Розслідувач Олександр Гашпар: Люди мають знати про те, що відбувається за фасадом перетворень у місті

14 ГРУДНЯ 2023, 19:38

2104

Олександр Гашпар

Говоримо із Олександром Гашпаром, громадським розслідувачем, про викриття корупційних схем серед можновладців, політичну боротьбу у місті та «схематоз».

Дивіться відео, аби читайте авторську редакторську версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Сьогодні говоримо про розслідування зловживань чиновників із громадським діячем Олександром Гашпаром у передачі «Наші люди». Як і коли ви почали займатись громадськими розслідуваннями?

–Мабуть, краще почати з початку моєї громадської діяльності. Це було знайомство з такою партією «Демократичний альянс», вони розкручували тему подарунку тодішньому меру Чернігова Соколову автівки Тойота від Спілки афганців. Я розумів, що всі ці акції по великому рахунку ніякої користі і якогось ефекту не дадуть. Тому я звернувся до суду з позовом про оскарження того, що Соколов в свій час був членом Спілки афганців (а йому заборонялося займати посади) і тому йому подарували Toyota. Суд першої інстанції задовольнив мої позовні вимоги, а суд апеляційної інстанції сказав, що головування Соколова у цій спілці ніяким чином не порушив мої права. І відповідно відмов у задоволенні позову.

Але з того моменту я вже почав розуміти, чого Чернігову не вистачає. Наприклад, в інших містах - Житомирі, Львові - є агенції розслідувань журналістських, є локальні передачі розслідування, не кажучи вже про національний рівень - «Схеми», Бігус, Ткач.

А в Чернігові цим ніхто не займається, немає таких ЗМІ, ресурсів, людей, розуміння, як це робити. У мене був вільний час, і, скажімо так, я цим захопився і почав інколи досліджувати питання. Якщо десь знаходив інформацію про якісь зловживання, то почав цю інформацію копати глибше, і знаходити правопорушення.

Зараз я помічник депутата міської ради, тому доводиться дуже багато розглядати звернень, в тому числі, про зловживання, порушення прав людей. У зв'язку з цим доводиться все ж таки шукати інформацію, а вже коли знайшов інформацію, то виходить, що там може бути тема для якогось розслідування.

Знаю точно, що мої дописи у ФБ читають правоохоронці. За моїми дописами відкривались кримінальне провадження. Були випадки, коли прокуратура зверталась до суду з цивільними позами. Останній приклад. Після мого допису прокуратура скасувала містобудівні умови для будівництва апарт-готелю на перехресті вулиці Реміснича і проспекту Перемоги. Тобто ефект є, і люди мають знати про те, що відбувається за фасадом перетворень у місті. Щоб не складалося уявлення, що все добре. І якщо перетворення відбуваються, то під ними не ховаються якісь зловживання.

– Як саме проводите розслідування?

– У період воєнного часу доступ до певних реєстрів обмежений. Зазвичай мені в повідомленнях в месенджері або в телеграмі приходять повідомлення від незнайомих людей.

Наприклад, нещодавно отримав повідомлення про те, що побачили, як працює техніка «Чернігіводоканалу» на вулиці Федоровського на приватній земельній ділянці. Я поїхав туди, подивився на власні очі і з'ясував, що, техніка «Чернігіводоканалу» проводить роботи на земельній ділянці, яка знаходиться в оренді у сестри директора КП «Чернігіводоканал». Право користування на цю земельну ділянку перейшло їй після вже екс-міського голови Владислава Торошенка, це була його ділянка. Але щоб видавати якусь інформацію на загал, мені потрібно отримати підтверджуючі документи від уповноважених органів, у розпорядженні яких є ці документи: Чернігівська міська рада, або комунальне підприємство. Далі я надсилаю запит на отримання публічної інформації. Тобто інформація, яка стосується використання бюджетних коштів, комунального майна, не може бути обмежена жодним чином. І на підставі вже отриманих офіційних документів я готую матеріали.

Для підтвердження певних фактів я можу звернутися до державних реєстрів. Приміром, державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Або кадастрова карта, але зараз доступ до неї обмежений. Є інші ресурси, на яких можна знайти інформації про земельні ділянки. Велику роль грає реєстр судових рішень і реєстр саме доступу до судових справ. Тому що, якщо людину притягували до адміністративної або кримінальної відповідальності, чи були спори цивільного характеру, то це буде відображено на сайті судової влади.

