Суди за неявку по бойовій повістці: зібрали деякі приклади по Чернігівщині

26 ТРАВНЯ 2024, 16:56

7537

Суди за неявку по бойовій повістці: зібрали деякі приклади по Чернігівщині

Суди за неявку по бойовій повістці: зібрали деякі приклади по Чернігівщині

З початку повномасштабного вторгнення в Чернігівській області винесено більше півсотні вироків ухилянтам. В переважній більшості їм присуджували умовні строки, одного разу дали чотири місяці арешту. Проте дехто вже відбуває реальне покарання.

Обмежено придатного Віктора Велігорського відправили у тюрму

Вже відбуває реальне покарання 44-річний Віктор Велігорський з Новоукраїнського Ріпкинської громади. Першу повістку він отримав у червні 2022 року. Поїхав у військкомат, уточнив облікові дані, пройшов комісію. Поскаржився на болі в спині. Діагностували помірні порушення функцій хребта. Отож в документах написали: «Непридатний до військової служби в мирний час і обмежено придатний у воєнний». Мобілізаційне розпорядження (бойову повістку) отримав у березні 2023 року. Адже обмежено придатних теж мобілізують на певні посади.

У визначений час Велігорський повинен був приїхати для відправки у військову частину, однак не з’явився. Підробляв у фермера в сусідніх Вербичах. Жив удвох зі старою матір’ю, котра слабує. У неї високий тиск і погано ходить, майже стерся тазостегновий суглоб. Самій надіти шкарпетки — проблема. Навесні Віктор хотів оформити догляд за нею, відмовили. Якби у жінки була група інвалідності, то все б склалося. Але, щоб «групу» оформити, треба обстежитися, у стаціонарі полежати, купувати ліки. А це все гроші.

Велігорський з поважних для нього причин (догляд за матір’ю і проблеми зі здоров’ям) проігнорував повістку. За законом причини виявилися не поважні. Отож поліція відкрила кримінальне провадження за статтею 336 Кримінального кодексу (ухилення від мобілізації в особливий період). Її санкція від трьох до п’яти років позбавлення волі. Справу розглядали у Ріпках. На суді Віктор був без адвоката. Прокурор заявив про можливість виправлення обвинуваченого без ізоляції від суспільства. Адже дядько має позитивну характеристику, повністю визнав вину, розкаявся, а це підстави, щоб присудили умовний строк. Проте суд дав три роки реально. Оскільки не прийняв за пом`якшуючу обставину щире каяття. Послався на одне з рішень Верховного суду, в якому вказано, що щире каяття, характеризуючи ставлення людини до вчиненого, означає, що вона не тільки визнає вину, щиро жалкує про скоєне, а й негативно оцінює злочин, бажає виправити ситуацію. Аргументував вирок тим, що у поведінці Велігорського не вбачається критичної оцінки та бажання виправити ситуацію. Адже з березня 2023 року до часу розгляду кримінального провадження судом минуло чотири місяці, протягом яких він так і не з`явився до військкомату. Це свідчить про те, що свідомо продовжував ігнорувати виконання конституційного обов`язку по захисту держави. Також наголосив, що «...в умовах військових реалій, зважаючи на те, що свідомі громадяни, захищаючи державу гинуть на полі бою, отримують каліцтва, тому призначення іспитового строку особі, що усіляким чином намагається уникнути мобілізації, буде вкрай несправедливим та певною мірою зневажливим відносно захисників України» (цитата з вироку).

Велігорський найняв адвоката і подав апеляцію. Сподівався, що вирок пом’якшать. Захисник просив у колегії суддів Чернігівського апеляційного суду призначити покарання з випробуванням (у вигляді двох років іспитового строку). Зазначав, що суд першої інстанції не сповна врахував усі обставини. Зокрема, що на утриманні Віктора хвора матір, а сам обмежено придатний. А також притягується до кримінальної відповідальності вперше.

Проте цього разу прокурор вже не заявляв про можливість умовного покарання, а попросив відмовити в задоволенні апеляції. І суд став на бік держобвинувача.

