Експерт розповів про позиційну війну, завищені російські втрати, прикордонну війну на Чернігівщині

29 ЛИСТОПАДА 2023, 20:22

1535

Михайло Жирохов

Говоримо із військовим експертом Михайлом Жироховим про перехід війни у позиційну фазу, резонансне інтерв’ю генерала Залужного, російські втрати і бої на північному прикордонні.

Дивіться відео, або читайте текстову редакторську версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі. Продовжуємо говорити про ситуацію на фронтах російсько-української війни із військовим експертом Михайлом Жироховим. Перше питання буде таке. Недавно генерал Залужний у інтерв'ю своєму сказав таку фразу, що ми зараз входимо у фазу позиційної війни. Власне, звідси питання, що таке позиційна війна і чому це погано для Збройних сил України?

- По -перше, потрібно розуміти, що це інтерв'ю Залужного для американської публіки. Такі інтерв'ю не готуються самостійно Залужним, не готуються самостійно будь-ким. На це працює оперативний відділ, працює купа людей і це декілька місяців.

Тому що ця стаття, вона є програмною, і вона повинна розповісти американцям про ситуацію на фронті. Тому що, якщо дивитися наш інформаційне поле, то може скластися думка, що ми вже ось-ось переможемо. Така думка використовується росіянами: поширюють меседж «Навіщо тоді допомагати, якщо перемога вже швидко, і потрібно просто почекати».

По-друге, в якійсь мірі Залужний з себе знімає певну відповідальність. Тому що всі розуміють, що з настанням зими, хочемо ми або не хочемо, вже є досвід останніх десяти років, вся ситуація на фронті завмирає.

Тобто, логістика вона стає менш потужною, воювати і наступати в мінус 8-10 і в плюс 8-10 це різні речі.  Окрім того,  після того, як наш контрнаступ був невдалим, вона, якщо читати книжки з військової тактики, переходить автоматично в цю фазу. Тому Залужний в своєму інтерв'ю нічого не сказав такого, що для військового, було б одкровенням.

А цивільні, які не володіють всією інформацією - для них це було відкриття. Зараз ми бачимо морози, далі побачимо перехід в напівпозиційну фазу, перш за все це удари артилерійські, це дії ДРГ і все. Єдине місце, де бойові дії можуть продовжуватись всю зиму, це Авдіївка. Там війна фактично вулична, там відстані один від одного - буквально 150 -300 метрів.

Якщо ми беремо запорізький напрямок, там на деяких ділянках півтора кілометри між позиціями. Плюс, Авдіївка щільно забудована. Є комплекс коксохімічного заводу. Він десь приблизно такий як Азовсталь, де ще можна було б триматись, якби була логістика.

Тому ці слова пана Залужного не потрібно сприймати як зраду або те, що ми готові до перемовин. Такого немає. Це просто констатація фактів.

Позиційна війна не вигідна Україні, тому що ми маємо менший мобілізаційний ресурс. Щоб ми не говорили, але оці низькі температури, крім обстрілів, крім поранень, вони додаються хвороби, які пов'язані - і ковід, і грибок. Не забуваймо, бійці перебувають в окопах, бліндажах. Тому втрати, вони хоча і тимчасові, але вони є. А росіяни мають більше можливості ці втрати компенсувати.

- Також хотів поговорити про інтерв'ю президента Зеленського, одне з останніх. Він у ньому сказав, що ми не маємо зупинятися у нашому наступі. Питання таке: зараз війна, як ви тільки що сказали, фактично зупинилася, лінія фронту не рухається. Чи можемо ми це якось змінити?

- Ситуацію змінити завтра ми не можемо. Тому що, по-перше, нам потрібна зброя і потрібен навчений особовий склад. Якщо навіть завтра ми зробимо повну мобілізацію і виставимо на фронт декілька десятків тисяч людей, вони будуть не підготовлені. Вони не будуть мати навіть елементарного – одягу, зимової форми. Тому що коли розраховували, розраховували на певну кількість особового складу. Зараз його, очевидно, більше.

Крім того, є величезна проблема зі зброєю. Є великі втрати під час контрнаступу, і вони не компенсуються західними поставками. З Європи, особливо із західної Європи, поставляти вже нічого. Не так давно була інформація, що європейці не можуть поставити мільйон снарядів. У них немає таких можливостей. Склади пусті, жодна країна Європи не буде обнуляти власні склади.

Є ще зима. Якщо ми вистоїмо, то може бути зміна ситуації, яка може призвести до контрудару. Скажімо, в березні наступного року.

