Яку роль зіграв старовинний Чернігів у загарбницькій війні росії, на думку американського історика Тімоті Снайдера

25 ЖОВТНЯ 2022, 06:22

3652

Відомий американський історик Тімоті Снайдер виклав у YouTube курс лекцій про історію України - сучасну і стародавню. Що цікаво, під час викладу відеоматеріалу з Єльського університету - Снайдер приділив увагу і Чернігову.

Виявляється, наше місто відіграло серйозну роль у розвитку Русі. А один з чернігівців - навіть був автором концепції про спільне минуле Києва та Москви. Щоправда, тодішній автор вкладав у це інший зміст, аніж росіяни, які перейняли цю концепцію, говорить Снайдер.

Чернігів є дивовижним містом, переконаний історик. Аби зрозуміти його - він навіть приїздив сюди, поспілкуватися з науковцями, з місцевими жителями, подивитися, як пережив блокаду Чернігів. Снайдер бачив і сумнозвісні блочні багатоповерхівки, куди поцілив бомбою Красноярцев.

І наводить історію будинків: радянські панельки виявилися крихкішими за сучасніші цегляні будинки, які здатні були витримувати обстріли.

Але, зауважує Снайдер, місто, якому понад 1300 років, за цей час бачило немало баталій.

«Це дуже давнє місто, на 500 років старше Москви. І воно також було стародавнім центром науки і богослов’я. Разом з Києвом він був одним з двох великих наукових центрів та центрів сучасних дискусій на теренах сучасної України. Я зараз згадав про Чернігів тому, що саме людина з Чернігова вигадала всю цю історію про Київ і Москву, що це все одне місце», - розповідає Снайдер.

За його словами, головна причина, чому ця людина вигадала цю концепцію, яку нині всі використовують, полягає у… географії.

Аби студенти краще запам'ятали його ім‘я - Тімоті Снайдер написав його на дошці - це Лазар Баранович.

Наприкінці козацьких війн у ХVII виникла патова ситуація у протистоянні Польщі та Москви. І ця патова ситуація закріплюється Андрусівським перемир’ям у 1667. За ним усе що праворуч від річки Дніпро - відходила Польщі. Ліворуч - росії.

«Було не зовсім зрозуміло, що це означало для міста Києва, яке знаходилося по обидва боки Дніпра. Але врешті-решт, Київ опинився на території, підконтрольній Москві, а отже, і Чернігів також опинився там», - говорить Снайдер.

Київ та Чернігів - два великих наукові центри, опиняються на території, підконтрольній Москві, яка на той час не мала жодних. Там не було ані університету, ані академії.

Лазар Баранович був людиною освіченою, одним з найвідоміших богословів того часу. І мав особливий вплив у певних колах. Тож, коли Чернігів і Київ потрапляють під владу Москви - він розігрує комбінацію.

«Чи можна було придумати щось краще? Він звертається до своїх колег серед православного духовенства у Москві і каже: «Насправді, ми одна країна. Історія нашої країни бере початок із Києва. Історія вашої країни, яка з центром у Москві, теж насправді починається у Києві. Це стало несподіваною новиною для людей з Москви. Вони ніколи не думали про це з цього погляду», - зауважує Снайдер.

На той час це не було частиною історії про Москву. Роздуми Барановича багато що сколихнули. Але навіщо чернігівець так зробив? Бо такий підхід робив Київ дуже важливим. Бо за таких роздумів, Київ та Чернігів - не просто міста, захоплені Москвою, а міста, де починається історія тієї ж Москви.

«Цей підхід робить честь йому самому, його школі, його колегіуму, робить честь Чернігову і Києву. Це схоже на дуже вдалу комбінацію і вона спрацювала. І працювала деякий час.  Допоки російські священнослужителі не почали приміряти цю концепцію на себе».

І за кілька поколінь вони переймають на себе усі прийоми, якими користувалися українці. Вивчають іноземні мови, читають західну релігійну літературу, дізнаються про богослов‘я і полеміку, беруть переваги існуючої концепції, але використовують її як власну. І у XVIII столітті ця концепція перетворюється з релігійної на світську.

«Коли у 1721 році виникає Російстка імперія - вона саме тому і отримує назву російська. Коли у ХІХ столітті росія пише власну світську історію про виникнення держави - вона обирає цю концепцію. Та насправді вона з‘явилася тільки завдяки одній людині (тицяє на напис з іменем Барановича), яка могла одного разу потонути у річці з конем, як це часто траплялося у ті часи».

Концепція Барановича виявилася настільки живучою, що навіть століття тому, коли 24 лютого російські війська спробували завоювати Чернігів, вони (навіть буряти та тувинці) знову стверджували, що Москва і Київ - це одна країна. 

Але це дивне уявлення про географію, адже вони родом з тих місць, звідки дуже далеко і до України, і до Чернігова.

"Час Чернігівський" писав про злочини росіян на Чернігівщині: Березнева трагедія у Носівській громаді: росіяни розчавили авто із цілою сім’єю.

Схожі новини

Вiдео

Був лідером і йшов попереду: Чернігів прощався з досвідченим розвідником Олексієм Костюком

01 ЛИСТОПАДА 2024, 19:40

Сортують картоплю під обстрілами: скільки платять за сітку?

01 ЛИСТОПАДА 2024, 17:03

Про головне

Вимагають гроші з бізнесу: у Чернігівській ОВА оприлюднили контакти шахраїв

01 ЛИСТОПАДА 2024, 16:08

«Її чоловік і досі в полоні». Відомий поет та захисник написав присвяту загиблій чернігівській медикині

01 ЛИСТОПАДА 2024, 14:48

Жителька Чернігівщини отримала звання «Мати-героїня». Нагороду вручили через 10 місяців

01 ЛИСТОПАДА 2024, 13:18

Забив на смерть брата через жінку і хату?

01 ЛИСТОПАДА 2024, 11:50

У Чернігові відновлюють будівництво фортифікацій навколо міста

01 ЛИСТОПАДА 2024, 10:28

ТОП-переглядів