Історії чернігівського бізнесу, який видання Forbes охрестило «майбутнім України»

07 ЛИПНЯ 2023, 09:15

1319

Видання Forbes Ukraine вперше презентувало Next250 — список 250 перспективних малих і середніх компаній, за якими майбутнє України. Серед них є і 5, які мають відношення до Чернігова та області.

«Герої Forbes NEXT 250 — це ті, хто вже сьогодні визначає, яким український бізнес-ландшафт буде завтра», - зазначає видання.

До списку потрапили компанії з річним виторгом від 10 млн грн до 1 млрд грн (через перевищення верхньої межі до списку не було включено деякі відомі компанії та мережі закладів). До NEXT 250 не потрапили компанії, які входять у фінансово‑промислові групи, українські представництва міжнародних компаній (або якщо контрольний пакет у компанії належить іноземному інвестору), компанії державної форми власності.

У переліку чимало бізнесів із регіонів, які сильно постраждали від обстрілів рф або окупації, відповідно їхній виторг у 2022 році значно просів. Однак у Forbes зазначають, що вірять в характер і майбутнє цих компаній.

Частина учасників списку самі запропонували власні компанії на розгляд видання. Загалом, надійшло  понад 1000 заповнених анкет із пропозиціями компаній. Ще 150 запропонувала редакція, здебільшого це бізнес, про який вже писали.

Отже, чернігівських та таких, які сформували чернігівці, компаній у списку «Час Чернігівський» нарахував 5. Деякі з них не зазначили ані обсягів виторгу, ані кількості працівників.

Компанія «Веселі бобри»

Працює під брендом Wood Wool. Засновники: Олег Поляков та Максим Мартиненко. Великий виробник мотузок із деревної шерсті (матеріал для пакування, використовується для упаковки екзотичних фруктів, вина, як утеплювач для собачих будок, розпилювач вогнища тощо), щорічно виготовляють понад 30 млн м продукції.

Виторг 2022 рік: 180 млн грн*

Місто: селище Козелець, Чернігівська область

Кількість працівників: 163

Виторг 2021 рік: 159 млн грн

Рік заснування: 2012

«Двері Булат»

Засновник - Віктор Атрощенко. Великий виробник вхідних металевих дверей, який експортує в ЄС. З 2017 року продаються в національній мережі гіпермаркетів «Епіцентр-К».

Додамо: компанія активно підтримує і рідне місто. Співпрацює з волонтерами, зокрема фондом «Іскра Добра». Як повідомляє Українська асоціація меблевиків, у перші тижні повномасштабної війни, коли ворог регулярно руйнував обстрілами обласний центр не оминули ворожі снаряди й виробничі потужності фабрики – було 4 влучання, що завдало компанії майже мільйонного збитку. Тому працівники компанії, перш ніж відновити виробництво дверей, мусили в квітні минулого року зайнятися ремонтом.

Чому вийшло наростити виробництво? Віктор Атрощенко розповідає: бо вітчизняний ринок дверей скоротився більше, як утричі, але заміщення тієї його частки, яку займали росіяни, дало змогу не тільки компенсувати «просідання» ринку, а й наростити продажі. Перестали продаватися в Україні й конкуренти: білоруські двері.

«Ця обставина дала нам змору наростити й експортні поставки, бо й у Європі теж припинена торгівля з росією й білоруссю. Послабилася конкуренція і між вітчизняними виробниками, бо ті, що опинилися на частково окупованих територіях, приміром, в Запорізькій та Херсонські областях, припинили свою діяльність».

Нині «Двері Булат» продаються переважно в країнах Балтії. Там же під час війни й розширювали свою клієнтську базу, нарощуючи збут. В Україні найбільше продає чернігівських дверей мережа гіпермаркетів «Епіцентр», але його частка в загальних продажах не перевищує 25%.

Місто: Чернігів

Кількість працівників: 75

Рік заснування: 2013.

Виторг 2022 рік: 125 млн грн

Collar

Засновник: Юрій Синиця

Місто: Чернігів

Виторг 2021 рік: 183 млн грн

Виторг 2022 рік: 177 млн грн*

Юрій Синиця разом із родичами заснував компанію з виготовлення амуніції та іграшок для тварин Collar ще у 1995 році. На заводі у Чернігові до повномасштабного вторгнення працювало близько 600 осіб, які виробляли понад 20 торгових марок різних товарів. Collar продавався в 70 країнах, 60% експорту припадало на Європу, ще близько 20% – на Японію.

