"Про перше місце не мріяв, але у трійку ввійти планував": ніжинський вікіпедист про перемогу у міжнародному конкурсі

25 СЕРПНЯ 2022, 10:25

1289

"Про перше місце не мріяв, але у трійку ввійти планував": ніжинський вікіпедист про перемогу у міжнародному конкурсі

Олександр Желіба

WikiForHumanRights 2022 — це міжнародний конкурс, спрямований на створення та покращення наявних статей у Вікіпедії, пов’язаних з правами людини та трьома планетарними кризами: зміною клімату, забрудненням навколишнього середовища та втратою біорізноманіття. 

Цьогорічні учасники створили та вдосконалили понад 4000 статей у різних мовних розділах Вікіпедії. Переможцем міжнародного конкурсу став українець Олександр Желіба.

Про свою перемогу, кумирів, які надихають, та про рибалку — далі в інтерв’ю з ніжинським вікіпедистом. 

— Ви стали переможцем міжнародного конкурсу WikiForHumanRights у Вікіпедії. Що означає для вас ця перемога? 

— Я писав та перекладав на українську мову статті у квітні-травні, коли місто було в напівоточенні. Тоді я з колегами виходив на нічні чергування до бомбосховища. Перегляд новин надихав, не часто, тому вирішив почати творити. Взяв ноутбук і... долучився до конкурсу. Перемога для мене стала немов життєдатним знаком, що успіх кожного та кожної веде до перемоги спільноти. Так Україна переможе у війні. Врешті-решт, моя участь дозволила українській Вікіпедії поповнилася інформацією про права людини в галузі екології. 

— 700 учасників і учасниць з усього світу створювали та покращували статті у Вікіпедії на теми, повʼязані з правами людини та зміною клімату. Переможцем стали саме Ви. Чи очікували ви на перемогу, чи віднеслись до цього по-філософськи, мовляв, головне  участь?

— Хе. Перед цим долучився до конкурсу статей про жіноцтво. За рейтингом вийшов четвертий, бо... почав із середини і приділяв увагу тому, що цікавило мене (скажімо, перші леді США чи шведські королеви та принцеси), а вимагалася кількість. У конкурсі про екологію стартував з самого початку, тому шанси були. Про перше місце не мріяв, але у трійку ввійти планував. Таки вдалось! (Посміхається — авт.) 

— Цей конкурс, спрямований на створення та покращення наявних статей у Вікіпедії, пов’язаних з правами людини та трьома планетарними кризами: зміною клімату, забрудненням навколишнього середовища та втратою біорізноманіття. Де саме Ви черпали ці знання, як їх вдосконалювали?

— Черпав знання переважно з іншомовних статей Вікіпедії. Є у Вікі чудовий інструмент - «Перекладач». Він робить «сирий» переклад, далі ти вичитуєш текст, залучаючи словники. Після перекладу, за можливості, додаєш дані з інших джерел. 

— Чи є у Вашому оточенні людина, наставник, на якого Вам хотілося б рівнятися, у кого вам є чому навчитися?

— Добрих людей, що надихають, навколо багато. Скажімо, мій товариш, Іван Кедун створив у Ніжині потужну археологічну команду, яка не лише проводила якісні наукові дослідження, а й поширювала знання історичної реконструкції в маси. Тепер він у ЗСУ захищає нашу країну. Моя колега Юлія Кузьменко вміє налагоджувати зв'язки, що дозволяють реалізовувати наукові та волонтерські проєкти. Мільйони українців роблять фантастичні дії, які наближають нашу Перемогу у війні. Кожна успішна людина надихає інших. 

— Ви могли б просто десь рибалити в спокійному місці на вихідних. Навіщо вам все це потрібно? 

— Рибалити? А як не клює? У мене нервів не вистачить дурно сидіти. Розумієте, є різні види меценатства чи благодійності. У когось є гроші, у когось руки, у когось серце, у когось мізки. Кожен і кожна може ділитися тим, чим може. В даному випадку я ділюся знаннями. 

— Побажання нашим читачам від Олександра Желіби? 

— Людина створена за образом і подобою Божою. Вона вільна і може творити. Тож будьмо вільними та робімо цей світ кращим!

Желіба Олександр Володимирович — Вікіпедія.

Фото з Вікіпедії 

Джерело: MYNIZHYN.com

Схожі новини

У громаді на Чернігівщині гроші на птицю, теплиці, насіння даватиме «Червоний Хрест»

20 КВІТНЯ 2024, 09:30

Ворог бʼє по Чернігівщині із мінометів: ситуація у прикордонні на ранок 20 квітня

20 КВІТНЯ 2024, 08:29

Жителям села на Чернігівщині, що було в окупації, виплатили по 100 тис грн

19 КВІТНЯ 2024, 21:52

Вiдео

Наслідки ракетного удару по Чернігову: скільки людей в лікарнях і який їх стан

19 КВІТНЯ 2024, 19:10

На Чернігівщині поховали чьотирьох загиблих на фронті бійців ЗСУ

19 КВІТНЯ 2024, 18:33

Фото

У поліції Чернігівщини показали молоде поповнення

19 КВІТНЯ 2024, 17:18

За півтора року звільнилося 18 педагогів. Про переведення просить і офіцер безпеки. А директорка каже, що розберуться самі

19 КВІТНЯ 2024, 16:11

ТОП-переглядів