У Новгороді-Сіверському також звільняються листоноші: з 7 дільниць лишилося 4

19 ВЕРЕСНЯ 2023, 10:10

1947

У Новгороді-Сіверському також звільняються листоноші: з 7 дільниць лишилося 4

Фото ілюстративне

Оптимізація листонош перетворюється на кричущу соціальну проблему. Найпівнічніший регіон - Новгород-Сіверська громада, де важливо втримати саме український інформаційний порядок денний (радіо, телебачення і газети) - поступово може втратити звʼязок з рештою регіону та країни.

Тут зʼявилися перебої із доставкою пошти, періодики, а через надмірні навантаження і мізерні зарплати звільняються листоноші. Відтак передплатникам пропонують ходити…за пресою на пошту самим. Редактори обурені: таким чином вони втрачають передплатників.

Про це пише редакторка місцевого видання «Сіверський край» Ганна Халіман у своїй статті.

Забирати свою періодику доведеться самотужки

Першою у дзвін забила давня передплатниця газети, пенсіонерка з Покровщини Ольга Глазкова.

— Так що, тепер газет уже по домівках, по поштових ящиках не розноситимуть? Мені це наша поштарочка сказала, вона розрахувалась – немає сил бігати по наших кручах, не витримала, — обурено констатувала Ольга Іванівна, подзвонивши до редакції. — На її місце нікого немає: хто хоче за якихось 5 тисяч здоров’я отак гробити? Їх же, листонош, скільки у липні на наше місто залишили? Чотирьох! Таких наслідків і треба було чекати. То я дзвоню на відділення Укрпошти та питаю, коли ж чекати на газети? (Я три передплачую: «Сіверський край», «Чернігівщину» і ще одну київську, жіночу.) А мені відповідають: приходьте за газетою на пошту самі, тут вони лежать, на всіх абонентів чекають… Іншого виходу, бачте, немає. А що значить мені за газетою самій дістатись? Це 200 гривень на таксі! Дорогенька, знаєте, газета вийде…=

Начальниця місцевого відділення поштового зв’язку Світлана Криса підтвердила: дійсно, з вересня газет не розносять. І не на одній ділянці, а на двох, списки вулиць, які тепер без листонош, довжелезні.

«Ви ж чули, певно, що в липні із семи дільниць у Новгороді-Сіверському залишили чотири. Я, як могла, переконувала Чернігівську дирекцію, що для нашого містечка це надзвичайно мало, наполягала, що листонош має бути хоча б п’ять, — продовжує головна поштовичка громади. — Але мене не почули… От і маємо наслідки. Дві листоноші вже не витримали. І я, до речі, допрацьовую останні дні…», - коментує Світлана Криса.

На питання редакторки, мовляв, чому у відділенні завчасно не повідомили передплатників, що газети з вересня на двох дільницях не розноситимуться - Світлана Криса коментує: вона все узгоджувала зі своїм керівництвом.

За її словами, нині це єдиний вихід запрошувати передплатників ходити по газету на пошту. До того ж, у відділенні немає службового транспорту аби розвести усе потрібне. Задіяти транспорт пересувних відділень також не можна, бо там суворий контроль і економія пального.

Світлана Криса зауважує, що транспорт пересувних відділень не в її віданні, а менеджера у Корюківці.

Чи не шукають у відділенні нових працівників на вакантні посади? Так, звісно, вакансії давно оголошені.

«Наша заявка вже два місяці в центрі зайнятості. Не хочуть люди йти на таке навантаження за такої зарплати», - коментує начальниця/

Ганна Халіман обурюється сервісом, адже обласна дирекція «Укрпошти» взяла гроші під час оформлення передплати за доставку періодики.

«…слід пояснити: до 20 гривень 3 копійок місячної видавничої вартості «Сіверського краю», встановлених ТОВ «Редакція газети «Сіверський край» на це півріччя, пошта доплюсувала ще 7,97 грн за доставку газети і 5 грн за оформлення самої передплати, що йдуть безпосередньо в її дохід. Відчуваєте вагомість цих «плюсиків»?», - запитує редакторка.

Скарги на важку працю листонош - виявляються загально-українською проблемою

«Укрпошта» «оптимізує» все на свій розсуд. І торкнулася така «оптимізація» не тільки Чернігівщини — не витримують листоноші по всій Україні, і не лише листоноші. Особливо гостро питання стоїть у гірських регіонах, де через поштові «новації» залишилися люди без газет і пенсій, без товарів найпершої потреби, коментує Оксана Карабан, головний держінспектор у м. Новгород-Сіверському

Однак у Корюківському відділенні поштового зв’язку менеджер Андрій Тосенко трохи заспокоїв: будуть розвозити пошту, пенсії та кореспонденцію автівкою з Чернігова до Новгорода-Сіверського і разом із працівником місцевого відділення доставлять усе. І так щоп’ятниці доти, доки не знайдуться охочі на вакансії листонош.

