Травмований захисник не отримує виплати вже майже рік. У його частині пояснюють це законом. Батько каже: це не так

26 СІЧНЯ 2024, 15:47

10789

Травмований захисник не отримує виплати вже майже рік. У його частині пояснюють це законом. Батько каже: це не так

Сергій Шумей із сином

Одначе справа з виплатами таки зрушила з місця, та про це згодом.

Родину захисника Віталія Шумея знає, мабуть, уся Чернігівщина - його батько Сергій встиг стати живим взірцем батьківської любові та самопожертви до своєї дитини. Вже майже півтора роки він ані на крок не відходить від свого сина Віталія, який проходить тривалу і складну реабілітацію після поранення позаторік у серпні. Чернігівці дізналися про родину Шумей тоді, коли Віталій проходив лікування тут, у місцевому шпиталі. 

Але на додачу до складного стану сина тепер є ще одна проблема - військова частина, де облікується травмований Шумей, вже понад рік не платить йому зарплату й інші виплати. Там аргументували це відсутністю травмованого захисника в Україні (він був на реабілітації в Іспанії), пише «Радіо Свобода». 

Передисторія

25 серпня 2022 сержант 72 окремої механізованої бригади Віталій Шумей, який із Шостки Сумської області, був важко поранений під час виконання бойового завдання. Відтоді воїн нерухомий: він самостійно не піднімається, не сидить, не ходить, не їсть. 35-річний Віталій Шумей зараз проходить реабілітацію у Львівській області. Майже півтора року з ним цілодобово перебуває його батько – Сергій Шумей. 

З березня 2023, коли він був скерований на лікування в Іспанію, військовослужбовець не отримує зарплату та жодних інших виплат. Досі він не має статусу людини з інвалідністю. 

Віталій Шумей лікувався у госпіталях Дніпрі, Києві, Чернігові, переніс кілька операцій на голові. А у березні 2023 батько супроводжував сина в Інститут Гуттманна у передмісті Барселони, який вважається одним із найбільших медичних центрів з нейрореабілітації в Європі.

В Іспанії український військовослужбовець проходив лікування протягом 7,5 місяців. Його стан покращився, збільшилась вага тіла, медики нормалізували його загальний стан, а ще іспанські лікарі відновили череп воїна. Але раптово після операції Віталій Шумей пережив приступ епілепсії і час повернувся назад. Це стало потрясінням для батька, який зумів опанувати себе і почав знову працювати з сином.

Коли Віталій Шумей поїхав в Іспанію, і до сьогодні, коли проходить реабілітацію в Україні, він не отримує зарплату, а також інші виплати.

«Віталій отримав гроші у березні 2023 року. Коли ми поїхали в Іспанію, нам сказали подати довідку, яку я передав в підрозділ сина. Став все з’ясовувати. «А ви за кордоном, тому вам не платять», почув у відповідь від замполіта. Але як не платять, коли поруч зі сином лежав хлопець з України і йому все виплачували. Що ми дві державі різні? Коли ми приїхали на Львівщину 2 листопада, я одразу доповів у підрозділ, що ми перебуваємо в Україні. Він ще ж служить і ми зобов’язані доповідати. І на цей час нема ні копійки: ні зарплати, ні за поранення, ні за інвалідність, нічого. «Їдьте самі і добивайтесь», а як я сам поїду, що його кину у такому стані? Коли був здоровий, ріст 2 метри 2 см, то повістку дали і він пішов, а коли таке сталось, то вже державі він не потрібен?

Мені запропонували, щоб син пройшов військово-лікарську комісію (ВЛК) у Львові. Ми маємо заключення з Чернігова, говорили, що воно дійсне 2 роки. Значить треба по-новому ВЛК. А з реабілітаційного центру більше 100 км у Львів, як їхати туди? У мене повна папка довідок, які я відправляв у військовий підрозділ. В Іспанії висилав раз у місяць, а звідси – раз у тиждень. Все що кажуть, я роблю і відсилаю. Злить це, дуже злить. Коли він був здоровий, командував підрозділом, був потрібен державі, а тепер? Я вдячний, що футбольний клуб «Шахтар» почув про нас і все нам профінансував і поїздку в Іспанію, і тепер нашу реабілітацію. Я до кінця життя буду вдячний їм за цю допомогу. Бо інакше, не знаю, якби все було»,– розповідає про ситуацію з виплатами Сергій Шумей.

Через публічний розголос до батька почали телефонувати військові чини і з’ясовувати проблему, обіцяючи її вирішити.

У коментарях під дописом про родину Шумей відома чернігівська волонтерка та друг сімʼї Ірина Тимофеєва зазначила, що питання виплат для Віталія вже зрушило з місця. 

«Все, що треба, роблять, виплату вже Наєв тримає на контролі». 

Захисник Віталій Шумей почав отримувати виплати

Коментар юриста

Юрист Олег Мицик коментує: відповідно до статті 10-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», загальний час безперервного перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення становить не менше від тижня та не може перевищувати в цілому 4 місяців (окрім випадків, коли законодавством передбачено більш тривалі строки перебування на лікуванні).

Якщо військовослужбовця скерували на лікування за кордон, загальний термін його перебування там на лікуванні, включаючи час переміщення з одного іноземного закладу охорони здоров’я до іншого та час очікування між плановими хірургічними втручаннями, не може перевищувати 12 місяців поспіль.

Згідно з Постановою №168, до наказів про виплату додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень включаються особи, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв’язку із отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Мицик каже, що вказана Постанова не передбачає жодних часових обмежень, додаткова винагорода повинна виплачуватися за весь період лікування. 

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам, затверджений наказом Міноборони України №260 (далі Порядок № 260), відповідно до якого у період дії воєнного стану до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень також включаються військовослужбовці, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), отриманим після введення воєнного стану та пов’язаним із захистом батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров’я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення у зв’язку з отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, за всі періоди перебування на такому лікуванні або у відпустці. 

Підставою для видання наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень у зв’язку з пораненням, пов’язаним із захистом батьківщини, є довідка про обставини травми

Джерело«Радіо Свобода»

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

У громаді на Чернігівщині повідомили про смерть бійця ЗСУ

25 ТРАВНЯ 2024, 05:25

Підозра секретарю Ніжинської міськради: що відомо?

24 ТРАВНЯ 2024, 21:27

«Жити в селі стає нестерпно»: жителі прикордоння Чернігівщини

24 ТРАВНЯ 2024, 19:17

Вiдео

«Хто достойний жити, так ці хлопці, але їх вже нема», - у чернігівській школі вшанували пам'ять випускників-героїв

24 ТРАВНЯ 2024, 18:15

Маленька свічка - велика біда: на Ічнянщині зайнялися житлові будинки

24 ТРАВНЯ 2024, 17:11

Фото

У соціальній пральні на Чернігівщині - нові машинки і сушарки. Хто купив

24 ТРАВНЯ 2024, 15:57

Листоноша з Чернігівщини стала військовою. Її син також служить

24 ТРАВНЯ 2024, 14:45

ТОП-переглядів