Масові скарги на Держаудитслужбу в Чернігівській області, перевірки і навіть вимагання відсотку за вирішення проблеми – із такими скаргами підприємці звертались останній рік до правоохоронців та ОВА. А зараз - почали говорити публічно, порівнюючи це з часами Януковича.
"ДАСУ виходить на перевірку і робить моніторинг, складає акт, коли 50% роботи готово, тобто підприємство вклало кошти. І далі визнають, що неправильна процедура і направлють листи розірвання договорів. Паралельно приїздять бандити і пропонують за 2% порішати. І ті хто реально погоджується - скасовують листи мораторія. Це є факт", - каже Олег АВЕРʼЯНОВ, голова "Федерації роботодавців Чернігівщини".
Олег Аверьянов
Про абсурдні вимоги ДАСУ говорять представники компаній, які роками працюють у дорожній сфері.
Наталія ДОБРОЛЕЖА, фінансова директорка ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС»
"За оці півроку, які зараз є на нашому підприємстві було вже 5 перевірок КРУ. І от щодо останньої перевірки, яка відбулась зовсім недавно, нашим підприємством було надано всі документи. Уявляєте, така кількість – 2000 відсканованих, роздрукованих документів, 2000 листів. У дуже короткий термін, який нам надали. Були деякі додаткові запити, ми на них відповідали. Пройшла ця перевірка, ми неодноразово звонили, питали: може ще чогось нема, ще щось треба додати? У нас вся своя техніка, всі люди працюють. Ми надали всі документи, всю первинну документацію. Випадково не додали один-єдиний звіт. Це листочок один. З нас знімають 3700000, хоча є всі підтверджуючі документи", - Наталія ДОБРОЛЕЖА, фінансова директорка ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС».
Наталія ДОБРОЛЕЖА
Держаудитори створюють проблеми навіть тим, хто працює на кордоні
"Відповівши на кучу безтолкових, непрофесійних питань, я все одно отримав повідомлення, начальнику Нацполіції вони надіслали повідомлення про кримінальну справу, порушення, з прохання відкрити на мене кримінальне провадження. Це в той час, коли мої люди на кордоні, техніка на кордоні. Ці люди звинувачували мене в тому, що я не знаходжусь на робочому місці, що я не можу їм надати приміщення, щоб вони там зайнялись роботою", - розповів Анатолій ХАРЧЕНКО, директор ТОВ «ІНЕЙТС».
Анатолій ХАРЧЕНКО
Звісно, скарги від бізнесу на прискіпливий контроль аудиторів можна було б пояснити необхідністю контролювати державні кошти. Якби не одне але: масштабні перевірки, необґрунтовані вимоги та можливі вимагання грошей співпали з призначенням в області нового керівника Держаудитслужби – Олександра Кондрашова (тут кадри берем, де він за столом щось розповідає)
Олександр Кондрашов
Ось що ми знайшли про цього чиновника у відкритому доступі.
Олександр Кондрашов із 1997 року працював в органах податкової служби.
У 2013-2014 роках очолював Головне Управління міндоходів і зборів в Криму, тобто в часи коли податкову очолював ставленик Януковича Клименко.
Після Революції Гідності, як пише Суспільне, правоохоронці розслідували участь Кондрашова у кримінальній організації експрезидента Віктора Януковича, "а саме організації та здійсненні шляхом зловживання службовим становищем контрольованого ухилення від сплати податків, внаслідок чого державі спричинено збитки на суму понад 104 мільярди гривень».
Від суду Кондрашов переховувався в Європі, писав портал «Слово і діло». Ми знайшли чим він там займався – в містечку Бад Кіссінген, що в Баварії, він купив за 7 млн грн льодову арену. І пообіцяв інвестувати в її розвиток. Втім інвестицій німці не побачили. Натомість Кондрашов «викинув» звідти хокейну команду.
У лютому 2019 експосадовця Кондрашова врешті оголосили у міжнародний розшук. Коли він зʼявився в Україні у 2020 році, Вищий антикорупційний суд відправив фігуранта під цілодобовий домашній арешт.
Через кілька років за незрозумілих обставин Кондрашов поновився в податковій службі. А в квітні 2023 року його призначили в аудитслужбу в Чернігівській області.
Не на камеру підприємці, які скаржаться абсурдні вимоги Аудитслужби кажуть, що після перевірок та приписів до них приходять певні особи з пропозицією за 1-2% прибутку «порішати» питання. За словами представників бізнесу, у яких вимагали гроші, схема може працювати так.
Як працює ця модель, зі слів підприємців:
- Держаудитслужба направляє перевірку на підприємство. Після перевірки складається акт із вимогами розірвати договір, або накладаються штрафи.
- Далі Аудитслужба пише лист в Управління СБУ в Автономній Республіці Крим. Ми не помилились – не в Чернігівській області, а Криму. Тут варто згадати, що сам Кондрашов працював в Криму. І саме з цим періодом його діяльності повʼязані гучні кримінальні справи.
- СБУ починає діяти – замість шукати ворогів та зрадників… починає перевіряти бізнес. Саме в цей момент до бізнесмена приходить переговорник і пропонує "домовитись" за 2% від прибутку. Якщо бізнес погоджується і платить – СБУ та Держаудитслужба скасовують свої вимоги.
Ми зателефонували чоловікові, який значиться виконавцем листів від СБУ. Але зв’язатись не вийшло. Тож відповіді на питання, чому перевірками в Чернігівській області займається кримське Управління СБУ ми не отримали.
У прес-центрі Служби нам запропонували написати звернення із запитом відповідної інформації, що «Час Чернігівській» обов’язково зробить найближчим часом.
До речі, сам Кондрашов все заперечує і каже, що у них в Аудитслужбі є фахівець, який може розібратись із ситуацією:
"У нас є, до речі, фахівець по боротьбі з корупцією, він входить у склад Управління. І ніяких питань нема", - прокоментував Олександр КОНДРАШОВ, начальник управління Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області.
Оскільки у цій схемі задіяні правоохоронні органи, бізнес Чернігівщини звернувся до Федерації роботодавців Чернігівщини із проханням розповісти про ситуацію в Чернігівській області керівництву держави.
Як завершиться ця ситуація – дізнаємось згодом, «Час Чернігівський» триматиме руку на пульсі подій.
Автор: журналіста Арсен Чепурний, оператори Олександр Довбенко та Дмитро Фальчевський
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Фірма колишнього голови Чернігівської ОВА може стати монопольним постачальником берців для ЗСУ
- Мобілізація фахівців, мільйони гривень донатів та унікальні розробки для армії: чим живе IT-індустрія Чернігівщини
- Теплиці врятували від заморозків: досвід чернігівського фермера вивчали українські аграрії