НАШІ ЛЮДИ: Ярослава Половецька про психологічні травми дітей через війну

02 СЕРПНЯ 2023, 20:32

766

Ярослава Половецька

Сьогодні говоримо із Ярославою Половецькою про роботу дитячого психолога: коли варто звертатись до спеціаліста, чи змінилась робота у час війни і що взагалі таке – психологічна допомога.

Журналіст Арсен Чепурний:

– Привіт, друзі, у наш складний військовий час психологічно ледь не найбільше страждають діти. Як їм допомогти - говоримо сьогодні із психологом Ярославою Половецькою у передачі «Наші люди».

Психологиня Ярослава Половецька:

– Ми робимо батьків та дітей успішними та щасливими. Часті звернення зараз з тим, що порушення сну діток, поганий апетит, поганий настрій, панічні атаки, депресивні тенденції. Проводимо корекційні заходи, які зараз стали наразі дуже актуальними, тому що вся країна перебуває у війні. Звичайно, що ми на це все реагуємо.

Неможливо працювати з дітками – і не залучати до цього батьків. Коли батьки будуть дарувати спокій своїй дитині, впевненість у тому, що світ безпечний – «Ми з тобою завжди поруч», «,Можна мене покластися», «Я твій надійний, спокійний дорослий» - то й результат ми матимемо набагато швидше.

Дивіться відео, або читайте текстовий варіант.


 

– Чим займається дитячий психолог?

– Ми робимо батьків та дітей успішними та щасливими. Проводимо корекційні заходи, які зараз стали наразі дуже актуальними, тому що вся країна перебуває у війні. Звичайно, що ми на це все реагуємо – робимо просвітницьку роботу, індивідуальні та групові, консультації, тренінгові заняття.

– Із яким запитом звертаються найчастіше?

– Часті звернення зараз з тим, що порушення сну у діток поганий апетит, поганий настрій, панічні атаки, депресивні тенденції. Але це вже більш не до психологів, а до лікарів, звичайно. Запити стосовно емоційного стану.

– Чи працюєте з розладами аутистичного спектру?

– Дивлячись,  в якій вираженості це все. Тому що є інклюзивно ресурсні центри, які заточені спеціально на роботу із дітками з подібними особливостями розвитку. Тож якщо ми відчуваємо, що ми можемо допомогти цій дитині, то ми її беремо до роботи.

– Психолог залучає до роботи з дитиною її батьків?

– Неможливо працювати з дітками, не залучаючи до цього батьків. Тму що маленькі дітки - вони потребують залученості батьків. Коли я працюю з дитиною, то я, звичайно, що забираю до свого кабінету і батьків. Ми сідаємо разом за столом і починаємо працювати, розбирати тему, дивитися на будь яке питання під різними кутами  і з дітками, і з батьками. І так само я вчу батьків - у вас там є питання стосовно тривожності стосовно панічних атак дитини, і я показую, як я це роблю. Виконуємо певні методики, певні техніки – вчу цього також. Щоб вони дома змогли продовжити якусь роботу, передивитися свої погляди на це питання. І дарувати дитині спокій впевненість, і мати класні результати, попрацювавши разом.

Коли батьки будуть дарувати спокій своїй дитині, впевненість у тому, що світ безпечний – «Ми з тобою завжди поруч», «,Можна мене покластися», «Я твій надійний, спокійний дорослий» - то й результат ми матимемо набагато швидше. Тому що дітки зростають у сім'ї, вони бачать поведінку батьків і таким от чином наслідують їх у будь яких ситуаціях - і в емоційних реакціях теж. Де можна навчитися дитина, яка не відвідує школу і садочок? Звичайно, що батьків.

– Скільки років вашим найменшим клієнтам?

– У нас були відвідувачі, яким було 2 точки, Це були чудові заняття, розвиткові активні ігри, Hand-made, заняття, націлені на розвиток дитинт.. Тому що всі ми знаємо, що інтелект живе на кінчику пальців працюють ручки, працює мозок. Тож з 2х років діток ми залучали до нашої роботи.

– Із якою найстаршою віковою групою працюєте?

–Це підлітки 16-17 років. Не можна сказати, з ким важче або легше працювати. Це просто різні види робіт. Робота з підлітком заключається в тому, що це вже майже доросла особистість. Коли ми кажемо підлітку «Як ти можеш не розуміти?». Він дійсно може цього не розуміти, тому що формуються певні частини мозку, які відповідають за прийняття рішення, за такі важливі речі в житті. Приміром, як вибір майбутньої професії. Тож робота з підлітками вона така от специфічна. Відносимся до нього як до дорослого, але з погляду до того, що він ще дорослішає, ще росте, і ще формується.

