У Чернігові між рідними загиблих розпалили суперечку щодо облаштування поховань воїнів

14 ВЕРЕСНЯ 2023, 19:42

2611

У Чернігові на позачерговій сесії вирішували бюджетні питання. Депутати розглянули зміни до бюджету міста, і, зокрема, виділення коштів на облаштування на кладовищі в Ялівщині меморіалу на честь тих, хто загинув внаслідок російського вторгнення у 2022 році.

Ми писали, що у місті спалахнув скандал стосовно закупівель в рамках проєкту цього меморіалу. Дані про ТОВ «Іннолабс», який став переможцем тендеру щодо реконструкції кладовища «Ялівщина» з улаштуванням меморіального комплексу, вже стали предметом гарячих дискусій у мережі. 

Читати про це тутМільйон боргу, майстер і два слюсаря: хто в Чернігові робитиме меморіал загиблим захисникам?

Тож на сесію прийшла група активістів та родичів загиблих воїнів, що поховані на іншому кладовищі - Яцево. Вони сприйняли заплановані роботи в Ялівщині як початок спорудження там меморіалу, - а це вони вважають передчасним.

Олена Запека

"10-й рік війни, на Яцево нічого немає. Ви вважаєте це справедливо? Яцево, значить, чекайте до закінчення війни, а в Ялівщині - давайте будувати. Якщо всім, так всім. Якщо ні, так ні", - каже Олена Запека, мати загиблого бійця.

"Якщо треба чекати, будемо чекати. І хай інші чекають закінчення війни", - каже Ірина Лукʼяненко, мати загиблого бійця.

На сесії висловилися й родичі воїнів, похованих у Ялівщині. Вони наполягають на тому, що облаштування цього кладовища потрібне зараз, щоб привести поховання в належний стан. І у цих людей пропозиція про відтермінування робіт у Ялівщині викликає обурення: вони тлумачать це як неповагу до пам'яті своїх рідних та побратимів.

Андрій Брянських, батько загиблого воїна

Там грязі по коліна. Така земля, що там не можна пройти. Я хворий, у мене вже було дві операції на серці після цього. Я ходжу сам  - пісок ношу", - каже Андрій Брянських, батько загиблого бійця.

У Ялівщині більшість хто похований – це мої побратими", - каже Олексій Афанасьєв, учасник оборони Чернігова", - "Зараз прийшли люди з іншого кладовища. У них не "пливуть" могили, у них не йде руйнування. Але вони принципово не хочуть, щоб зробили кладовище на Ялівщині.

У результаті замість оголошених раніше 44 мільйонів депутати проголосували за виділення 20 млн грн гривень на роботи в Ялівщині. Міська влада заявляє, що це поки не спорудження меморіалу, а саме облаштування поховань.

"Ми прийняли вчора рішення на нараді загальноміській - не робити на цій території зараз, в цьому році, нічого, крім упорядкування територій, земляних робіт,  доріжок між похованнями. Це треба робити обов 'язково, тому що воно все тече, коли дощі йдуть. На це все по роботам, які розроблені проєктувальниками, необхідно близько 18 мільйонів. Тому ми зараз із запасом, тому що додаткові роботи ще можуть з 'явитися, залишимо суму у 20 млн у бюджеті міста. Все інше, от все про що ви хочете сказати: сам пам 'ятник, хрести, все інше - ми робити зараз не будемо. Отака наша позиція", - каже Олександр Ломако, в.о. міського голови.

Олександр Ломако

А от чому така сума 20 мільйонів - у громадськості є питання.

"Із 1971 року в Ялівщині похований мій тато. Я прекрасно знаю всі підземні стоки, які йдуть, і куди йдуть, і земельні питання. Нема там такого, щоб отак мільйони сьогодні в період війни вкладали. Як громадський діяч мушу це сказати", - каже Тана Опко, громадська активістка.

Тана Опко, активістка

Отже що маємо в результаті? Рішення прийняте, кошти виділені. І ось про те, чи обґрунтована ця сума в 20 мільйонів гривень, і хто і як буде виконувати роботи в Ялівщині - на сесії вже й не говорили.

Увага громадськості, зокрема родичів загиблих воїнів, була переключена на взаємні суперечки й образи. Тож є ймовірність того, що суперечку навмисне й спровокували, щоб відволікти увагу від проблеми контролю за бюджетними коштами.

Тому ця ситуація потребує подальшого дослідження. 

Джерело: Північна Брама

"Час Чернігівський" писав про таке: Чернігівську міську громаду і виконком чекає комплексний аудит

 

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів