У Чернігові розгортається скандал через Чернігівську ТЕЦ. Ще рік тому міська рада Чернігова достроково розірвала договір оренди майна ТЕЦ із фірмою "ТехНова" і задекларувала, що буде сама займатись її експлуатацію. Потім чиновники, вочевидь, передумали. Не в останню чергу, через гроші
ТЕЦ – рік тому
У травні 2022 року Чернігівська міська рада прийняла рішення про дострокове припинення договору із Товариством. А 19 травня минулого року колишній мер Владислав Атрошенко створив робочу групу з питань повернення єдиного майнового комплексу.
Тоді називали цифру збитків ТЕЦ від російських обстрілів - як мінімум 800 мільйонів гривень. Той же колишній міський голова запевняв, що ТЕЦ в управління міста треба було повертати ще 10 років тому, бо орендар заробляв на підприємстві, не вкладаючи в оновлення:
"Орендар 20 з чимось років заробляв на ціні вугілля, не вкладаючи фактично коштів і не оновлюючи цілісний майновий комплекс. Всі ці оновлення, які є на папері, ви поїдьте на ТЕЦ, подивіться, що це просто металобрухт. Вся ця історія – це металобрухт. Це історія збагачення орендаря і знищення, фактично, майна".
«Наполеонівські» плани
На сесії Чернігівської міської ради 30 червня 2022 року депутати одноголосно підтримали створення комунального підприємства "Теплокомуненерго". Йому планували передати цілісний майновий комплекс, що нині в оренді "ТехНови". А пізніше "Облтеплокомуненерго".
«Це ще один крок до повернення Чернігівської ТЕЦ в управління міста», - бадьоро повідомило того дня «Суспільне Чернігів».
За задумкою чиновників, мережі, які кілька десятків років перебували в оренді приватних компаній, мали повернутись в оперативне управління міста. Все це мало обʼєднатись у велике комунальне підприємство, яке б виробляло тепло та гарячу воду.
Більш того, бажання повернути ТЕЦ у розпорядження міста, за даними «Часу Чернігівсього», посилювалось очікуваннями чиновників мерії отримати від держави та освоїти мільярди коштів. Мерія навіть розпочала процедуру закупівлі трансформатора, який, як потім встановили правоохоронці, був непотрібен підприємству.
Читати також: Афера року: у Чернігові мерія купила непотрібний для ТЕЦ трансформатор, ще й переплатила посереднику 15 мільйонів
Зима близько
З наближенням зими ентузіазм чиновників мерії поступово згасав. Новостворене КП не отримало потрібну для роботи ліцензію і Чернігів постав перед перспективою зими без тепла.
Попри запевнення, що борги «ТехНови» НЕ передуть на міський бюджет, у вересні 2022 року чиновники мерії визнали: якщо місто прийме на баланс майновий комплекс ТЕЦ, міська рада буде змушена взяти на себе й борги ТОВ “Технова”, згідно з чинним законодавством.
"При прийнятті на баланс ми змушені будемо борги ці взяти на себе, а потім в судовому порядку, в регресі, в рамках регресних вимог відшкодовувати від “Технови”. Вірогідність близька до нуля", - пояснював Атрошенко журналістам та депутатам міської ради, яких зібрали 27 вересня, щоб, за звичкою, звернутись за порятунком до держави.
У ситуацію втрутилась держава та Чернігівська ОВА. Було знайдено тимчасове рішення – ТОВ «ТехНова» продовжить експлуатацію ТЕЦ до 31 березня 2023 року з тим, щоб чернігівці отримали тепло. За це навіть проголосували депутати міської ради 27 жовтня, підтримавши рішення, яким визначено нову дату дострокового припинення договору оренди майна ТЕЦ – 31.03.2023.
Також між ТОВ «ТехНова» та Фондом комунального майна Чернігівської міської ради 12 грудня 2022 року було укладено Угоду про домовленість щодо послідовності процедур припинення договору оренди ЄМК «Чернігівська ТЕЦ» від 25.12.2000 №1.
