Будівлю зруйнували росіяни, залишились тільки підвали: яка доля будинку «чернігівського упиря»?

27 ЛЮТОГО 2023, 17:22

4104

Будівлю зруйнували росіяни, залишились тільки підвали: яка доля будинку «чернігівського упиря»?

Таким був будинок Чернігівського козацького полковника Василя Касперовича Дуніна-Борковського

Під час наступу на Чернігів російські терористичні війська вщент знищили будинок Чернігівського козацького полковника Василя Касперовича Дуніна-Борковського, якого екскурсоводи іменують ще й «чернігівським упирем», переповідаючи історію з каретою і чортами на Красному мосту.

Споруда, зведена козацьким полковником у XVІІ столітті з унікальної місцевої цегли, не була внесена до реєстру пам’яток, спершу тому, що знаходилася на території військової частини, а потім через те, що відповідним службам це було нецікаво. За словами історика Ігоря Ігнатенка, наразі це найдавніша будівля міста, знищена російськими окупантами. 

«Житловий будинок Дуніна-Борковського знаходився на території його Бобровицького маєтку, що розташувався на березі річки Десни біля «стовбової Глухівської дороги», - розповідає чернігівський дослідник Ігор Ігнатенко. – Навпроти маєтку, через дорогу, ще до 1930-х років стояла дерев’яна Юріївська церква. Маєток перебував  у власності нащадків чернігівського полковника у 18 столітті, а в середині 19 століття ним уже володіла поміщиця Савіна. Мабуть, тоді й був перероблений будинок».

Оскільки територію садиби займала військова частина, де донедавна розташовувався полк зв’язку, пробратися до будинку дослідникам не вдавалося. Потрапити туди не зміг навіть член-кореспондент Української академії архітектури, відомий архітектор Андрій Карнабед.

Однак, Ігорю Ігнатенку завдяки школярам-гуртківцям вдалося побувати в цьому будинку у 2008 році і навіть провести деякі дослідження.

«Ця будівля, мабуть, найстаріша чернігівська цегляна споруда козацької доби, - припускає науковець. – Справа в тому, що, незважаючи на отриманий ще у 1623 році привілей на будівництво чотирьох цегелень, Чернігів так і не обзавівся власним виробництвом будівельної кераміки аж до 1670-х років. Лише за часів полковництва Борковського розпочалося масштабне будівництво споруд з жолобчастої цегли. Про об’єкти до будівництва та реставрації яких долучився Борковський повідомляла епітафія, вибита на посрібленій дошці, яка була встановлена у Єлецькому соборі Чернігова».

Отож можна припустити, що свій власний будинок Чернігівський полковник звів у першу чергу.

Ігор Ігнатенко також розповідає, що у 2009 році він відносив до відділу до відділу охорони пам’яток архітектури Чернігівської ОДА статтю з обґрунтуванням та пропозицією взяти будинок козацького полковника на облік. Однак, цього зроблено не було. Нині ж від будівлі «чернігівського упиря» залишились лише підвальні приміщення й частина стін першого поверху.

«Хотілося, щоб хоч б рештки підвалів споруди взяли на облік як пам’ятку археології», - висловлює побажання дослідник.

"Час Чернігівський" писав про історичні памʼятки: 

Джерело: Віталій НАЗАРЕНКО. Фото з архіву Ігоря Ігнатенка

Схожі новини

Вiдео

Латвія оздоровить дітей з Чернігівщини і допоможе відновити пошкоджену ворогом енергетику

21 ТРАВНЯ 2024, 18:13

Як нині живе прикордонна громада Чернігівщини, що межує із союзницею рф, ворожою білоруссю

21 ТРАВНЯ 2024, 17:11

На війні загинув випускник Чернігівського ліцею з посиленою військовою та фізичною підготовкою

21 ТРАВНЯ 2024, 16:20

Відомий письменник-ніжинець знявся у кіно…26 років тому

21 ТРАВНЯ 2024, 16:13

На Чернігівщині продають агропідприємство за понад 3 мільйони доларів

21 ТРАВНЯ 2024, 15:21

Підняти вартість проїзду та додаткові гроші з бюджету: мерія знову натякає, що перевізники не вийдуть на рейси

21 ТРАВНЯ 2024, 15:13

Фото

Вітряк зі Смолина – у музеї під Києвом

21 ТРАВНЯ 2024, 14:19

ТОП-переглядів