Єдина в селищі Холми листоноша 56-річна Валентина Кубрак звільнилася у вересні цього року. Жінка відпрацювала 31 рік на пошті, звільнилася, зокрема, і через непосильний обʼєм роботи: пані Валентина переконана, що одній людині обслуговувати такий великий населений пункт нереально. Тим паче, ще й за мінімальну платню.
Ще донедавна в Холмах, де проживають 2619 жителів, працювали 4 листоноші. Практично за рік трьох скоротили: спочатку в травні 2022 двох листонош, а в червні 2023-го — ще одну, повідомляє портал. На все селище була одна Кубрак. Утім, і вона не витримала: написала заяву на звільнення. І звільнилася, відпрацювавши належні два місяці.
У Холминській селищній раді стурбовані такою ситуацією, та вплинути на неї не можуть. Селищний голова Василь Чеботарь 25 липня звернувся листом щодо недопущення скорочення працівників поштового відділення до директора з розвитку мережі Чернігівського регіону АТ «Укрпошта» Олександра Бородавка. Цей лист підписали 411 холминців, які вважають, що рішення про оптимізацію в умовах війни є невчасним і лише підвищить рівень соціальної напруги серед населення.
Однак, холминці отримали формальну відповідь.
3 серпня директорка Департаменту клієнтської підтримки Тетяна Васянович надала відповідь. Холминська селищна рада розмістила її на своїй сторінці в ФБ, де можна ознайомитися з повною версією.
У листі, зокрема, повідомляється, що АТ «Укрпошта» не є державним підприємством і не утримується за бюджетні кошти. Товариство самостійно визначає планову кількість відділень поштового зв’язку та чисельність працівників у такому обсязі, щоб покривати витрати й забезпечувати рентабельність. Ключовим у визначенні кількості штатних працівників (операторів чи листонош) у кожному відділенні поштового зв’язку є обсяги роботи та попит населення в отриманні тих чи інших видів поштових послуг.
Також у листі зазначено, що «за повідомленням відповідального структурного підрозділу, на території селища Холми надається повний спектр послуг поштового зв’язку, відділення працює згідно зі встановленим графіком».
Однак чому в Холмах Укрпошта передбачила лише одну листоношу — ані слова. Тільки натяк на «неефективні процеси».
«Ситуація вимагає від Укрпошти швидких кардинальних змін, які зроблять її міцнішою та кращим місцем і для працівників, і для клієнтів. Не будемо витрачати ресурси на неефективні процеси — зможемо ще більше підняти зарплати персоналу Укрпошти».
Щоправда, місцеві жителі говорять, що холминська листоноша Валентина Кубрак отримувала за свою важку працю мінімальну зарплатню.
Трохи більше світла на загальну картину скорочень у підприємстві змогли коментарі прес-служби на сторінці гендиректора Ігоря Смілянського. Там зазначили, що:
«…скорочення штату – це оптимізація процесу надання послуг та перегляд ефективного виконання обов’язків та їх контролю. Під час приймання рішення враховувалися всі можливі чинники, а саме: кількість населення, що обслуговує відділення, обсяги завантаженості працівників, територія обслуговування.
Незважаючи на скорочення Укрпошта продовжує та надаватиме послуги відповідно до стандартів та правил незважаючи на кількість працівників у відділенні. Вибачте за незручності», - відписалися комунікаційники підприємства.
Начальниця відділення поштового зв’язку Олена Деньгуб про щомісячні обовʼязки місцевої листоноші: розносити пенсії 234 людям і доставляти 2094 квитанції. Також пані Кубрак рознесла у серпні 92 отримувачам соціальні виплати (це без субсидій на газ), 199 листів і 3223 примірники друкованих видань.
Станом на 14 вересня із посиланням на Олену Деньгуб, вакансія листоноші досі не заповнена. Ніхто навіть не цікавився.
Новина про дефіцит листонош миттєво стала вірусною. Чернігівці з різних куточків обговорюють проблему.
Тетяна Самойленко:
- Оце дожились,скоро наші Холми будуть як забутий Богом хуторець, а вони сидять собі по містах, папірці перекладають, нікому село не болить, добре хоть аптеку відкрили, бо за найменшим у район біжи, бо їхать нічим.
Юлія Шафаренко:
- Куди б не зверталися, про людей ніхто не думає. Скоро і це зачинять і дадуть авто, щоб розвозити пенсії немобільним групам, а решта - чекайте під поштою у визначені години роботи, сходьтеся з усіх кінців і догадайтеся, чи буде мені сьогодні пенсія чи наступного разу йти, ноги вбивати.
Наталія Курицька:
- Пропрацювала на пошті 11 років, вийшла на пенсію за 15 днів до початку вторгнення, звільнилась через 4 місяця, остався прикрий осадок від керівництва. Соромно за них, так не цінувати роботу листонош …
Інна Кандиба:
- Хай дадуть хорошу зарплату, то листоноша залишиться. А за 7 тисяч хай працює Смілянський
Юлія Солохненко:
- Очевидно, "Укрпошті" вкотре треба шукати листоношу на батарейках - щоб і в спеку, і в лютий мороз бігала від хати до хати з торбою газет та мішком грошей без охорони. Щоб за день відвідала кожен дім та запхала в кожні двері по газеті, щоб виконала дебільний план "фірми" і реалізувала людям кільку, пряники, марки чи ще якусь фігню, яку треба увесь день тягати по селу на горбу. Щоб пробиралася через замети в сусідні села все з тими ж торбами. Щоб працювала за мінімалку, не хворіла, не ходила в декрет, не просила надбавку, реалізовувала понаднормово весь асортимент товарів "фірми", давала рекламу всім виданням на світі та мала по 10 підписок газет та журналів на людину! Укрпошта, ви там ох**ли??? Та на тих листонош треба було молитися, бо саме вищезазначеним вони й займалися щодня, а ви отак з працівниками! А відписку ж надряпали щодо скорочення та реформування - шедевральний твір на вільну тему!
Михайло Пчела:
- А смілянський каже, що все в шоколаді, мабуть, бреше.
Володимир Новик:
- Михаил Пчела так він каже правду. У нього все в шоколаді
Анатолій Власенко:
- Наслідки недолугої реформи керівництва "Укрпошти". Ця ситуація в деякій мірі зачепила і Семенівку (залишилось три поштарки).
Джерело: портал «Сусіди.City»