Михайло Жирохов

- Поговоримо про приємне, про російські втрати. Яка зараз з ними ситуація, і чи можна вірити о тим цифрам, які публікує генеральний штаб?

- Питання втрат завжди найболючіше в історії воїн. Кожна сторона під час війни намагається зробити так, щоб власне суспільство думало про величезні втрати противника і дуже невеликі втрати власні.

Крім того, досить заплутана методика їх урахування. Це не тільки люди, які загинули під час бой, це люди, які загинули під час транспортування у тил, які померли у шпиталі. І також люди, як  вважаються зниклими безвісти.

Тобто тут величезне поле для маніпуляцій. Можна говорити про загальні втрати. Там будуть і ті, які померли від хвороб. У нас дуже велика кількість людей, яким за 40-50 і є певний відсоток, який помирає від хвороб.

Точно така ж ситуація з росіянами. Наші військові з самого початку широкомасштабного вторгнення давали їх дуже багато. Скажемо, вони брали дані з фронту, приміром, знаходили бумагу від конкретної бригади. І на якусь цифру вони її помножували.

Поки війна йшла 2-4 місяці, півроку - це одне. Але потім вже почалися величезні проблеми. Чому? Тому що ця цифра 300 тисяч росіян знищених - це не цифра загиблих. Це цифра загальна: поранені, вбиті, ті, які пропали безвісті, які в полоні. Підрахувати точно неможливо. Росія дуже закрита країна, і зараз є тільки ентузіасти, які на власний розсуд збирають дані з відкритих джерел: некрологи і поховання. Але ми розуміємо, що ці дані не можуть відповідати дійсності в повній мірі.

Тому коли у зведенні генерального штабу звучить цифра, потрібно розуміти, що її десь потрібно ділити.

- Щодо втрат техніки. Наскільки я розумію, ситуація трошки цікавіша, тому що у нас є фото і відеофіксація.

- Тут простіше. Тут є об'єктивні дані, є фото, відео з дронів. Але і тут є певні нюанси. Частина техніки може бути відремонтована. Приміром, є відео, де у танка відлітає башта і там шансів немає ані у екіпажа, ані у танка. Але є відео, де, наприклад, зафіксовано влучання FPV дрона. І цей танк записують у знищений. Але є випадки, коли влучання такого дрону не призводить до втрати техніки.

Але в цілому цифри є такі, які подає генеральний штаб.

- Чернігівщина, що взагалі зараз відбувається і чи продовжується ось така дивна прикордонна війна, про яку ви раніше говорили?

- На жаль, прикордонна війна вирує і вирує, я думаю, що з квітня 2022 року. Вона практично не потрапляє у ЗМІ. Ми отримуємо тільки офіційні дані про обстріли, приміром, Семенівки чи якоїсь територіальної громади, яка знаходиться  в прикордонні.

Втрати, особливо прикордонників, це закрита тема. Але навіть з неофіційної інформації можна сказати, що поки що нам вдається втримувати російські ДРГ. Це дуже важко, тому що потрібно перекопувати дороги польові, робити певні інженерні споруди, мінування. Це все відволікає кошти і ресурси. Але говорити, наприклад, що ситуація критична для нас, я б не став.

- І останнє питання. Що зараз відбувається на лінії фронту.

- Загалом ситуація нестабільна. Резервів у нас немає. Росіяни кидають свої резерви  на штурм Авдіївки. Тому що є інформація, що вище політичне керівництво Росії дало команду взяти Авдіївку чи до виступу Путіна (він такі регулярно в кінці року робить програму із відповідями на питання), то до нового 2024 року.

Тому зараз активна фаза війни  саме біля Авдіївки. На інших ділянках є певні тактичні успіхи і у нас, і у росіян.

* * *

Дивіться попередні випуски програми "Воєнний час": 

Схожі новини

На Ніжинщині хочуть продати непрацюючий спиртзавод

29 КВІТНЯ 2024, 13:58

Фото

На Чернігівщині облаштували шкільне укриття за 2,2 млн грн

29 КВІТНЯ 2024, 12:44

Технічний контроль транспорту: які авто мають проходити?

29 КВІТНЯ 2024, 12:34

Чернігівці заспівали разом з Alyona Alyona та Jerry Heil у благодійному ролику

29 КВІТНЯ 2024, 11:35

Чернігівщина: обстріли за тиждень та збита ракета

29 КВІТНЯ 2024, 11:11

Вдова загиблого у Бречі програміста повідомила про початок судових засідань

29 КВІТНЯ 2024, 10:30

Швейцарський парламентський комітет підтримав план допомоги Україні на $5,5 млрд

29 КВІТНЯ 2024, 09:20

ТОП-переглядів