І вже коли всі ці документи і матеріали зібрані, тоді я можу видавати інформацією в публічний доступ. І, в принципі, це працює, тому що жодного разу мені не заявляли якихось претензій або позовів про спростування недостовірної інформації.

– Ви часто критикуєте міську раду. Як до вашої діяльності ставляться її представники?

– Ставляться нормально, спілкуються. Не можу сказати, що якось зневажливо. Ніяких проблем з цим немає.

Наприклад, була ситуація, коли заступник міського голови Геращенко вийшов на волю. Була інформація про те, що начебто Вищий антикорупційний суд ухвалив вирішення про зміну запобіжного заходу. Мені було це незрозуміло, я про це написав. Після чого секретар міської ради Олександр Ломако навіть телефонував мені і попросив мене, якщо я буду в міській раді, то зайти до нього, і він покаже ухвалу суду.

Не знаю правда, звідки вона у нього була в телефоні, але він показував цю ухвалу, що дійсно там була замінена. Хоча не зрозуміло на які підстави це сталося, але це питання інше.

До розмов чиновники не завжди відкриті, але, я це розумію, намагаюсь зберігати відповідну субординацію. Але спілкуватися, питати в них не заборонено.

– Як ставитесь до активної політичної боротьби у Чернігові?

– Негативно. Україна перебуває у воєнному стані, відбуваються бойові дії на території нашої країни. Тому я вважаю, що влада має бути злагоджена і працювати задля перемоги нашої країни. А політичні ігри, «перетягування ковдри»  не йде на користь. Моя суб'єктивна точка зору, що потрібно ці чвари припинити до того, як ми не переможемо цій війні. А вже після того - це вже нормальна ситуація, політика, і так має відбуватися.

– Яке своє розслідування вважаєте найбільш резонансним?

– Найрезонансніше ще буде, приміром про «Чернігівводоканал» і ще одне комунальне підприємство. Мені потрапила інформація, що певні чиновники використовують робочу силу комунального підприємства і невідомо, чи оплачують вони цю робочу силу чи ні.

Якщо згадувати попередні розслідування – то була історія про вазони «Зеленбуду», але, на жаль, не було продовження. Тому що цим займалися місцеві правоохоронці. А, наприклад начальник управління капітального будівництва міськради (Вʼячеслав Почеп – ред.) в інтерв'ю в газеті «Весть» прямим текстом казав про те, що «шкода, що в них проводили обшуки київські правооохоронці, бо якщо б це були місцеві, то вони б обов'язково попередили, і все б приховали». Тобто ця людина прямим текстом казала це в інтерв'ю.

Тому хочеться сподіватися, що, можливо, після зміни керівництва поліції, щось зміниться. Але раніше всі кримінальні провадження, що відкривалися на підставі моїх дописів, вони потім ховалися «під стіл» і не розслідувалися.

– Ви відома і часто цитована людина у соцмережах. Як ставитесь до такої популярності?

– Буквально сьогодні мені дзвонять з нашого місцевого МРЕО, і людина питає: «Олександре Романовичу, ви писали на нас нове звернення?» Я кажу, що нічого не писав. А виявляється, справа в тому, що де-хто вирішив використовувати моє ім'я. І звертається із заявами, що у когось із співробітників владного органу є ознаки корупційних діянь. І пишуть звернення від мого імені. Знайшли мій телефон у публічному доступі. І  електронною поштою розсилають.

Це було, наприклад, з управлінням капітального будівництва Чернігівської ОДА. Ще до повномасштабного вторгнення мені приходили листи на звернення, яких я не писав. Потім були оці дзвінки із МРЕО.

Це означає те, що люди прикриваються моїм іменем і вважають, що це матиме вплив на тих, хто буде розглядати це звернення. І воно буде рухатися по-іншому.

А взагалі, я не вважаю, що я популярний. Як я вже казав раніше, цим в місті ніхто не займається, цю інформацію по великому рахунку ніхто не шукає, тому що така ситуація у нас в місті.

* * * 

Читайте наші матеріали, що зроблені на основі дописів Олександра Гашпара:

 

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів