Що роблять із кукурудзою та зерном, яке не продали? Питали у аграріїв

06 КВІТНЯ 2024, 17:36

9546

Що роблять із кукурудзою та зерном, яке не продали? Питали у аграріїв

Що роблять із кукурудзою та зерном, яке не продали? Питали у аграріїв

За два роки повномасштабного вторгнення ціна на кукурудзу та інше зерно зменшилася майже вдвічі. Через проблеми з експортом сировина лежить на складах, в спеціальних рукавах для зберігання, в полях.

За даними Українського клубу аграрного бізнесу, залишки зерна в Україні на початок цього року були близько 17 мільйонів тонн.

Дніпропетровська насіннєва компанія «Маїс» знайшла, куди дівати низькоякісне зерно. Вони його палять, як дрова і торф. Пояснюють, що ціна на неякісну сировину зрівнялася з вартістю торфу і дров.

Чи палять зерно в Чернігівській області? Чи в нас і пелетів вистачає?

«Перед тим, як кукурудзу спалити, її ще можна ... випити»

— Треба розуміти, яка калорійність, — міркує Сергій ГАЙДАЙ, депутат обласної ради, член Аграрної партії України, кінцевий бенефіціар ТОВ «Іст Агро Сервіс», зареєстрованого у Варві. — Наскільки мені відомо, кукурудза горить погано. Піниться, тепла дає мало. Треба, щоб було в чому її палити. Піролізні котли. Або, знову ж як варіант, можна з чимось розмішати. З таким, що добре горить.

Вигідніше купувати для опалювання деревину. Як варіант, зерно спалюють, щоб утилізувати, коли дуже низька якість. Або гниль. Все інше має свою ціну. Продається, згодовується якщо не свиням, то курям. Коштує від 3,5 до 5 тисяч гривень за тонну.

Щоб палили гниль на Чернігівщині, такого не чув. Низька якість пшениці та кукурудзи йде на спиртові заводи. Хоча значно охочіше така галузь бере пшеницю, — уточнює. — Але питання, чи працюють наші спиртозаводи.  Так що замість того, аби спалити, можна випити, — жартує. — Ціни для закупівлі сировини встановлює держава, нею і регулюється закупка. Бо вона встановлює ціну і на спирт.

Зерно, кукурудза в полях, на складах лежить не тільки тому, що її не можна вивезти, — продовжує Сергій Гайдай. — Багато хто в очікуванні підвищення ціни. Знаю це, бо спілкуюся з виробниками. Зараз, наскільки мені відомо, ціна на кукурудзу в порту в районі 6500-6700 за тонну. Це експортна, гарна якість. Пшениця приблизно на тому ж рівні.

Очікування оптимістичні, а хто знає, як буде. Після масштабних обстрілів Одеси місяць тому ціна впала на тисячу гривень. Потім знову зросла на тисячу. Цінник коливається і від наявності кораблів, котрі вивозять. Плюс страхування товару змінюється. А втрачають від цього гроші виробники.

— Простій продукції в порту на кого лягає?

— Ризики на тих, хто завантажує зерно в порту на кораблі. На тих, хто експортує.

Спирт, електроенергія, біопаливо

— На Чернігівщині зерна не палять, — сміючись, запевняє Олег ВЛАСЕНКО, керівник відділу соцполітики ТОВ «Дружба-Нова», колишній голова Прилуцької райдержадміністрації. — Такий метод використовують для видобування біодизелю, але потрібне спеціальне обладнання. Воно дороге.

В Линовиці є підприємство «Цукровик». Поставили обладнання. На сьогоднішній день, якщо не помиляюся, палять жом, кукурудзу. Іде процес бродіння, виробляється газ. Його спалюють, виробляють електроенергію, котру вони продають в загальну систему. Таке ноу-хау є. Років чотири, як діє. Якщо не помиляюся, встановили подібну установку в Журавці. Палять гній.

— На спирт зерно кукурудзи піде?

— А в області офіційно діючі заводи є? — відповідає питанням на питання. — Може, які й працюють, але не хочуть нічого розповідати. Хочете, щоб я за них розказав? — жартує.  — В теорії, використати зернові можна для вироблення спирту, газу, електроенергії і біопалива.

— Аграрії не спішать продавати, кажуть, багато ще на складах. Але сіяти планують.

— Накопичується через те, що осіння цінова позиція вийшла кращою, ніж зимова. Весняна цінова позиція почала рости. Думаю, ціна на кукурудзу стабілізується і стане більш-менш рентабельною після того, як аграрії відсіються. Коли витратять гроші на посівні матеріали, міндобрива, паливо. Бо всі хочуть заробити: солярка, міндобрива автоматично пішли вгору. Тоді зернотрейдери зачухаються і скажуть: «Давайте!». Рентабельність буде у тих, у кого є «золотий» запас, які зможуть вистояти і тоді продати дорожче, ніж сьогодні.

Деякі аграрії продовжують сіяти, як і в минулі роки. А хтось здає землі в суборенду, бо уже «золотого запасу» немає. Звичайно, чим більша компанія, тим простіше пережити ці часи за рахунок обороту коштів. Маленьким фермерам важко.

— Чого стали сіяти більше, чого менше?

— Зміни відбулися. Багато фермерів переходять на сою, вона менш затратна. У малих фермерів частка кукурудзи, пшениці скорочується. Технічні переважають. Сюди входить і соняшник.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ

"Час Чернігівський" писав про таке: Мишей розвелося море: цього року справжня мишача навала

Схожі новини

Спецтема

Обов’язкова евакуація: примусовість, яка рятує життя

06 ЖОВТНЯ 2024, 21:10

Помічниця лісничого Таня кохання знайшла в лісі

06 ЖОВТНЯ 2024, 18:43

Знайшли тіла двох хлопців, які втопилися в Десні

06 ЖОВТНЯ 2024, 17:17

Гарбузи кращі за картоплю: у Великій Дорозі насіння по 70 і 80 грн

06 ЖОВТНЯ 2024, 15:15

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Міланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу

06 ЖОВТНЯ 2024, 13:10

Масова атака безпілотниками: на Чернігівщині «приземлили» ворожий апарат

06 ЖОВТНЯ 2024, 12:47

У Чернігові влада сприяє духовній експансії російського православ’я» - заява священника

06 ЖОВТНЯ 2024, 11:38

ТОП-переглядів