Попри наявність документів про обмежену придатність та стан здоров’я матері в ухвалі апеляційного суду написано: «Оскільки звільнення Велігорського від відбування покарання з випробуванням не буде достатнім для його виправлення і не відповідатиме суспільному інтересу в державі, яка протистоїть злочинній військовій агресії рф, а в разі його застосування може стати негативним прикладом для інших осіб».=

Олександр Редька не прибув у військкомат через поганий емоційний стан — опиниться на зоні

Нещодавно Ічнянський районний суд засудив до трьох років ув’язнення як ухилянта Олександра Редьку, уродженця села Ядути, що на Борзнянщині.

Цьогоріч шостого лютого він пройшов військово-лікарську комісію, за результатами якої був визнаний придатним для мобілізації. Після отримав повістку. В документі було написано про відповідальність у разі неприбуття. Однак Редька не прийшов до військкомату. За це на нього завели справу.

На суді чоловік пояснив, що не з’явився в той день до територіального центру комплектування у зв’язку з тяжким емоційним станом через наслідки війни. І вину визнав, маючи надію, що отримає умовне покарання. Проте, на переконання судді Андрія Вовченка, «хоча Редька скоїв не тяжкий злочин, проте такий, що створює в очах громадян та суспільстві негативне враження безкарності під час введеного по всій території воєнного стану та мобілізації. Тому звільнення від відбування покарання сформує негативну думку інших військовослужбовців та вплине на їх бойовий дух та мотивацію, більшість із них виконують бойові завдання без ротації півтора року. Це також сприятиме ухиленню інших від несення військової служби, що вплине на якість оборони України, бойову та мобілізаційну боєздатність ЗСУ».

На зону Редьку мають забрати після вступу вироку в силу. Є ще право на оскарження. Та навряд чи апеляційна інстанція пом’якшить покарання. враховуючи ситуацію на фронті.

Олексій Яковенко не захотів воювати

Три роки дав Куликівський районний суд Олексію Яковенку з Добрянки, що на Ріпкинщині. Яковенко отримав повістку в травні торік. Пройшов медкомісію. За кілька днів вручили «бойову».

Під час судового розгляду пояснив, що, коли отримав повістку, повідомив про це дитину. В неї була істерика і вона просила в жодному разі не йти. Він сирота, є тільки брат, який категорично проти, щоб він йшов служити. У 2008 році його визнали непридатним у зв’язку зі слабим зором, а тут після проходження медичної комісії обмежено придатним. На визначену дату, коли потрібно з’явитися, прийшов, але йому перепризначили на інше число. Більше не поїхав через особисте небажання з’являтися до військового комісаріату.

Суд врахував, що за місцем проживання Яковенко характеризується негативно. Не працює, живе за рахунок тимчасових підробітків, веде антисоціальний спосіб життя, на нього неодноразово надходили скарги до Добрянської селищної ради. Має неповнолітню дитину, проте з нею не проживає, доказів, що вона на його утриманні, суду не надав. Також перебуває на профілактичному обліку у нарколога. Протягом 2022-го та 2023-го років неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення громадського порядку і має погашену судимість.

Отож суддя аргументував своє рішення тим, що, попри визнання вини, вбачається, що Яковенко не має наміру служити в ЗСУ. Свідомо ігнорує свій конституційний обов`язок. Тому реальне покарання є достатнім, справедливим та необхідним для запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як ним, так й іншими.

Позитивна характеристика не допомогла Анатолію Кошмалу

Три роки ув’язнення отримав й Анатолій Кошмал зі Стрільників, що на Бахмаччині. Вручили повістку. Поїхав до військкомату, пройшов ВЛК, що визнала його придатним. Того ж дня виписали мобілізаційне розпорядження на відправку в частину. Та в призначений час Анатолій не з’явився.

Судив його Коропський райсуд. Кошмал визнав вину. Сказав: рідні переконали не йти. Надав позитивну характеристику з місця проживання та це не вплинуло на позицію суду

Олександр Антоненко не погодився з висновком ВЛК і не поїхав в частину — отримав три роки умовно

Деснянський районний суд Чернігова за ухилення присудив три роки умовно Олександру Антоненку. Нині чоловік оскаржує вирок в апеляційній інстанції.

21 листопада минулого року Олександр при проходженні медогляду говорив лікарям, що має проблеми зі здоров’ям, а документи у нього вдома, тому потрібен час для їх надання. Та медики не звернули увагу на його слова і встановили придатність лише за результатом огляду, без повного дослідження медичних документів. А він має захворювання щодо недостатнього отримання кисню головним мозком, у зв’язку з чим періодично непритомніє і змушений приймати по декілька пігулок щодня.

