Новинами в Чернігівському регіоні цікавиться не лише Західна Європа та за океаном, а й у далекій Японії. Знімальна група регіонального телеканалу Kan з міста Матіда (префектура Токіо) подолала довгий шлях, аби дістатися передмістя Чернігова цієї осені та на власні очі побачити руйнування, яких завдали сільському господарству регіону російські загарбники.
Зокрема, журналісти побували і на підприємстві чернігівського кластеру Agricom Group (відоме тим, що випускає портфель брендів сухих сніданків таких як «Добродія», «San Grano» тощо) у Красному.
Війна в Україні дедалі більше набуває глобального ефекту. Її економічні наслідки відчули і в Японії, де починають помітно дорожчати імпортні крупи, зерно, борошна (зокрема, з пшениці).
Японці відкрито називають Україну п’ятим за величиною експортером пшениці та третім найбільшим у світі експортером кукурудзи.
«Коли я побував на хуторі на північній околиці Чернігова, який місяць був в облозі російських військ, він виглядав як кладовище сільгосптехніки. Трактори та вантажівки, які були знищені ударом і перетворилися на оголені червонуваті маси заліза, стояли тут і там. Поверхня всіяна пробоїнами, пробитими осколками», - таким побачив підприємство блогер, володар акаунту oroginal_kan2.
«Обидві машини були абсолютно нові. Шматок металу застряг у баку і загорівся», - 53-річний В’ячеслав Царьов, начальник служби безпеки Чернігівського кластеру, був розлючений.
Сільськогосподарські угіддя стали передовою фронту, і тоді було пошкоджено близько 50 сільськогосподарських машин, зокрема, трактори, з яких стосовно 15 є сумніви чи взагалі вдасться відновити. Також було зруйновано половину з 10 будівель.
Царьов вважає, що по ангарах цілилися російські військові, які чомусь гадали, що на тутешніх складах схована військова техніка.
У кущах приблизно за 100 метрів від ангару лежав розтрощений та повністю вигорілий комбайн.
Царьов намагався сховатися в яблуневому саду, але шмат металу приземлився поруч і спалахнув.
Робітника також викинуло з водійського сидіння, але, на щастя, він не отримав серйозних ушкоджень.
«Ми все ще можемо виконувати сільськогосподарські роботи, тому що працівники евакуювали трактор», - каже співрозмовник.
Навіть зараз, коли російська армія відійшла, сільське господарство не є безпечною справою.
Біля розбитої сільгосптехніки виклали близько 30 уламків металевих ракет довжиною 2-3 метри. Знайдені дві великі вантажівки. На іншій сусідній фермі міна вбила робітника, який кермував трактором. На полях, де не встигли вчасно завершити експертизу безпеки, жнива припинили.
За словами 44-річного Петра Мельника, генерального директора та керівника промислової групи, величезні сільськогосподарські угіддя компанії в східній частині країни, яка була в односторонньому порядку анексована росією, також були відібрані, вважай викрадені, завдавши збитків у 70 мільйонів доларів.
«Я намагаюся застосовувати дуже мало добрив. Чесно кажучи, я ледве виживаю», - пояснює підприємець.
За даними Української зернової асоціації, цього року очікується зниження виробництва та експорту зерна приблизно на 40%.
Окрім стрімкого зростання цін на пшеницю та кукурудзу, залишаються високими ціни на енергоносії та добрива, на які росія займає значну частку експорту.
"Час Чернігівський" писав про те, як чернігівські аграрії виживають в умовах війни: