Разом із військовим експертом Михайлом Жироховим підводимо воєнні підсумки 2023 року для України та Чернігівщини. Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.
Передача записана 27 грудня 2023 року.
Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Продовжуємо говорити про ситуацію на фронтах російсько-української війни і підводимо сьогодні підсумки 2023 року із військовим експертом Михайлом Жироховим.
– Перше питання. Нещодавно був нанесений російською армією удар по херсонському вокзалу. Що це взагалі було і навіщо туди було бити?
– Говорити про те, що Росія діє терористичними засобами – це очевидна річ. Російські пропагандистські канали говорять про те, що саме в цей час на вокзалі були зенітно-ракетні комплекси «Patriot», які пересуваються залізничним транспортом. І тому вони саме цей комплекс начебто «накрили», вбили 45 військовослужбовців, з низ 6 британців. Ну це для росіян норма, саме тим вони пояснюють тим, що удар прийшовся по цивільній інфраструктурі.
– Майже нема масованих обстрілів критичної інфраструктури – чому? (станом на 27.12.2023)
– Не можна сказати, що цього не буде. Росіяни чекають мінусову температуру для того, щоб удари були максимально ефективні з їх точки зору: щоб не було тепла в квартирах. Зараз ми бачимо плюсові температури, і сенсу в ударах вони не бачать.
Але розвідка проводиться постійно: удари 4 -5 «шахедів», які летять через всю Україну з окупованого Криму. Це означає, що ворг вивчає систему ППО, щоб у будь -який момент нанести удар.
– Воєнні підсумки 2023 року для України.
– Важке питання: щоб не відірватися від реальності те, що є на фронті, і не впасти в депресивні прогнози.
В цілому за 2023 рік на фронті було три великі наступальні операції. Перша - це зимова операція росіян захоплення Бахмуту, в якому відзначились «вагнерівці».
Друга велика операція – це наша українська наступальна літня. На жаль, ми не побачили того результату, на який очікували і суспільство, і захід. Надто великі були надії на цю операцію, і ця операція фактично провалилась. Тут багато причин є об'єктивні і суб'єктивні. В результаті просування було невелике, зараз ми маємо тільки невеликий плацдарм на лівому березі Дніпра. Що буде далі, будемо дивитися.
Третя операція – осінньо-зимово російська, яка продовжується і зараз, умовна «Авдіївська операція», де росіяни, використовують резерви, які вони не використали під час літньої кампанії. Навіть пан Залужний визнав, що такими темпами, через два-три місяці, а може і раніше, Авдіївка буде втрачена.
2023 рік відзначився і перемогами. Наприклад, Україні вдалося, не маючи флоту, практично на 20% зменшити можливості російського чорноморського флоту. Працює зерновий коридор: без згоди росіян ми маємо можливість не в тих об'ємах, які нам хотілось би, але вивозити збіжжя за кордон. Останні події – це нанесення дронових, бомбових ударів, зменшення кількості кораблів чорноморського флоту і тих кораблів, з яких вони можуть запускати крилаті ракети «Калібр». Це величезний плюс. Є зрушення по високотехнологічній західній зброї. Говорять, що F-16 вже на підході. Підсилення ППО – змогли зробити декілька ракетних засідок, в яких росіяни втратили велику кількість літаків. Це ще і величезні втрати пілотів. Адже для того, щоб підготувати пілота, потрібно десятки років і мільйони доларів.
Фактично ми входимо в 2024 рік в умовах такого глухого кута. Тобто, на жаль, ту тактику, яку росіяни нам нав'язали - обмін територій на особовий склад, тобто м'ясні штурми, які вони практикували, і яких в деякій мірі притримуються й українська армія, це тупик. Потрібна зміна дискурсу, зміна тактики і зміна стратегії.
Заявлено набрати 550, 450, 500 тисяч мобілізованих без кардинальних змін в ЗСУ і підходах - це поки що виглядає як тупиковий хід. Хоча і наш Президент, і пан Залужний, вони дивляться на 2024 рік з великими надіями. Є розмови про те, що 2024 рік буде геть інший ніж 2023.
– Яким був 2023 рік для Чернігівщини?
– Я б виділив перш за все декілька таких моментів за цей рік.
Це перш за все прикордонна війна. Із квітня 2022 року – постійна прикордонна війна. Це не тільки обстріли і удари безпілотниками, але і робота диверсійних груп. Величезні втрати прикордонників, спецпризначенців в цій війні. Поки що не зрозуміло, яким чином перемогти. Тому що дуже важко протидіяти російським розвідувальним групам.
Друге питання – це укріплення кордону. За 2023 рік воно було колосальним, величезні кошти було вкинуті, величезне угруповання зараз знаходиться на кордоні. Більшість військових говорить про те, що повтору 2022 року, коли вже в перший день вторгнення росіяни були у передмісті Чернігова, цього не буде.
Із подій 2023 року я б відмітив ракетну засідку у травні, коли з території Чернігівщини працювала зенітна ракетній комплекс «Patriot», і були збиті три гелікоптери і два літаки російські.
Сумна подія – це 19 серпня, російський ракетний удар по драматичному театру. Це величезна втрата для Чернігівщини і розуміння того, що Чернігів – прикордонне місто. І це означає, що всі ресурси і все, що можливо, повинно бути використовувати для оборони північного кордону.
* * *