По 150 гривень продає саджанці винограду Руслан Прокопець: на Чернігівщині визрівають тільки ранні сорти

19 ВЕРЕСНЯ 2023, 16:27

3913

По 150 гривень продає саджанці винограду Руслан Прокопець: на Чернігівщині визрівають тільки ранні сорти

Руслан Прокопець

У номері за 31 серпня цього року «Вісник» писав про Руслана ПРОКОПЦЯ з селища Куликівка, який вирощує виноград. Продовжуємо розповідь.

— Усі сорти винограду можуть рости на Чернігівщині? — запитую, милуючися великими, по півтора-два кілограми, гронами.

— Рости можуть усі, але дозрівають тільки ранні. Вони і на півдні ранні, і в нас ранні, але в нас достигають на три-чотири тижні пізніше. У тому році погода не сприяла, погано достигав. Цьогоріч літо тепле, осінь тепла. Усі сорти будуть соковитими.

Для Чернігівщини навіть середньостиглі сорти не підходять. Термін дозрівання має бути 90-110 днів. Рахуємо з того часу, як брунька розпустилася.

Але навіть ранні, підходящі, дозрівають неоднаково. Деякі затінялися більше, деяким сонця не вистачило чи добрива.

У мене на ділянці тільки ранні столові сорти. Є люди, які оптом купують. Дивуються, який у нас виноград може рости. Кажуть, з Туреччини страшний приходить, а в тебе такий родить, нічого собі.

Столові сорти — на їжу. Вино роблять з винних. Але спеціальних винних у мене нема. Вино роблю з наших лідії та ізабелли. Рожевий і синенький ароматний виноград. Я їх змішую, і вино обалдєть виходить.

Під виноградом у мене соток 10, — нагадує. — Якби війна скінчилася, то можна було б і більше посадити. Для виноградарства бажання треба мати велике. Знання можна знайти і в інтернеті. Не всі. У кожного виноградаря є своя тайна. Треба шукати, з ким радитися. І пробувати самому. Коли сам починаєш робити, на практиці може по-іншому вийти. До кожного сорту виробляється свій підхід. Наприклад, там обрізка може бути на 6 бруньок, а там — на 12, хоча радять на 6.

— Що краще купувати, пагінці чи черенки (живці)?

— З черенками більше мороки, їх треба щепити. Я собі замовляв черенки, бо саджанці були дуже дорогі, по 500 гривень. А черенки брав по 200-250. Деякі — по 300. Замовляв по три-чотири череночки, по три-чотири бруньочки на кожному. Прищепив їх. І таким чином додав собі сортів 20 чи 30 нових.

Прищеплюю на будь-який виноград. Ви його зрізаєте, стару лозу прибираєте. Не можна її лишати, бо щепа просто всохне — стара лоза потягне на себе поживні соки. Щеплять у кінці травня – у червні, до 10 числа. Щепа (привой) має бути сантиметрів сім.

Прищепив, прийнялося, лозу вигнало. Треба, щоб ця лоза дозріла. На той рік я пару ягідок лишу. Навантаження не можна давати. Бо це лозу виснажить. На третій рік можу лишити два-три грона. Повноцінно виноград родитиме на четвертий рік. Маєте з куща отримати кілограмів 20-25.

— 500 гривень за саджанець, нічого собі. Ви за таку ж ціну продаєте?

— Я свої саджанці — аркадія, оріон, преображення, геліос (мені подобається крупна, здорова ягода) — продаю по 150 гривень. Якщо купував черенок за 300, може, й саджанці так продам, по 300, але це буде на наступний рік. Ціни не завищую, бо в мене замовляють земляки. Хочу, щоб людина була задоволена.

Ми вдома посадили виноградник у 2014 році. Приблизно знали, як садить, як ями копати. Але батько пасікою займається, і він його трошки запустив. А я минулого року вирішив серйозніше поставитися.

Зробив тогоріч обрізку винограду. Удобряв, обробляв його. Є результат. Дурні ми до роботи, по-нашому сказать, так ото і пасіка, і виноград у нас.

Важлива обрізка, пасинкування. Якщо не чіпати, лоза виросте як тіньова завіса. Один пішов з брунечки пагін, і його треба обламувати, щоб пагін був лише центральний.

А зверху чеканка робиться (карбування), коли лоза починає достигати. Мета чеканки — щоб пагін перестав рости, щоб грона мали кращий доступ до світла, повітря. На висоті два – два з половиною метри має бути не менше 13-15 листочків, можна 15-17. Їх відраховуєте і — чик. Отак і чеканиться центральний стовбур, зупиняється його ріст.

— На які стовпчики підв’язуєте?

— У нас дубові. Купили ще металеві. Шпалеру робитимемо восени. Вона має бути для нашого регіону, вважаю, не менше двох з половиною – трьох метрів (це висота стовпчика). Виноград живиться від сонця. Промені на листочки попадають, і енергія на гроно йде. Не те що сонце світить на гроно, і воно достигає. Чим більше листова маса, тим краще наливаються ягоди.

Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО, "Вісник Ч"

"Час Чернігівський" писав про останні новини Чернігівщини: 

 

Схожі новини

Фото

На Чернігівщині облаштували шкільне укриття за 2,2 млн грн

29 КВІТНЯ 2024, 12:44

Технічний контроль транспорту: які авто мають проходити?

29 КВІТНЯ 2024, 12:34

Чернігівці заспівали разом з Alyona Alyona та Jerry Heil у благодійному ролику

29 КВІТНЯ 2024, 11:35

Чернігівщина: обстріли за тиждень та збита ракета

29 КВІТНЯ 2024, 11:11

Вдова загиблого у Бречі програміста повідомила про початок судових засідань

29 КВІТНЯ 2024, 10:30

Швейцарський парламентський комітет підтримав план допомоги Україні на $5,5 млрд

29 КВІТНЯ 2024, 09:20

Ворог застосував міномети, артилерію, РСЗВ та безпілотники: ситуація у прикордонні Чернігівщини

29 КВІТНЯ 2024, 08:33

ТОП-переглядів