З підлітками - це арт-терапевтичні заняття, робота з конкретним запитом, так як маленька дитинка ще не може сформувати запит у віці 5-6років. Тобто це більше запит батьків, коли вона бачить, що дитина тривожиться, дитина не спить, дитина не може соціалізуватися, або їй складно адаптуватися до нового колективу.

То тут (у випадках з підлітками – ред.) ми дивимося вже на це питання і з боку дитини, і з боку батьків Ми знаходимо спільне рішення. Підлітки більш самостійні, вони приходять на прийом самостійно, формують власний запит. І вже виходячи із цього запиту, вчаться вирішувати це питання

– Зі скількома дітьми наразі працюєте?

– В роботі дітей молодшого шкільного віку 5 12и років - це близько 10 дітей. Зараз от збиралися групові заняття в нас і для батьків, і для діток, які проходили паралельно. Батьки мали змогу побути на занятті тренінговому, а дітки на розвиваючому. І ще 7 підлітків.

– Коли батькам потрібно замислитись про похід до психолога?

– На сьогодні складно відповісти на це запитання. Тому що все індивідуально, в кожної людини різний рівень освіченості, різний рівень тривоги, і кожен по різному сприймає світ.

Але похід до психолога це завжди про розвиток, це завжди про нові горизонти. Це про те, щоб було більше успіху в житті, було більше щастя в житті, більше кохання, більше грошей, про позитивне сприйняття світу і про розвиток.

Тож до психолога можна заходити також на такі от коучінгові сесії, де ми дивимося, яка зараз ситуація в житті, що зараз би можна було змінити. На якісь питання під іншим кутом глянути. Тобто це завжди про крок вперед.

– Як змінилась робота психолога з початком повномасштабної війни?

– Робота змінилася психолога колосально. Збільшилась кількість запитів. Змінилась взагалі структура роботи психологічної служби в країні. Змінилося відношення до психологів, і саме відношення до питання ментального здоров'я і то діяльності психологів.

Ви зараз бачите, наскільки велика кількість різних організацій, які турбуються про психологічне здоров'я. І навіть МОЗівські організації, які говорять про здоров'я і сюди ж включають психологічне здоров'я, тому що це надважливо.

Ускладнюється робота тим, що ми працюємо зі страхами і стресами, тривогами. Продовжують лунати повітряні тривоги, і ви розумієте, наскільки це ускладнює процес? Якщо якесь питання пережите ми працюємо з наслідками. Так, то це одне відпрацювати. Але як працювати, коли ми працюємо з панічною атакою в дитини через повітряну тривогу і ці повітряні тривоги продовжують лунати.

– Чи потрібен психологу власний психолог?

– Звичайно. Є своя команда психологів, до яких я звертаюсь. Є тілесно орієнтовані психологи, я ходжу на медитації. Є сімейні психологи, до яких я час від часу звертають з консультацією. Враховуючи те, наскільки змінюється наш світ, ми ще не вспіли оновити телефон, а телефон каже «Ти не встигаєш, я вже сам оновився», то психологи теж мають «бігти» вперед прогресу, здобувати нові знання, нові навички, тому що світ змінюється дуже швидко. І ми маємо встигати.


Дивіться попередні випуски програми "НАШІ ЛЮДИ":

Схожі новини

Група «Прозорість і підзвітність» посилить контроль за закупівлями

18 КВІТНЯ 2024, 18:07

Фото

Чернігівка відкрила кондитерську у Лондоні

18 КВІТНЯ 2024, 17:13

У Ніжині відкриють магазин Епіцентр формату Express

18 КВІТНЯ 2024, 16:13

Носівка у жалобі за загиблою поліціянткою Аліною Миколаєць

18 КВІТНЯ 2024, 15:08

Загинув на плацдармі біля Кринок: рідні просять за петицію щодо звання Героя

18 КВІТНЯ 2024, 14:09

Троє чеченських військовослужбовців дістали поранення під час обстрілу Брянщини

18 КВІТНЯ 2024, 13:51

У Чернігівській ОВА уточнили, коли виготовлено російську ракету, що ударила по Чернігову

18 КВІТНЯ 2024, 12:47

ТОП-переглядів