездумно або не витрачають взагалі, оскільки немає розуміння, що робити», – пояснює Новосад.

Відновленням доступу до навчання в Україні займаються українські та міжнародні благодійні фонди. Серед них – UNICEF, savED та фонд «Київська школа економіки» (КШЕ).

За даними UNICEF, через російську агресію навчання в школах перервалося для 5,7 млн дітей. Тому завдання фондів – забезпечити дітям доступ до освіти, а по можливості повернутися до навчання офлайн. Для цього в школах потрібно організувати укриття.

У Київській школі економіки працюють над обладнанням укриттів у школах. Для цього у вересні 2022 запустили проєкт «Безпечна освіта». Нині вже облаштовано 20 укриттів, ще 8 – у процесі ремонту. Всього планують відремонтувати близько 300 укриттів до кінця року. Вартість облаштування одного укриття – від 350 000 до 550 000 грн. До речі, на Чернігівщині роблять укриття теж.

Але поки тривають ремонтні роботи або облаштування укриттів - потрібно шукати поміщення хоча б для тимчасового навчання. Таким чином, можна переобладнати клуб чи бібліотеку під тимчасовий освітній центр.

За даними savED, облаштування одного такого центру в середньому займає 2–3 місяці і коштує від 1 млн до 2,4 млн грн. До цієї суми входить ремонт приміщення, а також закупівля необхідного обладнання – комп’ютерів, планшетів, підручників та генераторів.

Рік тому, 2 квітня 2022, Чернігів та околиці звільнили від росіян. За підсумками savED, лише в обласному центрі 25 з 34 шкіл пошкодили обстріли, а дві повністю зруйновані. Школи з навколишніх громад теж дуже постраждали.

Які є зрушення за рік? У школі # 20, яка на початку 2023 відновила офлайн навчання діти змогли приступити до навчання завдяки відновленим вікнам, залатаному даху та полагодженій системі опалення, все це коштом - міського бюджету. Сам фонд допоміг відновити клас НУШ, кабінет інформатики і продовжує робити ремонт в класі хімії та фізики.

У школі в смт Михайло-Коцюбинське облаштували цифровий освітній центр та нині шукають кошти на відбудову даху й постраждалого крила, де влучив снаряд.

У школі в Киїнці триває робота над цифровим освітнім центром в укритті.

«Школа тут сильно постраждала, чимало місцевих дітей були свідками бойових дій і потребують особливої уваги та психологічної підтримки», - зауважують у saveD.

Для школи в Новому Бикові, яка пережила 33 дні російської окупації, активно шукають партнерів і меценатів, спільно з якими хочуть допомогти школі «полатати» побиті стіни, облаштувати комфортний простір для учнів, а також дошкільнят, чий садочок зруйнований.

Школі в селі Количівка теж взялися шукати донорів, які дали б кошти на облаштування там освітнього центру з сучасними гаджетами в укритті. Оскільки більшість особистої техніки викрали окупанти, у дітей там досі немає гаджетів, щоб підключатися до онлайн-уроків.

"Час Чернігівський" писав про укриття у школах:

Схожі новини

Як фотоапарат, який вкрали росіяни, допоміг ідентифікувати окупантів

23 ЛЮТОГО 2024, 13:40

У Чернігівській ОВА розповіли як працюють для прозорості тендерів

23 ЛЮТОГО 2024, 12:45

Наталія квасить зеленки в 200-літровій дубовій бочці, що залишилась від батька. Кожен гриб чистить зубною щіткою

23 ЛЮТОГО 2024, 12:34

Чернігівці поширили фейк про військкомат: здебільшого постили чоловіки або ухилянти

23 ЛЮТОГО 2024, 11:36

Плюс троє суддів на Чернігівщині. Де побільшало слуг Феміди?

23 ЛЮТОГО 2024, 11:20

Де і як українцям, які отримали травми через війну, безкоштовно пройти реабілітацію

23 ЛЮТОГО 2024, 10:45

«Північний шлях» буде перевозити людей, розгрібати завали, з «плювачки» латати дороги. Або ні

23 ЛЮТОГО 2024, 10:27

ТОП-переглядів