У Чернігівському історичному музеї ім.В.В.Тарновського зберігається археологічна частина колекції Василя Тарновського, пов’язана з вивченням городища Княжа Гора (X–XIII ст.) на Черкащині. У літературі цю пам’ятку прийнято ототожнювати з історичним містом Роден, яке згадується в літописі під 980 роком. Колекція цікава, рідкісна, але у порівнянні із зібраннями світових музеїв, не так відома широкому загалу.
Тож, аби розповісти про українські культурні та історичні надбання із червня 2023 спільно з Інститутом археології НАН України за підтримки Німецького археологічного інституту (DAI) реалізується проєкт зі створення 3D-моделей музейних експонатів. Розпочали з цифровізації хрестів-енколпіонів доби Київської Русі.
Проєкт покликаний зберегти інформацію про археологічну колекцію музею, надати можливість археологам, історикам, науковцям з різних країн світу та всім тим, хто цікавиться історичною спадщиною України, використовувати ці цифрові моделі.
Проєктом передбачено здійснення 3D-моделей для орієнтовно 30 музейних предметів (гарматів та енколпіонів). Реалізація проєкту триватиме до кінця грудня поточного року. На сьогодні триває процес фотографування для подальшого оброблення.
Наприкінці ХІХ ст. відомий колекціонер старожитностей Чернігівщини та України Василь Тарновський придбав територію городища Княжа Гора та запросив для фахового дослідження професійного археолога Миколу Біляшівського. Археолог розпочав розкопки на цьому місці в 1891. Матеріали його досліджень поповнили колекцію Тарновського. До неї увійшли і згадані хрести-енколпіони. Це зібрання Тарновського колись було однією з найкращих подібних колекцій і налічувало 53 предмети. У ній були не лише знахідки з Княжої Гори. На жаль, цілісність колекції давно порушено. Під час Другої світової війни знахідки були частково втрачені.
Нині ж в Чернігівському історичному музеї імені В. В. Тарновського зберігається 21 енколпіон. Майже всі хрести колекції Василя Тарновського створювали давньоруські майстри, датуються вони переважно XII–XIII ст. – часом завершальної фази існування поселення на Княжій Горі.
"Час Чернігівський" писав про історію: