НАШІ ЛЮДИ: про здоров‘я та доступність медицини розповідає лікарка-ендокринолог

21 ВЕРЕСНЯ 2023, 01:23

976

Наталія Станкевич

У цьому випуску спілкуємось із ендокринологом про те, у яких випадках слід звертатись до лікаря, які діагнози найрозповсюдженіші та чим українська медицина перевершує західну.


Журналіст Арсен Чепурний - Привіт, друзі! Говоримо про медицину, а конкретно про ендокринологію із лікарем Наталією Станкевич у передачі «Наші люди». Із чим найчастіше звертаються до ендокринолога?

- Найчастіше люди звертаються із порушенням вуглеводного обміну і порушенням функцій або структури щитоподібної залози. У світі більше 400 мільйонів людей з сукровим діабетом, це одна з найпоширеніших ендокринних патологій.

Патологія щитоподібної залози теж в нашому регіоні і в Україні зустрічається дуже часто. Люди звертаються із вузловим зобом, із дифузним зобом, із порушенням функцій щитоподібної залози. Це і знижена функція гіпертиреоз, і підвищена функція щитоподібної залози тиретоксикоз.

- Чому кількість хворих на цукровий діабет зростає?

- Це пов 'язано із способом життя. Зростає гіподинамічний спосіб життя, людина перестає активно рухатися. Цьому сприяють і наявність гаджетів, і віддаленої роботи, і відсутність фізичних навантажень, і харчування із надлишком вуглеводів і жирів. Це призводить до жиріння і як наслідок - до цукрового діабету.

Хотіла б наголосити, що не всі люди із жирінням мають цукровий діабет, але вони мають більший ризик захворіти. Також впливає доступність діагностики. Адже неважко встановити діагноз цукровий діабет. Достатньо для цього здати аналіз крові на глюкозу. Американська діабетологічна асоціація рекомендує перевірятися (робити скринінг) на наявність цукрового діабету всім людям після 35 років та молодшим людям, якщо у них є фактори ризику.

До таких факторів належить наявність артеріальної гіпертензії, ожиріння, спадковість по цукровому діабету, підвищений рівень холестерину, у жінок це гестаційний діабет під час вагітності або синдром полікістозних яєчників.

Рекомендовано здавати аналіз крові на глюкозу. При необхідності ендокринолог або сімейний лікар призначає більш детальну діагностику для виявлення прихованих форм цукрового діабету.

- Чи збільшилась останнім часом кількість певних діагнозів?

- Дуже часто до ендокринолога за направленням гінеколога звертаються жінки із порушенням менструального циклу, зі скаргами на зайвий ріст волосся чи висипання на шкірі. І ми разом з гінекологами і дерматологами виключаємо ендокринні причини цих станів.

- У якому випадку слід звернутись до ендокринолога?

- До ендокринолога слід звернутися, якщо людину тривалий час турбує сухість в роті, спрага, довго не заживають дрібні травми та мікротріщини, коли є болі та оніміння у нижніх кінцівках, коли є виражена тривала невмотивована слабкість або прискорене серцебиття чи відчуття термтіння в тілі.

Тобто ендокринних скарг може бути дуже багато, і людина спочатку може не зрозуміти, що саме до ендокронолога треба їй звертатися.

Тому в кожної людини має бути сімейний лікар, який по скаргах людини направить на первинні дослідження. І потім по результатах дослідження людина зазвичай приходить до ендокронолога, де ми виявляємо і лікуємо певні захворювання.

- Як відбувається обстеження?

- Людина проходить вже з якимись первинними обстеженнями, вона може прийти вже безпосередньо за результатами ультразвукового дослідження. Якщо цього в людини немає, то лікар ендокронолог призначає ці обстеження. Це збір скарг, огляд пацієнта, аналіз лабораторних даних та інструментальні дослідження. І по результатах цих обстежень ставиться діагноз і призначається лікування.

- Чим відрізняється ендокринологія в Україні від західноєвропейської?

- На даний момент у нас є можливість порівняти доступність медицини у західній Європі із українською медициною. Можу сказати на користь української медицини те, що в нас доступність до лікаря - вузького спеціаліста - набагато краща, ніж у країнах західної Європи.

Люди приїжджають і звертаються до нас, тому що зазвичай в Європі дуже великі черги, і люди не можуть попасти до лікаря чи звернутися у той момент, коли вони цього потребують.

Щодо лікування ендокринологічних захворювань, то Україна не відстає. Це я можу сказати точно, тому що ми користуємося так само, як Європа, Америка міжнародними протоколами. І підхід до лікування у нас не відрізняється.

* * *

Дивіться інтервʼю із цікавими людьми та професіоналами своєї справи з Чернігівщини: 

Схожі новини

Як вибрати дитячу коляску: все, що потрібно знати батькам

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:42

У військо пішли 46 в'язнів Менської виправної колонії

25 ЧЕРВНЯ 2024, 17:13

У ТЦК в Чернігівській області змінились контактні телефони

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:25

Фото

У громаді на Чернігівщині жителів прикордоння заселяють у модульні будиночки

25 ЧЕРВНЯ 2024, 16:17

Фото

У Чернігові інноватори виготовляють накладки на протези і переробляють пластик

25 ЧЕРВНЯ 2024, 15:18

Цивілізована вбиральня запрацювала у прикордонній громаді. Містяни відгукуються по-різному

25 ЧЕРВНЯ 2024, 14:12

Ексчиновниця Чернігівської ОДА планує стати професійним кармологом

25 ЧЕРВНЯ 2024, 12:38

ТОП-переглядів