Жирохов: нові російські ракети, нестача солдатів у росіян, удари по ворожому флоту

31 БЕРЕЗНЯ 2024, 14:12

879

Історик, експерт Михайло Жирохов

Говоримо про перехід ЗСУ до глухої оборони, удари по російській нафтогазовій галузі, Закон «Про мобілізацію» і не тільки. Дивіться відео або читайте текстову редакторську версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Продовжуємо говорити про ситуацію на фронтах російсько-української війни із військовим істориком Михайлом Жироховим. Була інформація, що Збройні сили України потопили чи пошкодили кілька російських кораблів. Як можете це прокоментувати?

- Знищення Чорноморського флоту продовжується: не тільки морськими дронами, а й ракетними ударами. Щодо цих останніх випадків, у мене є певний скепсис, тому що зараз поки що немає супутникових знімків, які би підтвердили цю інформацію. Але як правило, якщо інформація є офіційна, то вона з часом підтверджується. Тому можна говорити, що, скоріш за все, оці великі десантні кораблі були все ж таки вражені.

- Зараз багато розмов про закон про мобілізацію в Україні. Як цей закон може взагалі вплинути і чи може на ситуацію на фронті?

- Закон про мобілізацію з військової точки зору коментувати неможливо. Тому що він перейшов зараз в політичну площину. Має біля 9 тисяч, а навіть одна поправка може змінити цей закон повністю. Тому те, що викладається депутатами, анонімними телеграм-каналами, несе ознаку політичної боротьби.

- Була інформація, що у росіян не вистачає особового складу. Як це можливо, враховуючи їх величезний людський ресурс?

- Це питання дуже просте. Зараз у росіян немає мобілізації. У них є рекрутинг. Тобто вони набирають добровольців, які приходять в армію за 200 -250 тисяч рублів. Єдина хвиля мобілізації, яка була восени 2023 року, була досить обмежена. Вони взяли спеціалістів, яких їм не вистачало, і людей з бойовим досвідом.

Це було, щоб не витрачати час на перепідготовку. Вони їх відразу відправляли на фронт, тому що люди мали певну базову бойоу підготовку. Зараз у них рекрутингу добровольців вже не вистачає. Втрати 200 -300 тисяч досить потужні. Зараз мова йде про те, що вони будуть мобілізувати нових. Але не очевидно, яка буде хвиля мобілізації.

- Наші бійці задають ударів по російській нафтогазовій галузі. Звідси два питання. По-перше, чи якось це може впливати на фронт? І по-друге, як взагалі стало можливості ці удари завдавати?

-  Державна програма, яка була десь пів року тому, щодо серійного виготовлення ударних дронів великої дальності, вона працює. Це не високотехнологічна зброя. Зробити безпілотник, який може пролетіти 750-800 кілометрів при нинішніх технологіях дуже просто. Зараз прийшло масштабування виробництва. Російська система ППО досить потужна. А ми бачимо ураження НПЗ за рахунок того, що, наприклад, із 60 випущених дронів долітає 12. Це така ж сама проблема, російські «шахеди» для нас. Але «шахед» – це доволі коштовна штука. А дрони, які зараз виробляються в Україні, досить прості і досить ефективні.

Щодо НПЗ, нафтовиробництв і заводів, то тут складової військової практично немає. Більшість військової техніки працює на мазуті, а не на бензині. Тобто це

очевидний удар по економіці рф. Адже підняття цін на бензин призводить до підняття цін взагалі на всі товари. Тому перший результат вже є. Росіяни вже не експортують бензин, а значить не отримують додаткових коштів. Другий результат: вони зараз намагаються замістити нестачу за рахунок білоруських НПЗ. Більше сирої нафти зараз йде до Білорусі, а звідти йде бензин. Але логістика все одно призводить до підвищення ціни на бензин.

- Вже не перший раз росіяни б'ють по Україні ракетами «Циркон». Що це за зброя?

- По-перше, потрібно сказати, що вона відноситься до класу гіперзвукових, але це не потрібно видавати за якусь «чудо-зброю». Гіперзвукові ракети – це відомі розробки. Проблема цих ракет – це їх точність. І тому ця ракета «Циркон» розроблена як протикорабельна проти американських авіаносців.

Росіяни вирішили дві проблеми. Першу - проблему наведення. Тому що, на морі навестись на досить велику ціль як авіаносець, досить просто. І друге питання вони вирішили за рахунок її кінетики. Тобто маса бойової частини невелика, але сама ракета – це 4 тони. І її ураження за рахунок того, що вона пробиває корпус авіаносця і вибухає всередині. Це дуже потужна зброя.

Перший раз, якщо не помиляюсь, в лютому цього року вони використовували «Циркон». Для вони використали протикорабельну ракету, таку, яка має малу ефективність проти наземних цілей? Варіантів може бути багато. Але я схильний думати те, що їм потрібно було, тому що в цей день був День СБУ. І ракети летіли саме по цілям там, де знаходяться певні об'єкти, які відносяться до СБУ. І тому підготувати ракети «Іскандер-К» чи якусь іншу можливості не було. Можливо, це було спонтанне рішення.

До речі, це відверто дорога справа - використовувати ці ракети, яких у росії десь близько десятка.

- Загальна ситуація на фронті. Що там відбувається?

- Загальна ситуація на фронті важка але контрольована. Зараз підрозділи, які воюють на першій лінії, виграють час для підготовки 2-ї і 3-ї лінії фортифікації. Наступний етап – це відвід цих військ, саме на підготовлені позиції, на другу лінію. І там вже перехід до глухої оборони.

Про глуху оборону говорив ще колишній головнокомандувач. І зараз нинішній головнокомандувач говорить про те, що на даному етапі війни, при нестачі озброєння, боєприпасів, особового складу єдиний вихід – це зберегти армію, перейти до глухої оборони.

Зараз дуже важкі бої на Лиманському, Адіївському, Покровському напрямках. На жаль, росіяни панують в небі, і сотні КАБів летять буквально по всім позиціям.

Але досягається стратегічна мета. Я вважаю, що ми дуже швидко побачимо перехід української армії до оборони, потім накопичення певного ресурсу і особового складу і зброї. І тоді вже, маю надію, ми з вами будемо говорити і про локальні наступи, і про стратегічні наступи.

Історик, експерт Михайло Жирохов

* * *

Дивіться попередні випуски програми "Воєнний час":

Схожі новини

Не встиг повоювати і двох місяців: громада на Чернігівщині втратила захисника

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 20:53

З полону звільнили бійця: він дізнався, що в нього народився син

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 19:18

Просто для радості: ведмедик із соломи на вʼїзді в селище

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 18:13

На Чернігівщині чоловік вкрав пальне прямо на АЗС

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 17:52

Кукурудза ... для кабанів, вівсяні снопики для зайців

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 16:19

В окопі бачив сон - свій похорон: рік тому 19-річний захисник із прикордоння повернувся додому "на щиті"

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 14:15

Дівчатка їхали за покупками, потрапили на святкування. А пса Патрона не дочекалися

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 12:38

ТОП-переглядів