Маловідомий факт: на Чернігівщині не одна Мезинська палеолітична стоянка, а дві

12 КВІТНЯ 2026, 13:44

6126

Михуля Юрій

Існує і друга Мезинська (Мізинська) стоянка – Костомахи колодязь. Знаходиться вона за 500 м північніше від першої всесвітньовідомої Мезинської стоянки.

Про це писав відомий краєзнавець, археолог, засновник і перший директор Мезинського археологічного науково-дослідницького музею Василь Куриленко у своїй книзі  «Історія Чернігово-Сіверщини з найдавніших часів у знахідках Мезинської округи….».

Дослідник зазначив, що це також стоянка первісної людини, і теж доби палеоліту.

Чому має у назві слово «колодязь»? 

Бо тут копачі колодязя у лесі, на глибині 8 м «знайшли лінзу вугілля, «купу попелу», кремені, суглобний плавник химерної водоплаваючої істоти. Вона нагадує скоріше кистеперу рибу, яка вимерла мільйони років тому. Яким чином вона сюди потрапила – залишається загадкою, скоріше цю реліктову істоту виявили в джерельному озерці, яке і досі витікає з крейдяних мезозойських надр».

Ці знахідки, і ті, що були знайдені  за кільканадцять метрів від колодязя (кремені, пошкоджені кремяні рубила  та ін.), свідчать про те, що люди тут жили довго. Ця стоянка малодосліджена і як писав археолог, «чекає свого дослідника».

Мапа:  «Історія Чернігово-Сіверщини з найдавніших часів у знахідках Мезинської округи….» Василя Куриленко

Мапа «Історія Чернігово-Сіверщини з найдавніших часів у знахідках Мезинської округи….» Василя Куриленко

Джерело: Чернігівщина туристична

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Згорів через важку хворобу: громада в жалобі за 54-річним військовим

22 ЛИПНЯ 2026, 09:18

Росіяни знову ударили по АЗС на Чернігівщині

21 ЛИПНЯ 2026, 22:14

Вiдео

Ревайлдинг: як у парку «Беремицьке» відновлюють природу до її первісного стану

21 ЛИПНЯ 2026, 20:49

На Чернігівщині священник знайшов ікони під церквою: хто і навіщо їх покинув?

21 ЛИПНЯ 2026, 18:44

Болоховець уже не головний по лісу - досудове розслідування ведуть детективи НАБУ

21 ЛИПНЯ 2026, 17:03

Громада втратила на фронті 44-річного захисника

21 ЛИПНЯ 2026, 15:43

Зняв своє фото з Алеї Надії: як у громаді зустріли захисника після російського полону

21 ЛИПНЯ 2026, 14:30

ТОП-переглядів