У Новій Басані відбудовуються після навали росіян: звели зо три десятки скандинавських будиночків

26 ЛИПНЯ 2023, 09:09

1512

Російська армія завдала Новобасанській громаді Ніжинського району шалених руйнацій. Торік навесні тут тривали запеклі бої, наслідком яких стало знищення понад півтисячі будинків. Але це ще не все.

Після звільнення селища, росіяни, тікаючи, покрали у селян навіть матраци. Зіткнувшись із проблемою житла для місцевих і переселенців, керівництво громади шукало рішення.

Як інформує ресурс «ШоТам» із посиланням на очільника громади Миколу Дяченка, найбільше на території ОТГ постраждали Новобиківський старостинський округ та центральна садиба в Новій Басані. Станом на липень 2023 вже складені понад 500 актів руйнувань, спричинених діями російських загарбників. 69 із них – це оселі, знищені вщент. Відбудувати їх вже не вийде, лише зводити все «з нуля».

«На щастя, наша громада не обмежена увагою обласної адміністрації, волонтерських організацій та благодійних фондів. Завдяки цій всесторонній допомозі нам вдалося запустити процес відбудови Новобасанської ТГ, і робота закипіла», - говорить Дяченко.

Микола Дяченко

У трьох селах завдяки кооперації з благодійниками звели модульне й каркасне житло. 13 будинків для місцевих, а ще 13 — для ВПО, які є представниками тих професій, яких нині бракує в чернігівській громаді: сімейні лікарі, вчителі англійської, механіки, IT-фахівці та навіть хореографи.

На руїнах зруйнованих хат Новобасанська об'єднана територіальна громада побудувала однокімнатні каркасні дерев'яні будиночки у скандинавському стилі барнхаус, тобто, амбарному.

«Ми звернулися по допомогу до благодійної організації #PolandFirstToHelp, яка придбала та доставила нам модульне містечко. Туди ми заселили людей, які втратили житло внаслідок російської агресії, а також робітників, які залучені до відбудови громади», - коментує голова.

Важливо, що допомога від міжнародних фондів та благодійних організацій дозволила не залучати до робіт бюджетні кошти. Благодійна організація Help та проєкт «Район #1» разом побудували тут вже 26 дерев’яних каркасних будинків у скандинавському стилі барнхаус. Цей стиль визначається простотою, мінімалізмом та скандинавською практичністю. Така собі ІКЕА від будівництва.

«Ці будинки ми розділили навпіл. Половина – це домівки приватного призначення для місцевих мешканців, які втратили житло, ще 13 – будиночки для переселенців у Новобиківському старостинському окрузі. Туди вже підведені всі необхідні комунікації, наразі доставляють меблі. Гадаю, орієнтовно за місяць ми зможемо прийняти перших вимушених переселенців», - ділиться планами Микола Дяченко.

Вони вже поступово переселяються сюди. Так, Володимир, переселенець із Бахмута в Новобасанській громаді вже 5 місяців. Місцева влада виділила для нього один із модульних будинків від Poland First To Help, а місцеві мешканці поділилися ділянкою землі, на якій чоловік вирощує городину.

Володимир, ВПО з Бахмута

У громаді сподіваються, що зможуть запросити ВПО з потрібним фахом: медиків, вчителів, механіків та юристів. Найбільше ж цікавлять саме сімейні лікарі, адже тут є повноцінна амбулаторія, але євідчутнмй брак спеціалістів. Тобто всі ці переселенці, які заїдуть до нових будинків, точно будуть працевлаштовані.

«Підкреслю, що впродовж усього першого етапу відбудови наша громада тісно співпрацювала із волонтерами та зверталася до низки благодійних фондів. Але й вони не стояли осторонь. Саме завдяки цьому процес зрештою запустився, і сьогодні ми маємо конкретні результати. При чому, доволі непогані», - розповів журналістам сільський голова.

Також громада відбудовує житло для військовослужбовця Збройних сил України. Це молодий хлопчина, який втратив домівку, а сьогодні перебуває на службі. Він має сім’ю, маленьку родину. І фактично через окупантів родина просто немає, куди повертатися.

Які плани на майбутнє в громади? Тут є 503 акти про пошкодження, це стосується приватного сектору. Також знищений місцевий  дитячий садок. Ступінь руйнації - 70%, відновити його неможливо. Тобто йдеться про повністю нове будівництво.

«Але я впевнений, що ми впораємося», - говорить голова Микола Дяченко.

"Час Чернігівський" писав про Новобасанську громаду:

Схожі новини

Про головне

У Чернігові скандал: міська рада вимагає плюс 3 млн для приватних перевізників за рахунок бюджету. У МВА кажуть: плату за проїзд і так підняли

01 ТРАВНЯ 2024, 22:50

Вiдео

Міні поля навколо Чернігова: як їх знешкоджує спецмашина ДСНС

01 ТРАВНЯ 2024, 18:14

Працівники лікарні на Чернігівщині задонатили понад 32 тис грн для ЗСУ

01 ТРАВНЯ 2024, 17:19

Тендерні порушення 2023 року: погляд АМКУ

01 ТРАВНЯ 2024, 16:23

Фото

Американську документалку про чернігівські культурні надбання номінували на "Еммі"

01 ТРАВНЯ 2024, 16:16

Мисливці за грибами назбирали маслюків на Чернігівщині

01 ТРАВНЯ 2024, 15:10

Фото

Понад 77 тис грн зібрали школярі на Великодньому ярмарку

01 ТРАВНЯ 2024, 13:51

ТОП-переглядів