Розмінування і відновлення лісів Чернігівщини: роботи на багато років, а то й десятиліть

20 КВІТНЯ 2024, 11:01

1796

Розмінування і відновлення лісів Чернігівщини: роботи на багато років, а то й десятиліть

Понад 240 тисяч гектарів лісів на Чернігівщині досі потребують первинного нетехнічного обстеження на можливу наявність там боєприпасів та мін, які могли лишити по собі окупанти. Адже 2/3 області навесні 2022 року Сили оборони України не контролювали.

Саме через загрозу підриву досі діє заборона на відвідування лісів. За два роки сталося 5 трагічних випадків в лісах і лісосмугах, внаслідок чого 8 цивільних загинуло та 5 отримали поранення, серед яких 2 дітей.   

"Там де були "орки" - всі території небезпечні. Вони або свідомо заміновані або багато нерозірваних боєприпасів. В області діє заборона відвідання лісів. Чому? Бо в ліси піротехніки практично не заходили. В області розміновано 680 га лісівв і 38 тисяч сільгоспугідь. Пріоритет населені пункти і поля. В лісах специфічна робота. Там мають бути фахівці і техніка відповідна", - коментує Сергій Болдирєв, керівник департаменту цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА.

Сергій Болдирєв, керівник департаменту цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА

Сергій Болдирєв

Наразі розмінуванням лісів займаються переважно сапери ДСНС. Проте їх сил замало для такої площі, яку потрібно перевірити. На це підуть багато років. Акцент поки робиться на розмінування цивільної та критичної інфраструктури, а також сільськогосподарських угідь.

Сапери за два роки змогли розмінувати  близько 700 га лісів. Як от лісозмуга поблизу Чернігова і місцевого кладовища, яку почали обстежувати на початку 2024 року. Працювати у лісі піротехнікам непросто.

"На початку 2024 року ми займаємося розмінування прилеглої території, переважно лісова зона - це близько 60 га. Вже розміновано 4 га території. Розмінування ускладнюється тим, що висока трава, кущі, багато сміття, яке залишили люди Я застерігаю всіх громадян, які будуть відвідувати Яцево, не заходити за маркувальні знаки, не гуляти по лісу, оскільки це може коштувати здоров’я чи навіть життя. Не чіпати небезпечні предмети і повідомляти", - каже Микола Самойлов, начальник відділення піротехнічних робіт ГУ ДСНС в Чернігівській області.

Микола Самойлов, начальник відділення піротехнічних робіт ГУ ДСНС в Чернігівській області

Микола Самойлов

Крім того, значна частина лісів Чернігівщини пошкоджена або ж знищена внаслідок бойових дій. Збитки рахуються на десятки мільйонів гривень. На відновлення потрібен час і чимало зусиль. Одну з найбільш пошкоджених ділянок неподалік київської траси, де велися важкі бої, нещодавно вдалося обстежити, розмінувати і почати відновлення. На такі випадки у лісівників є розроблений алгоритм дій.   

"Першочергово проводиться обстеження ділянки на наявність небезпечних предметів. Якщо були залишки або ще щось, проводиться технічне обстеження із залученням спеціалістів, із подальшим вилученням предметів для знешкодження. Після розмінування проводиться детальне обстеження вказаної ділянки і визначається вид заходу, за допомогою якого буде проводитися розчищення. На даній ділянці була проведена суцільна санітарна рубка. Тут насадження були знищені повністю і потребували повного розчищення з метою відновити ліс. На даній ділянці відповідно типу рослин було висаджено сосна звичайна. Ми бачимо що ця порада переважає і було розроблено проект по посадці культур", - пояснює Богдан Пивовар, начальник відділу охорони захисту лісу Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

Богдан Пивовар, начальник відділу охорони захисту лісу Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства

Богдан Пивовар

Війна завдала і продовжує щодня завдавати значних збитків екології Чернігівщини. Страждають не тільки люди, а й природа. Забруднюються грунти, річки та ліси.  

"Це засмічення грунтів, забруднення земель внаслідок обстрілів, потрапляння в грунт боєприпасів. Ще важливим чинником нанесення шкоди – це неорганізовані викиди в повітря внаслідок горіння лісів, трави, нафтопродуктів, залишків боєприпасів. Все це потрапляє в повітря і завдає шкоди довкіллю. Шкода завдається річкам, озерам, ставкам. Цей процес не припиняється ні в день, ні в ночі",- розповів Олександр Лось, заступник керівника департаменту екології Чернігівської ОВА.

Олександр Лось, заступник керівника департаменту екології Чернігівської ОВА

Олександр Лось

Розмінування і відновлення лісів Чернігівщини: роботи на багато років, а то й десятиліть   

Розмінування і відновлення лісів Чернігівщини: роботи на багато років, а то й десятиліть

Розмінування і відновлення лісів Чернігівщини: роботи на багато років, а то й десятиліть

Попереду літо і нова загроза. Особливо для прикордоння, де тривають постійні обстріли і існує постійна небезпека масштабних лісових пожеж, гасити які дуже складно.

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Не встиг повоювати і двох місяців: громада на Чернігівщині втратила захисника

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 20:53

З полону звільнили бійця: він дізнався, що в нього народився син

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 19:18

Просто для радості: ведмедик із соломи на вʼїзді в селище

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 18:13

На Чернігівщині чоловік вкрав пальне прямо на АЗС

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 17:52

Кукурудза ... для кабанів, вівсяні снопики для зайців

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 16:19

В окопі бачив сон - свій похорон: рік тому 19-річний захисник із прикордоння повернувся додому "на щиті"

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 14:15

Дівчатка їхали за покупками, потрапили на святкування. А пса Патрона не дочекалися

14 ВЕРЕСНЯ 2024, 12:38

ТОП-переглядів