При цьому, варто відзначити колектив станції – адже за висновком експертів від травня 2022 року ТЕЦ не підлягала експлуатації після російських обстрілів. Сумніви, що Чернігівська ТЕЦ спроможна провести опалювальний сезон 2022-2023 років, були у всіх як в Чернігові, так і в Києві.
Однак колектив зміг провести усі необхідні ремонтні роботи на енергетичному обладнанні і відновити роботу ТЕЦ, щоправда лише на газу.
«Крім обладнання була відновлена постраждала від обстрілів магістральна тепломережа, на якій було 32 масштабні пориви, і це не рахуючи пориви на відгалуженнях. В міжопалювальний період під патронатом Чернігівської ОВА на станції також було проведено ремонтні роботи по програмі капітального ремонту та відновлення», - повідомили у компанії.
У компанії додали, що "Чернігівська міська рада цієї важкої зими самоусунулась від будь-якої участі в допомозі життєдіяльності Чернігівської ТЕЦ".
Весна
Наразі ТОВ фірма «ТехНова» успішно завершила опалювальний сезон 2022-2023 років, який вважають найскладнішим в історії Незалежної України, та, певно, найскладнішим за весь час існування Чернігівської ТЕЦ.
«31 березня 2023 року договір оренди припинений, а станція перейшла до територіальної громади міста», - кажуть у компанії, - "ТОВ фірма «ТехНова» виконало всі зобов’язання відповідно до Угоди про домовленість щодо послідовності процедур припинення договору оренди ЄМК «Чернігівська ТЕЦ» від 25.12.2000 №1 у зв’язку з чим Договір оренди ЄМК припинений з 31.03.2023 року".
Попри те, що мерія самоусунулась від забезпечення чернігівців теплом (хоча це прямі повноваження мерії), це не завадило в.о.міського голови прокоментувати для ЗМІ таке:
«Ми його (опалювальний сезон 2022/2023 — ред.) пройшли попри всі складнощі, про які говорили на його початку, попри "старання" ворога, але пройшли справно. Тепло в квартирах чернігівців було, як і гаряча вода», — підсумував в.о. міського голови Олександр Ломако, пише сайт міської ради.
Незважаючи на минулорічні рішення сесії про розірвання договору із ТОВ «ТехНова», у мерії не поспішають забирати майно ТЕЦ. При цьому ніхто вже не згадує створене минулого року комунальне підприємство «Теплокомуненерго”, яке сформувало штат і вже скоро рік отримує гроші на зарплати.
Читати про це тут: Бюджетникам та підлеглим: у Чернігові влада роздає кошти тільки "своїм"
Між тим, менеджемент ТОВ фірма «ТехНова» обгрунтовано вважає, що наступний опалювальний сезон у місті Чернігів під загрозою. Одночасно ТОВ звернулось до правоохоронних органів у зв’язку із злочинними діями окремих чиновників міської ради навколо Чернігівської ТЕЦ.
У свою чергу, у Чернігівській міській раді кажуть, що договір оренди майна ТЕЦ завершується 20 серпня 2023 року. І просять про допомогу Уряд, секретаря РНБО і... голову військової адміністрації.
"Ми просимо, в принципі, дуже просту річ, сприяти і замовити проведення держаудиту за кількома напрямками. Той аудит, що ми маємо зараз від "Технови", коли закінчується договір оренди, він показує бухгалтерську правильність документів, його нам недостатньо. Ми б хотіли зрозуміти більш глибоко орендоване майно, яке є на підприємстві, умови його використання, умови нарахування амортизаційних платежів, а що більш важливо — це аудит кредиторської заборгованості", - заявив в.о.мера Олександр Ломако на одній із нарад.
"Час Чернігівський" писав про місцеве самоврядування у Чернігові:
- Чернігівські чиновники отримували астрономічні премії під час облоги міста та після
- У Чернігові за підпис під петицією за Атрошенко пропонують 3 банки тушонки
- Афера року: у Чернігові мерія купила непотрібний для ТЕЦ трансформатор, ще й переплатила посереднику 15 мільйонів
- «Хочешь подзаработать?» - подробиці скандалу депутата від «Рідного дому», який засвітився у махінаціях із системою «Шлях»