Жирохов: американська допомога, ракетний удар по Чернігову, загострення у травні

29 КВІТНЯ 2024, 20:00

1310

Михайло Жирохов та Арсен Чепурний, передача "ВОЄННИЙ ЧАС"

Говоримо із Михайлом Жироховим про те, яку допомогу союзники нададуть Україні найближчим часом, чи варто очікувати погіршення ситуації на фронті у травні, збиття російського стратегічного бомбардувальника і не тільки.

Дивіться відео або читайте скорочену редакторську текстову версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Продовжуємо говорити про ситуацію на фронтах російсько-української війни із військовим істориком Михайлом Жироховим. Почнемо, мабуть, з топ-теми. Американська допомога: що входить в цей пакет і як він справить вияв на ситуацію на лінії фронту?

– Скажімо відверто,  ані американці, ані наші військові будуть не поспішати говорити, що саме будуть передавати. Але сам пакет має декілька шарів.

Короткострокова перспектива: снаряди і ракети для ППО, ракети «ATACMS» нам потрібні сьогодні. А європейські наші союзники, приміром, чеська ініціатива, вони зможуть поставляти снаряди тільки в травні чи на початку червня. А снаряди американські вже знаходяться в Польщі, в Німеччині, тому вони можуть з 'явитися на полі бою дуже швидко.

У середньостроковій перспективі це означатиме, що наше командування може розраховувати на певну кількість бойових машин піхоти «Хамві» (HMMWV), озброєння для декількох бригад. І тому, коли почнеться діяти закон про мобілізацію, зʼявиться новий особовий склад, можна планувати його підготовку, наприклад, в Німеччині, Балтійських країнах, Польщі.

У довгостроковій перспективі це означає, що принаймні до кінця року допомога США гарантована. І саме цього чекали інаші європейські союзники, вони розуміли чисто практично, що їх допомога не так важлива, як комплексна допомога США. Зараз можна побачити, що всі наші європейські союзники почали говорити про пакети військової допомоги.

– Ракети ATACMS - чому навколо них такий ажіотаж?

– По-перше, наше суспільство завжди шукає якусь зброю, яка може змінити хід війни. Якщо пам'ятаєте, на початку війни це були «джавеліни», потім це були «леопарди», потім F-16, зараз ATACMS. Насправді, це один з наступних щаблів вогневих можливостей для ЗСУ. До цього у нас знаходилися ATACMS першої генерації з дальністю ураження цілей в 160 кілометрів і касетною бойовою частиною. Зараз ми отримуємо ракети з уламково-фугасною бойовою частиною і дальністю ураження в 300 кілометрів. Але як тільки у нас з'являються нові озброєння, росіяни перелаштовують свою логістику та систему управління. Але певний час наші військові будуть цим користуватися, поки росіяни не перенесли, а деякі об'єкти неможливо перенести зовсім.

Вони вже почали наносити ці удари, і це вже зрозуміло після Джанкою, після ще декількох випадків, які не потрапили в ЗМІ, маю на увазі окуповану територію Луганської області. І оце дає перевагу. ATACMS не змінять хід бойових дій, але вони дадуть перевагу, але перевагу це не таку катастрофічну для Росія.

– У травні варто очікувати погіршення ситуації на фронті?

– Буданов озвучив те, що давно говорили люди, які слідкують за подіями на фронті. А відбувається наступне. Американська допомога не може з'явитися на фронті за тиждень. Тому що американці, наприклад, передають нам тисячу «хамві». У них можливості є передати, але наші можливості логістичні такі, що ми не можемо навіть 100 в одному місці тримати, тому що туди може прилетіти російська ракета. Тому нам потрібно їх по 30-40 одиниць розкидати по всій країні.

Далі, тільки в травні запрацює закон про мобілізацію. І поки не зрозуміло, чи дасть це ефект відразу. А очевидно, що поки ТЦК запрацюють, поки навчальні центри дадуть людям, яких мобілізували базову військову підготовку, то вони з 'являться на фронті в червні. Плюс, інформаційна війна. Адже росіяни вже почали вкиди щодо так званої нелегітимності президента Зеленського.

І ось цей період, коли у нас немає ані особового складу, ані достатньої кількості зброї, плюс чеська ініціатива снарядів від європейців буде йти тільки з кінця травня.

Тобто весь травень ми будемо відбиватися власними силами і тою американською допомогою, якою зможемо прийняти.

Експерт із Чернігова Михайло Жирохов

– Про акетний удар по Чернігову

– Цей удар нам всім показав, що ми знаходимось у прикордонному місті. І що в Україні немає безпечних місць. У будь-який момент може бути нанесений ракетний удар по місцю, яке росіяни будуть вважати військовим об'єктом.

Ми бачимо Харків, ще десятки міст і селищ, які просто зносять. І Чернігів така ж ціль для росіян, як і всі інші.

– Збиття російського стратегічного бомбардувальника

– За інформацією, яка доступна мені, це була організована пастка за допомогою зенітних ракет великої дальності С-200. І росіяни «спалились» на шаблонності. Тобто, коли піднімаються з будь-якого аеродрому - з Енгельса, Моздоку - літак, то він йде на певні райони пуску ракет. І ти можеш зрозуміти, коли літак буде на пусковій позиції. І в цю позицію була запущена ракета С-200. Іна останньому етапі вона навелась на його двигун. Спрацювала система наведення на гарячий двигун. Екіпаж намагався йти на аеродром Моздок, але вимушені були катапультуватися.

– Наскільки втрата стратегічного бомбардувальника відчутна для ворога?

– ТУ-22 в Росії вже не виробляються, вони можуть їх тільки модернізувати, їх достатньо мало. Для України зараз це не важливо, тому що вони використовують якийсь 6-10 літаків із парку 80. Але у такому розвитку подій кожен літак унікальний.

– Яка зараз ситуація взагалі на фронті? Що там відбувається?

– На фронті дуже важка ситуація, тому що до отримання американської допомоги все трималося тільки на героїзмі наших бійців.

Автори: журналіст Арсен Чепурний, камера Дмитро Фальчевський

* * *

Дивіться попередні відео з експертом: 

Схожі новини

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

ТОП-переглядів