Війна завдала шкоди компанії Синиці, але не такі масштабні як могла. Великі вирви від російських снарядів були за 50 метрів від підприємства. Уламки проломили дах складу і дощ зіпсував продукції на 7 млн грн.

Головний офіс та виробництво іграшок для собак Puller Синиці релокував до Івано-Франківська, а наповнювачі для котячих туалетів SuperCat тепер виготовляють у Хмельницькому. Виробництво інших товарів залишилось у Чернігові.

Через місяць після початку великої війни Collar відвантажили перше замовлення по Україні, після перезапуску. А через два – доставили контейнер товарів до Японії.

Втримати бізнес за словами Синиці, допомогли два рішення: залучення кредиту та участь в міжнародній виставці Interzoo. Перше дозволило виплатити зарплати, друге – залучити нових клієнтів.

«Більшість оформлювали замовлення із 100% передоплатою, дізнаючись, що компанія працює попри війну», – говорить Синиця.

Читати також: Як COLLAR Company допомагає тваринам та їх власникам у Чернігові

Guzema Fine Jewelry

Місто: Київ

Рік заснування: 2016

Попри той факт, що як місто реєстрації у списку вказаний Київ - засновниця і власниця бізнесу Валерія Гузема - чернігівка. І постійно підкреслює це. Зокрема, під час нещодавнього благодійного заходу на підтримку військових у Чернігові долучилася до аукціону «Це моє місто».

У червні цього року виробник ювелірних прикрас випустив благодійний дроп у колаборації з волонтеркою Татою Кеплер для допомоги бойовим медикам.

Читати також: Чернігівська ювелірка Валерія Гузема розповіла про бізнес і родину під час війни: мама благала її повернутися до Чернігова, бо там - «гараж картоплі»

PET Technologies

Керівник - Олександр Суворов.

Чи не єдиний в Україні великий промисловий виробник прес-форм і автоматичних та напівавтоматичних машин для видування ПЕТ-пляшок, який продає обладнання у 53 країни. Експорт приносить близько 65% доходу. Виробничі потужності площею 9000 м² розташовані у Чернігові.

Парк металообробних верстатів налічує 120 одиниць.

Місто: Чернігів

Виторг 2021 рік: 150 млн грн

Рік заснування: 1999

Виторг 2022 рік: 82 млн грн*

Для формування максимально широкого лонглиста претендентів видання звернулося більш як до 20 бізнес‑організацій та компаній.

Компанії до фінального списку NEXT 250 редакція обирала з лонг‑листа в 470 бізнесів. Використовувалися такі критерії для оцінки:

  • фінансові результати;
  • швидке масштабування/зростання;
  • експортна складова;
  • перспективи ринку, на якому працює компанія;
  • інноваційність продукту;
  • нестандартні менеджерські або маркетингові рішення;
  • життєстійкість – ми звертали увагу на бізнес, який сильно постраждав від війни, але продовжив діяльність.

Виторг підприємств вказаний за 2022 рік, компанії самостійно надавали фінансові дані. Якщо біля цифри виторгу стоїть позначка * – це дані аналітичних платформ YouControl або Opendatabot. Дані виторгу не консолідовані.

Читати також: Є навички виживання: чернігівські підприємці планують залишатися у місті і відновлюють виробництва

* * * 

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

У громаді на Чернігівщині створюють центр пластичної хірургії

06 ТРАВНЯ 2024, 21:56

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ: директорка архіву про відновлення родоводу

06 ТРАВНЯ 2024, 19:27

Робота із житлом: де на Чернігівщині пропонують дах над головою

06 ТРАВНЯ 2024, 18:20

На Чернігівщині орють і садять городи – за цінами минулого року

06 ТРАВНЯ 2024, 17:07

Вiдео

Виробляють брендовий одяг, планують працювати на експорт: як жінки-підприємиці розвивають бізнес у Чернігові

06 ТРАВНЯ 2024, 16:25

Чернігівська політехніка опинилася на 73-му місці рейтингу Scopus. Це найвищий показник в регіоні

06 ТРАВНЯ 2024, 16:00

Мільйони прибутку: скільки заробляють перевізники та фірма-оператор депутата міськради

06 ТРАВНЯ 2024, 15:17

ТОП-переглядів