Антоненка мали відправити у частину, та він не прийшов. На суді пояснив — через те, що не згодний з висновком лікарів про його придатність до військової служби. І надав докази, що влітку лежав у лікарні з діагнозом: внутрішня черепно-мозкова травма, перелом основи та склепіння черепу, забійно-рвана рана потилиці. Під час судомних нападів упав, вдарився головою.

На суді чоловік просив суворо його не карати. Суд зважив на обставини і ухвалив звільнити Антоненка від відбування, встановивши іспитовий строк два роки.

Побоявся вертатися на війну

Серед засуджених за ухилянство є й учасники бойових дій. Один з них сам прийшов до ТЦК. Щоб працевлаштуватись, йому потрібно було стати на облік. Пройшов ВЛК, отримав бойову повістку та боявся знову йти воювати. А ще у день відправки в нього розболівся шлунок, через що звернувся до сімейного лікаря. Отримав три роки.

* * *

P.S. Кожна історія повчальна по-своєму. Незнання закону не звільняє від відповідальності. Тому завжди потрібно думати і про гірший варіант розвитку подій. Зважувати все до дрібниць. І не припускатися помилок, зроблених іншими. Якщо хворі, носіть із собою документи, що це підтверджують. Хоча б їх копії. Бо без папірця ти комашка... Віруючий і не хочете брати зброю через релігійні переконання? На такий випадок теж слід мати довідку про приналежність до конкретної релігійної спільноти. Страх природній для людини. І навряд чи в бою буде користь від боягуза. Та якщо вже не потрапили на фронт, то хоча б допомагайте, чим можете. Немає грошей, продуктів, якими можете поділитися, йдіть плести маскувальні сітки.

Коли штраф, коли строк за ігнорування повісток

18 травня набирають чиності деякі зміни в законодавстві, що стосуються мобілізації. Зокрема, військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років протягом 60 днів повинні уточнити свої дані в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) або в центрах адмінпослуг чи через електронний кабінет. Оновлення інформації у військкоматі необхідно для того, аби уникнути плутанини з пропискою (реєстрацією) та фактичним місцеперебуванням людини.

Якщо цього не зробите, загрожує адміністративна відповідальність — штраф. Нині це від 1700 до 3400 гривен. Але невдовзі будуть внесені зміни до Кодексу про адмінправопорушення і штрафуватимуть на суму від 17 тисяч до 25 500 гривень. Притягати людину до адміністративної (оштрафувати) чи кримінальної відповідальності (засудити і посадити) залежить від виду повістки, вимоги якої не виконано. Нині є три види повісток: для уточнення облікових даних — прийти та стати на облік, оновити інформацію про себе у військкоматі, на проходження військово-лікарської комісії, мобілізаційне розпорядження — відправка до війська. За ігнорування перших не садять.

Виписувати штрафи представники територіальних центрів комплектування (військкоматів) зможуть без складання протоколу, виносячи постанову про це. Оскаржити такий штраф можливо лише через суд.

Кримінальна відповідальність настає у разі, коли людина не має права на відстрочку, пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний придатним до служби і отримав повістку на відправлення в частину, проте не з’явився без поважних причин. За статтею 336 Кримінального кодексу ухилення від мобілізації карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Помічниця лісничого Таня кохання знайшла в лісі

06 ЖОВТНЯ 2024, 18:43

Знайшли тіла двох хлопців, які втопилися в Десні

06 ЖОВТНЯ 2024, 17:17

Гарбузи кращі за картоплю: у Великій Дорозі насіння по 70 і 80 грн

06 ЖОВТНЯ 2024, 15:15

На Чернігівщині попрощались з 6-річною Міланою, яка загинула внаслідок російського обстрілу

06 ЖОВТНЯ 2024, 13:10

Масова атака безпілотниками: на Чернігівщині «приземлили» ворожий апарат

06 ЖОВТНЯ 2024, 12:47

У Чернігові влада сприяє духовній експансії російського православ’я» - заява священника

06 ЖОВТНЯ 2024, 11:38

Вiдео

Хочемо навчати, а діти – вчитися: вчителів Чернігівщини відзначили обласними преміями

06 ЖОВТНЯ 2024, 10:19

ТОП-переглядів