Щодо навантаження листонош Андрій Тосенко коментує так:

«У Новгороді-Сіверському поштарки працюють на 0,8 окладу, їхній шлях – 20 кілометрів. Але це не означає, що всі 20 кілометрів листоноші треба пройти за один день, можна і за кілька днів частинами».

Редактор та письменник Василь Чепурний переконаний, що знищення пошти триває.

"Уже не тільки в селах, але й у містах "Укрпошта" згортається - так у Новгороді- Сіверському, як написала редакторка газети "Сіверський край" Ганна Халіман, на двох дільницях вже не носять газет. А щойно стало відомо, що і в Холмах звільнилася єдина поштарка. Таким чином, одесько-нью-йоркський Смілянський методично знищує українську пошту. Знищуючи також друковану пресу. Бо українська. Зате Смілянський має зарплату від українців більше мільйона щомісячно, а в керівництві "Укрпошти" насаджено україноненависництво...

А щойно Смілянський вдвічі збільшив тариф на доставку газет, бо Євросоюз виділяє гроші на українську пресу, то треба їх прибрати до неукраїнських рук…»

Тетяна Зезюлькіна:

- В Носівці вже давно не розноситься пошта в найбільш населених районах міста.

Володимир Хомич:

- Зазвичай газети, які я виписую, приходили в четвер. Тепер стало традицією приносити їх у неділю. Цієї неділі я їх взагалі не дочекався. Вперше за своє життя я більше не буду виписувати періодичну пресу. Я говорю про Количівку.

Редакторка «Новин Городнянщини» Світлана Томаш:

- Не казатиму за всіх, лише за свою ситуацію. У місті населення 10 тисяч, передплачують газету 2 тисячі людей. Вважаю це непоганим показником. Ще півтисячі - це сільські передплатники. Тисячу з них ми втратили саме через погану доставку Укрпошти, яка завозить її нерегулярно по селах й не розносить по домівках, як те передбачається умовами нашого договору з Укрпоштою. Гроші за це вони стягують регулярно й немалі, а зобов'язань не виконують. Нині скорочують листонош по місту. Хто вбиває газети - відповідь очевидна.

Віктор Татарин:

- Я погоджуюся, що Укрпошту ведуть до банкрутства. Але... Давайте ще один аспект розглянемо. Люди перестали передплачувати періодику. Молодь і люди середнього віку інформацію отримують не з друкованих ЗМІ, а з інтернету і соціальних мереж. Залишаються люди люди старшого віку. А їх кількість з кожним роком зменшується. Я дивлюся по Сядриному Корюківської громади. Періодика дорога. І це зрозуміло. Треба на випуск газет не малі кошти. Папір, заробітна плата з нарахуваннями, обслуговування оргтехніки, оплата послуг доставки тощо мають великі суми. Дохід мають з передплати та реклами. Та що вам розказувати пане Василь Чепурний, ви про це знаєте. Бо працювали й працюєте у цій сфері. Без постійних спонсорів газета не виживе. Їм треба присвячувати на шпальтах певну кількість місця. А на ентузіазмі далеко не заїдеш. Газета такий же товар, як і та сама ковбаса. А щоб її купляли треба наповнення відповідне, реклама. На жаль, ситуація не покращиться.

Володимир Богданович:

- Усе вірно, окрім одного - пошта (як і поліграфія) помирає сама собою, бо більшість її послуг (преса, листування тощо) заміщують електронні сервіси та служби доставки. Проблема хіба в тому, що Смілянський не пробує її змінити відповідно до нових умов, а намагається "креативити", аби зберегти пошту як певну "сенекуру" з освоєння коштів... Звичайно, держава мала б вжити якихось заходів для порятунку книгодрукування, але навіть за кращих тенденцій її компетенція не може сягнути далі освіти і бібліотекарства... Тому об'єктивно розвиток поліграфії і книгарства надалі залежатиме від приватної ініціативи.

Наталія Кот:

- Так, і у нас скоротили штат!! Тепер одна поштарка повинна бути і спринтером, і Гераклом((

"Час Чернігівський" писав про "Укрпошту": У Холмах звільнилася єдина листоноша, у Семенівці теж лишилися лічені поштарки.

Схожі новини

Обидва загинули на Луганщині: на Чернігівщини поховали двох бійців

04 ТРАВНЯ 2024, 05:38

73-річна Зоя Пуха отримуватиме довічну стипендію

03 ТРАВНЯ 2024, 21:04

Вiдео

Емоційні та інтригуючі ігри: у Менській громаді змагалися найсильніші шкільні команди з 5 громад

03 ТРАВНЯ 2024, 20:06

Вiдео

Допомога у відбудові й іноземні війська на Чернігівщині: що сказав французький посол?

03 ТРАВНЯ 2024, 17:58

Євлаш розказав, що робиться для того, щоб захистити небо над Черніговом так, «як в Ізраїлі»

03 ТРАВНЯ 2024, 17:09

Стратегії для швидкого збільшення кількості підписників в Instagram

03 ТРАВНЯ 2024, 16:49

Секрети бабусиної паски: як готувалися до Великодня господині з Чернігівщини

03 ТРАВНЯ 2024, 16:03

ТОП-переглядів