Наступного року майбутні випускники знову складатимуть ЗНО з математики як одного з обов’язкових предметів НМТ. Серед них і її одинадцятикласники Корюківського ліцею № 2. Що вже сьогодні радить їм класна керівниця Юлія Кир’ян, яка торік увійшла до п’ятірки вчителів математики області, котрі вперше й успішно пройшли сертифікацію, дізнавалися Сусіди.City.
Перша сертифікована вчителька математики в громаді
Торік Юлія Михайлівна, котра має 21 рік педагогічного стажу, на собі відчула хвилювання випускників шкіл, які складають зовнішнє незалежне оцінювання. Воно було одним з етапів процедури сертифікації, яку запровадили у 2023 році для вчителів математики та української мови (до цього, з 2019 року, вона була передбачена лише для вчителів початкових класів; а з 2024 року — і для вчителів-істориків — Авт.).
— Торік у нашому ліцеї мені запропонували пройти сертифікацію як вчительці або побути в ролі експерта — того, хто оцінюватиме інших, — розповідає Юлія Кир’ян. — Це добровільна справа, утім я погодился. Для початку вирішила пройти сертифікацію, бо для себе особисто хотіла перевірити власні професійні компетентності.
Було три етапи. Перший — так зване ЗНО для вчителів — це досить великі блоки питань (90 завдань), на виконання яких відвели лише три години. Через брак часу відчула сповна на собі стресовий стан. Другий етап був більше технічним і передбачав самооцінювання своєї роботи. На третьому етапі практичний досвід учителя вивчали фахівці Державної служби якості освіти України.
У моєму випадку, спеціалісти з Вінницької області були присутні на трьох моїх уроках онлайн. Після цього я повинна була зробити аналіз своєї роботи та відповісти на їхні запитання.
У складанні ЗНО для вчителів Юлія Кир`ян набрала 86 балів зі 100 можливих для цього етапу. У третьому, найскладнішому, зі 120 максимальних - 116,5. Загалом під час сертифікації оцінювалися 125 різних критеріїв професійності вчителя.
Тоді, у 2023-му, п’ять вчителів математики з Чернігівщини (161 по Україні), серед яких і Юлія Кир’ян, успішно пройшли всі етапи сертифікації, чим підтвердили свої професійні навички. Педагоги отримали сертифікат, який є чинним три роки, і протягом цього часу отримуватимуть надбавку до зарплати у розмірі 20%.
Сама Юлія Михайлівна не вважає чимось визначальним для педагога наявність чи відсутність сертифіката. Для неї це скоріше питання власної ініціативи, можливість перевірити себе як фахівця.
Як скласти іспит із математики
З відкритих джерел відомо, що торік 63% українських випускників не склали іспит із математики (у 2022-му — 37%). Експерти називають різні причини, чому так сталося.
— Мені особисто складно аналізувати, бо торік математику в одинадцятих класах я не викладала, — розмірковує Юлія Михайлівна. — Припускаю, що такі результати є наслідком спочатку дистанційної, а потім змішаної форми навчання, котрі уже стали звичними за останні роки через коронавірусний карантин, повномасштабну війну.
Звісно, на успішне складання іспиту може впливати й вчитель-предметник, але здебільшого це залежить усе ж від учня. А у багатьох дітей, на жаль, зникає бажання вчитися. Значно менше учнів працюють однаково відповідально як у школі, так і онлайн.
Цього року Юлія Кир’ян викладає математику в випускному 11 класі, де є класним керівником. У них математика на профільному рівні вивчається 9 годин на тиждень (для порівняння: на рівні стандарту передбачені 3 години на тиждень). Зазначає: така кількість годин дає більше можливостей для вчителя й учнів, і вже з березня по травень вони лише повторюватимуть пройдений матеріал.
— Переконана, що підготуватися до ЗНО з математики можна й без репетитора, бо вчителі дуже багато дають на уроці, — каже Юлія Михайлівна. — До того ж зараз є багато безкоштовних онлайн-сервісів для самостійної підготовки до іспитів.
Що б я порадила майбутнім випускникам? Перш за все, заспокоїтися та не нервувати. Визначитися з напрямом, де хотіли б навчатися, й подивитися, які для цього предмети пріоритетні. А далі тільки грамотно розподіляти час на підготовку до необхідних іспитів.
Важливо: робити це потрібно не після Нового року, а вже зараз, адже від того, якими наполегливими будете нині, по суті, залежить ваше майбутнє.
Джерело: Сусіди.City, авторка Наталія Рубей
"Час Чернігівський" писав про таке: