Почім культурна спадщина українців? Наскільки продукти зросли в ціні за рік?

06 ЖОВТНЯ 2022, 12:12

1331

Почім культурна спадщина українців? Наскільки продукти зросли в ціні за рік?

Фото ілюстративне

У перші місяці повномасштабної агресії українці зіткнулися з безпрецедентною інфляцією на продукти харчування. 

За словами голови Асоціації постачальників торгових мереж Олексія Дорошенка, нині ситуація з цінами поступово вирівнялася. Надто на прикладі гречки. Темпи зростання нині 1% у місяць, каже фахівець.

- На початку вересня ми взагалі бачили спад по цінах, в першу чергу, на овочі. Тобто, те, що люди не хотіли зберігати, але те, що коштує дуже дорого, якщо ти закладеш на зберігання, - говорить експерт.

Нині ціни на крупи навіть пороху почали зростати. Якщо ще кілька місяців тому в окремих мережах ціна на гречку доходила до 150 грн, то нині оптова ціна крупи - 45 грн/кіло.

- Тобто, ми будемо мати її на полицях десь по 70 - максимум 80 грн до кінця цього року. Іноді може зустрінемо і нижчу ціну, - переконаний Дорошенко.

Олексій Дорошенко

З початком вторгнення доходи українців різко знизилися, дехто втратив усе, природно, що люди тепер економлять на всьому, і на харчах теж. Відтак, основним чинником у вибору продуктів тепер є не якість чи смаки, а ціна. Купують найчастіше найдешевше.

- Єдиним трендом, який ми фіксували, люди купували і обирали за ціною. У даному випадку це все поглибилося…

Тож, за словами фахівця, люди нині запасають найдешевші типи продуктів.

Заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький повідомив, що гречки цього року зібрано у півтора рази більше, аніж спожито торік.

- Попит на гречку, як і будь-яку іншу крупу - він дуже простий. Якщо спадає ціна у півтора рази, то попит буде у півтора-два рази. Так що зараз ми будемо споживати гречки більше, оскільки вона суттєво подешевшала. І так - по будь-якому продукту. І навпаки - якщо ціна зростає на 1%, то ми бачимо скорочення споживання навіть продуктів найпершої необхідності на відсоток - два.

У випадку, якщо зростає попит - то магазини зберігають у себе запас продуктів максимум на тиждень. Решту - або у постачальників, або на складах, або у переробників, виробників чи імпортерів.

Так що запасів нині вистачає, питання лише в тому - на скільки вони ще здорожчають? З початку року ціна продуктів зросла на чверть.

- Я думаю, що до кінця року ми побачимо зростання вартості продуктів на 5-6%, так що будемо мати здорожчання біля 30% за 2022-й.

В певному сенсі дані Дорошенка підтверджує Головне управління статистики в області.

За розрахунками Держстату, показник зростання рівня інфляції в серпні 2022 в області становив 1,4%, в Україні – 1,1%.

На споживчому ринку області в серпні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,2%. Найбільше -  майже на чверть подорожчали яйця. На 0,8–10,5% зросли ціни на рис, хліб, сири, м'ясо та м’ясопродукти, кисломолочку, рибу та продукти з риби, безалкогольні напої, фрукти, сало, цукор.

Водночас на 14% подешевшали овочі, на 1,1%–3,3% – продукти переробки зернових, олія соняшникова, макаронні вироби, масло.

Цигарки зросли в ціні на 1%.

На початку наступної весни вартість овочів борщового набору буде максимальною. При зростанні ціни все більше буде імпорту, який буде стримувати зростання.

«Майже 100% цін на продукти в Україні є європейськими і зростати нема куди. Питання в курсі валют і в доходах кожного з нас», - підбиває підсумки Олексій Дорошенко.

"Час Чернігівський" писав про можливі махінації із закупівлею продуктів для школярів Чернігова: «Наші гроші»: чернігівські чиновники закупили для міських шкіл найдорожчу гречку в Україні.

Схожі новини

Авто зʼʼїхало в кювет, повипадали корита із мʼясом: на Чернігівщині поранили у живіт засновника мисливського господарства

20 ЛЮТОГО 2024, 22:14

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ: викладачка англійської мови про те, як змінились учні за час війни, нові технології та мотивацію

20 ЛЮТОГО 2024, 18:20

Як ремонтують розмиту повінню дорогу в прикордонній громаді

20 ЛЮТОГО 2024, 17:07

Земельні махінації на 2,5 млн грн: у Чернігові чиновнику повідомили про підозру

20 ЛЮТОГО 2024, 15:51

Ніколи не їздила потягом і лише раз пила алкоголь: у Батурині місцева жителька відсвяткувала 106 років

20 ЛЮТОГО 2024, 14:52

Фото

Акторка з Чернігова показала свою квартиру, яку зруйнували росіяни

20 ЛЮТОГО 2024, 13:58

Фото

Борзнянські гирьовики стали кращими в Чернігові

20 ЛЮТОГО 2024, 12:51

ТОП-переглядів