Відтепер військкомати працюватимуть цілодобово. Чи вручатимуть повістки увечері та вночі?

14 ЛЮТОГО 2024, 18:22

4401

Аналітики пояснюють, чи зможуть ТЦК роздавати повістки вночі

Аналітики пояснюють, чи зможуть ТЦК роздавати повістки вночі

Уряд своєю постановою дозволив цілодобову роботу Територіальних центрів комплектування (ТЦК). Цей орган веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення.  

Аналітики Центру спільних дій пояснюють, що це означає та чи зможуть роздавати повістки вночі.  

Згідно з постановою, під час воєнного стану ТЦК зможуть цілодобово вести облік призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, проводити для них медогляди й психологічні обстеження ВЛК. Проте, підкреслюють аналітики, цілодобова робота ТЦК ще не означає, що повістки вручатимуть вночі.  

“Варто зазначити, що немає окремого закону чи підзаконного акту, який би врегульовував питання вручення повісток під час воєнного стану. Також законодавець не визначив видів повісток – чи то для уточнення облікових даних, чи для походження медкомісії, чи про прибуття на призовний пункт. Немає вимог щодо місця й часу вручення. Тож теоретично продовження робочого часу ТЦК не означає обовʼязкову роздачу повісток у вечірній або нічний час. Але це – теорія”, – коментує аналітикиня Центру спільних дій Ірина Корженкова. 

Аналітикиня припускає, що таке нововведення могло б покращити процеси мобілізації й комплектування ЗСУ та інших військових формувань. “Оскільки Центри комплектування працюватимуть 24/7, військовозобовʼязаним та резервістам буде зручніше з'явитися до ТЦК у вільний час”, – пояснює Ірина Корженкова. Крім того, на її думку, це може допомогти ТЦК краще реагувати на потреби військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують допомоги в неробочий час. 

Аналітики наголошують на тому, що постанова Кабміну не містить чітких правил та процедур цілодобової роботи ТЦК. Рішення про режим роботи кожного конкретного ТЦК ухвалюватиме його керівник. 

На думку Ірини Корженкової, це загрожує свавіллям з боку представників ТЦК.

“Вночі складніше знайти допомогу юристів та правозахисників, тому зростає ймовірність порушення прав та свобод громадян. За порушення комендантської години можуть повести у військкомат, хоча за це має бути адміністративна відповідальність, а не примусовий візит у ТЦК. Ніхто не має права цього робити”, – зазначає аналітикиня. 

У Центрі спільних дій рекомендують Міністерству оборони України розробити чіткий порядок роботи ТЦК у цілодобовому режимі, який би гарантував дотримання прав громадян та ефективне виконання поставлених завдань. Адже деякі процедури краще проводити в першій половині дня, а не вночі, як-от ВЛК. 

“Потрібно врахувати й адміністративні особливості. Цілодобова робота може бути необхідною у великих містах, але і їх за належної організації роботи можна уникнути. Але у невеликих містечках це не доцільно”, – додає Ірина Корженкова. 

Щоб знизити рівень напруги у суспільстві, на думку аналітикині, варто провести інформаційну кампанію та розʼяснити права й обов'язки усім учасникам процесу. Особливо важливо врегулювати момент із повістками, їхнім змістом і порядком вручення, – підсумовує Ірина Корженкова. 

Джерело: Центр спільних дій

"Час Чернігівський" писав про таке:

 

Схожі новини

Вiдео

Як йому це вдалося: чернігівець склав НМТ з трьох предметів на 200 балів

17 ЛИПНЯ 2025, 20:52

На Чернігівщині тракторист підірвався на міні

16 ЛИПНЯ 2025, 18:26

Фото

Як лисиця з Чернігівщини знайшла свій дім на Вінниччині

16 ЛИПНЯ 2025, 18:26

«Прибігла — у кабінеті ще дим стояв». Семенівський будинок культури розбивають всьоме

16 ЛИПНЯ 2025, 17:29

Під час волонтерської поїздки на фронт постраждав мер латвійського міста Огре

16 ЛИПНЯ 2025, 16:06

Смертельне ДТП на Чернігівщині: рятувальник ДСНС отримав 4 роки в'язниці

16 ЛИПНЯ 2025, 15:29

Фото

Сорок ангелів перемоги: у громаді відкрили Алею пам'яті полеглих героїв

16 ЛИПНЯ 2025, 14:44

ТОП-переглядів