Чого остерігаються та на що розраховують підприємці Чернігівщини, беручи у держави гроші

12 КВІТНЯ 2024, 11:13

2170

Чого остерігаються та на що розраховують підприємці Чернігівщини, беручи у держави гроші

Чого остерігаються та на що розраховують підприємці Чернігівщини, беручи у держави гроші

Близько 31 млн гривень лише з початку цього року отримали підприємці Чернігівщини за державними програмами «Власна справа», грантів на створення або розвиток переробних підприємств, «Грант для ветеранів».

А минулоріч на розвиток аграрної справи було надано майже 1,3 мільярда гривень доступних кредитів «5-7-9%».

Цифри вражаючі. Однак, у розрізі кількості підприємств та їх потреб далеко не абсолютні.

«Насправді я був налаштований досить скептично. Переконала спробувати керівниця Агенції регіонального розвитку області. До останнього не вірив, що держава під час війни може от просто взяти і дати гроші, щоб я розвивав свій бізнес. У мене ж не промисловість якась, не оборонка - просто квіти», - ділиться учасник програми «Власна справа» урядового проєкту єРобота Олексій Скоробагатько.

Олексій Скоробагатько, підприємець із Чернігова

Олексій Скоробагатько

Саме до його крамниці нещодавно завітала Перший віцепрем'єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко, щоб поцікавитися подальшими планами, а головне дізнатися, наскільки зрозумілою є участь у програмі для безпосереднього реципієнта.

«Найскладніше було скласти бізнес-план, бо треба все правильно розрахувати, а захищати його просто - ти розумієш чого хочеш і як цього досягти»,- зауважив Олексій.

Для нього це четверта квіткова крамниця в Чернігові, на яку він отримав максимум по програмі – 250 тисяч гривень. Цих грошей вистачило на холодильну камеру, спліт-систему, стола для флориста, стелажі та сплату оренди. Ремонт у новому приміщенні зробили за власні заощадження.

***

Грантова програма «Власна Справа» від Міністерства економіки України - частина урядової програми «єРобота» та дієва підтримка мікро- та малого бізнесу. Програма була запущена Урядом у липні 2022 року.

Кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами, комерційної концесії, лізингу.

Наявні можливості:  до 250 тисяч гривень (необхідно створити 2 робочих місця); до 150 тисяч гривень (необхідно створити 1 робоче місце).

На сайті Мінекономіки можна знайти навіть зразки бізнес-планів під цю програму.

***

Лише з одного свого поля минулоріч ПБП «Вимал» вивезло 1,5 тонни залишків від некерованих ракет «Град». Значно постраждали і виробничі потужності. Фактично біля них точилися бої. Загалом підприємство зазнало шкоди на десятки мільйонів гривень, однак попри все відновило свою роботу.

Залишки "градів" з полів "Вималу"

Залишки "градів" з полів "Вималу"

«Вимал» - найбільший виробник крохмалю у Східній Європі. Експортують до Молдови, Румунії, Болгарії, Литви, Польщі, Китаю. Проектна потужність з переробки сировини - 600 тонн/добу,  минулоріч - 5 тис. тонн крохмалю, 445 тонн декстрину кукурудзяного.

Підприємство рівно рік тому отримало 3 млн гривень у рамках «єРобота. Переробка».

засновник ПБП «Вимал» Віктор Лазар

Віктор Лазар

«За ці гроші ми придбали лінію з виробництва декстрину, саме обладнання наразі монтується. До початку сезону запустимося», - розповідає засновник ПБП «Вимал» Віктор Лазар.

Окрім практичної користі для підприємства, нова лінія дозволить суттєво знизити негативний вплив на навколишнє середовище.

Як зазначає засновник групи компаній «Вимал», на участь у програмі йшли впевнено. Адже за майже трицятирічну діяльність, впевнені в своїх силах.

***

Грант на переробку є одним з 6 напрямів у програмі єРобота. Один отримувач може претендувати на підтримку не більше 8 млн гривень. Тут умовою є співфінансування – не менше 20% вартості проекту. І ці кошти мають бути саме власними, а не кредитними.

Надані гроші можуть бути витребувані назад за умови, що не будуть створенні робочі місця; вказана у заявці діяльність здійснюється менше трьох років, або ж підприємство заборгує податки.

***

90 мільйонів гривень кредиту за вигідною відсотковою ставкою від держави взяло ТОВ «Ічнянське».

«Ми змогли профінансувати збиральну компанію 2023 та посівну озимини на 2024. Більше того, це підтримало й переробку. Таким чином ми забезпечили своєчасне виконання зовнішньо-економічних контрактів», - розповідає заступник директора Микола Копил.

Заступник директора ТОВ "Ічнянське" Микола Копил

Микола Копил

Кредит підприємство бере не вперше та досвід з державними гарантіями новий. За нагоди «Ічнянське» доєднається й до інших програм.

 ***

ФОП або юридична особа, що є учасником програми «Доступні кредити 5-7-9», може отримати позику на строк до 3 або до 5 років, залежно від цілей фінансування.

Крім того, ставки 7 та 9% можна зменшити, створюючи нові робочі місця. Так, за кожного найнятого працівника бізнес отримує знижку 0,5% річних. Проте, ставка не може бути нижчою за 5% річних.

***

Нещодавно у Чернігові відкрився другий в Україні офіс «Зроблено в України». Він працює на базі Обласного центру зайнятості. Це ще одне місце, де підприємці можуть дізнатися і про державні програми підтримки.

 Офіс «Зроблено в України» у Чернігові

Офіс «Зроблено в України» у Чернігові

До слова,  під час робочого візиту до області Перший віцепрем'єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко підписала наказ про внесення продукції низки виробників до переліку сільгосптехніки та обладнання вітчизняного виробництва, вартість яких частково компенсується з бюджету. Це ще одна можливість для бізнесу.

У реєстрі вже зараз є 21 виробник (зокрема і чернігівський ТАН), і 964 номенклатурні позиції техніки. Це найрізноманітніше обладнання від плугів до складної самохідної техніки й обладнання для переробки насіння соняшника й ріпаку.

Список невичерпний, буде доповнюватися по мірі надходження нових заявок.

«Підтримка бізнесу у деокупованих регіонах — наш важливий пріоритет. Тому у межах політики «Зроблено в Україні» у цьом році ми передбачили на Чернігівщину 1,25 млрд грн. Це і звичні для бізнесу програми «5-7- 9», гранти на переробку, мікрогранти, гранти для ветеранів, «Шкільний автобус». Політика локалізації в публічних закупівлях. І нові або відновлені програми такі, як компенсація вартості сільгосптехніки українського виробництва, розвиток інфраструктури індустріальних парків, підтримка проєктів зі значними інвестиціями та інші інструменти», - інформувала Юлія Свириденко.

Перший віцепрем'єр-міністр — Міністр економіки України Юлія Свириденко у Чернігові, 5 квітня 2024 року

Юлія Свириденко

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Інтерв’ю

Медикаменти, візки, милиці, ходунки видають військовим безкоштовно. А ще плетуть гектар сіток у місяць

15 ЖОВТНЯ 2024, 18:44

Чернігівщину озеленюють латвійськими ялинами та соснами

15 ЖОВТНЯ 2024, 17:18

На Чернігівщині гриби є, але не всюди

15 ЖОВТНЯ 2024, 15:48

Підприємство депутата шукає доярів – платять підйомні, дають житло

15 ЖОВТНЯ 2024, 14:20

Як у громаді готуються до складного опалювального сезону

15 ЖОВТНЯ 2024, 13:16

Вiдео

Відразу 11 шкільних автобусів отримали громади Чернігівщини

15 ЖОВТНЯ 2024, 12:59

Росіяни дистанційно мінують ліси на прикордонні: що відомо?

15 ЖОВТНЯ 2024, 11:44

ТОП-переглядів